Fotbalisté brněnské Sparty přezimovali čtvrtí a po úspěšné jarní sezoně se v konečném hodnocení krajského přeboru posunuli na třetí místo. O dvě příčky níž skončila Bystrc, která po sestupu z divize D zažila odliv zkušených fotbalistů. „Po těchto velkých proměnách v kádru mně nezbylo, než z mladých hráčů a odchovanců budovat nový tým," říká trenér Dosty Bohumil Smrček.

Sparta s třiašedesáti body překonala své dosavadní bodové maximum v krajském přeboru. „Oproti loňsku jsme zlepšili defenzivu, v mladém týmu složeném z našich odchovanců s výjimkou Davida Cupáka však nikdo nemá zkušenosti z vyšších soutěží. Kluby v horní polovině tabulky mají značnou kvalitu, proto se do divize nikomu příliš nechce," říká kouč Sparty Rostislav Horáček.

Osu mužstva tvořil gólman Michal Stehlík, stoper Stanislav Lerch, středopolař David Cupák a kanonýr týmu Ondřej Přichystal s dvaceti brankami. K nim se zlepšenou formou řadil typicky rychlostní typ hráče jako je Lukáš Kubíček, autor osmi branek. Ostatně právě Kubíček s Přichystalem a Makišem, který je na hostování v Rosicích, jsou v krajském týmu amatérů na mistrovství Evropy.

Klíčový hráč mužstva Cupák však v létě odchází do Rakouska, přesto trenér Horáček zůstává optimistický. „Na výsledcích našeho dorostu sledujeme, že do dvou roků můžeme čekat z naší líhně silnou fotbalovou generaci. Každý plod musí zrát a zatím jej nechceme utrhávat nezralý. Pak teprve začneme reálně uvažovat o postupu do vyšší soutěže," vysvětluje.

Splněný cíl

Bystrc na okamžitý návrat do divize nepomýšlela. „I přes některé pochopitelné výkyvy se mužstvo postupně stabilizovalo a po podzimní šesté příčce tabulky jsme nakonec vybojovali místo páté, což byl i náš letošní cíl. Sezonu považuji za úspěšnou, výkony hráčů jsou příslib do budoucna a v této cestě hodláme dále pokračovat," naznačuje zkušený kouč Bohumil Smrček.

Výrazně omlazenému týmu se dařilo především na hřištích soupeřů, odkud na jaře přivezl čtrnáct bodů. Mladíci dokázali vyhrát 2:0 v Bohunicích a 1:0 na Moravské Slavii. Velká opora byl slovenský brankář Robert Bačík, o něj však v nastávající sezoně Bystrčtí přijdou, vyhlédl si jej prvoligový Trenčín. Defenzívu dirigoval Vítězslav Bárta, ve středové řadě hrál prim nejzkušenější hráč Jan Urban a střelecky se s osmnácti góly uplatňoval Petr Musil.

Do jarní sezony klub vstoupil s novým předsedou. „Vedle stabilizace s vyhlídkou na návrat do vyšší soutěže jsou i dva budovatelské úkoly," říká nový šéf Maxmilián Směja. „Přibude nám družstvo dorostu, proto je nutnost dokončit druhé travnaté tréninkové plochy za řekou s pomocí městské části Brno-Kníničky. A pro trénování v horších podmínkách dokončujeme plochu s umělým trávníkem," dodává.

ZDENĚK STANĚK