Jak změřit věrnost jednomu klubu? Třeba počtem ligových startů. Ve fotbalové Zbrojovce tuto statistiku vede stoper Petr Křivánek se 317 zápasy. Oddanost mohou prokázat také návraty do milovaného týmu. V tomto ohledu zřejmě kraluje Róbert Kafka. Někdejší vynikající ofenzivní hráč se v létě přesunul do Brna už počtvrté. Ke svým třem hráčským zkušenostem teď přidává trenérskou kapitolu u mládeže.

Rodák z Bratislavy na sebe upozornil před čtyřmi lety skutkem, který se na fotbalovém trávníku jen tak nevidí. Zachránil cizí život. V dresu Bavor narazil v I. B třídě na Podivín. Mladý obránce hrající v dresu soupeře následkem pádu ztratil vědomí a zapadl mu jazyk. „Pomocí praporku asistenta rozhodčího jsme mu otevřeli pusu a zachránili ho. Pak si pro něj doletěl vrtulník. Na tento okamžik nezapomenu do konce života,“ vzpomíná na napínavou událost devětačtyřice­tiletý Kafka.

Nebýt jeho rychlé reakce, mohlo utkání dopadnout tragicky. Sportovní duch ke Kafkovi zkrátka patří. Měl ho v sobě už v začátku osmdesátých let, kdy dojednával první přestup do Zbrojovky. Z vidiny plného stadionu Za Lužánkami byl unešený. „Hodně moje rozhodnutí ovlivnila. Na konci sezony ale Brno spadlo do druhé ligy. Ale já dodržel slovo a do Zbrojovky přestoupil,“ usmívá se autor 48 prvoligových branek.

Ty první nestřílel na jihu Moravy ani na rodném Slovensku. Tam měl ke startům v nejvyšší soutěži daleko. Jako odchovance Lábu si jej brzy vyhlédli skauti věhlasného Slovanu Bratislava. Mladý Kafka začal sbírat zkušenosti od žáků až po dorost v dresu „belasých“.

Trenér Jozef Vengloš mu dal šanci pouze v přípravných zápasech. „Do prvoligového kádru jsem se tam nikdy nedostal. Tenkrát hrávala za Slovan velká esa. Bratři Čapkovičové, Ondruš, Masný, Gögh,“ sype z rukávu opory, které v roce 1976 pomohly Československu k jedinému zlatému úspěchu na mistrovství Evropy.

Zavděk vzal hostováním v klubu Spoje Bratislava ve druhé lize. Odtud se po jedné sezoně dostal do Brna, kde si chtěl konečně okusit zápasy s nejlepšími týmy. Jenomže postup se pořád nedařil. „První sezonu s námi hrála suverénní Olomouc, přes kterou jsme se výš nedostali. Pak přišla úplatkářská aféra, kvůli níž jsme se jako vítězové druhé ligy jen zachránili. Pořád něco,“ vzpomíná na neúspěšnou sérii, při níž stihl nastřílet sedmnáct branek.

Postupový sen se Kafkovi splnil až v roce 1987 přestupem do Rudé hvězdy Cheb. Trenér Dušan Uhrin, pozdější strůjce největšího fotbalového úspěchu samostatné České republiky, mladíkům nic neulehčoval. I Kafka se dočkal až v pátém kole. „Uhrin nechal kluky rozcvičovat celý první poločas a pak je nasadil na deset minut. To byla jeho specialita. Ale já byl za start v Dunajské Stredě rád,“ vzpomíná na velkou premiéru. Za dva roky si na západě Čech připsal 55 ligových zápasů a setkal se s plejádou známých fotbalistů. Třeba vyhlášený technik Peter Herda mu na prvním tréninku sestřelil míč z hlavy.

Z Chebu se poprvé vrátil do Brna. Za jediné jaro se trefil jedenáctkrát a konečně dostal klub svého srdce do nejvyšší soutěže. Kafka se v roce 1989 dočkal, byť s šestiletým zpožděním.

Formu měl na přelomu osmdesátých a devadesátých let famózní. „Prali jsme se s Lubomírem Luhovým o korunu krále střelců. Padla železná opona a začaly se o mě zajímat zahraniční kluby. Měl jsem nabídky z Kypru nebo Turecka,“ vzpomíná.

S kanonýrem Interu tenkrát o dvě branky prohrál, angažmá si však vybrali podobné. Ve druhé francouzské lize. „V novém bytě v Komárově najednou zazvonil zvonek. Ty někoho čekáš? ptali jsme se s manželkou navzájem. V osm hodin ráno před naším bytem stojí dva kluboví ředitelé z Bourges, spolu s nimi překladatelka. Ze zařízení bytu jsme zatím měli jen gauč a televizi. Když jsem je pozval dál, Francouzi asi koukali, jak bydlí ligový střelec,“ směje se při vzpomínce.

„Sladká“ Francie

Uprostřed Francie se trochu probudil ze sna. Myslel si, že každý fotbalista v zemi galského kohouta hraje technicky jako Platini. „V prvním mistráku na mě čekaly desetimetrové skluzy. Hráli tam Afričané, Arabové, samí atleti. Tam jsem se naučil skákat do vzduchu,“ přibližuje „kulturní“ šok.

Gólů už Kafka tolik nedával, přesto si jej všimlo prvoligové Auxerre. Legendární kouč Guy Roux, který tým vedl neskutečných 44 let, jej však nikdy nevedl. „Ozvala se mi záda. Nikdo nevěděl, jak je léčit. Tak jsem si sehnal slovenského chiropraktika, co léčil Mečíře a Lendla. Spravil mě, i když mě to pořádně bolelo. Na tréninku pak všichni z klubu hleděli,“ hlásí. Prezident Bourges v něm i tak viděl hráče na odpis, smlouvu mu neprodloužil.

Kam jinam mohly vést jeho další kroky? Samozřejmě do Brna. V tehdejším Boby ale šlo jen o půlroční anabázi. Kafku namísto Hrstky lákal Gottvaldův ambiciózní projekt v Drnovicích, kterým pomohl do nejvyšší soutěže a nakonec zůstal dalších pět úspěšných sezon. Vedle hráčů jako Drulák, Weber, Veselý nebo Majoroš zažíval povedené časy. Osud mu však připravil o to trpčí konec. „V Drnovicích jsem skončil ze dne na den. Vedení nesplnilo, co mi slíbilo,“ vzpomíná na trpkou zkušenost.

Špatnému konci drnovického dobrodružství se ale moc nedivil. „Byla chyba, že fungoval jen A tým. Klubové vedení nebylo trpělivé a výchova mladých hráčů nefungovala. Gottvald šel směrem hotových hráčů, hvězd. Ale ne vždy vybral tu správnou. A všechno stálo peníze,“ vysvětluje Kafka.

V jeho kariéře pak následovalo v rychlém sledu Rakousko, pokus o udržení první ligy v Karviné, návrat na Slovensko, trenérská anabáze v Drnovicích, Bavory a Líšeň. „Tam jsem naskočil do role trenéra. Postoupili jsme, ale kvalita třetí ligy byla jinde. Neposílili jsme, skončil Richard Dostálek, a po půl roce jsem z předposledního místa odešel,“ objasňuje svůj trenérský konec.

Ještě koučoval mládež v Hodoníně, letos se ale znovu sešel s ryšavou ikonou Zbrojovky. Dostálek mu nabídl místo šéftrenéra mládeže, které s radostí přijal. „Nejtěžší je se rozhodnout a skončit ze dne na den, když jste zvyklý na určitý režim. Najednou sedíte v kanceláři. Ale chci předávat zkušenosti mladším,“ povídá Kafka o poslání kouče.

Róbert Kafka

Narozen: 2. dubna 1962 v Bratislavě
Sport: Fotbal
Pozice: útočník, ofenzivní záložník
Hráčská kariéra: Láb, Slovan Bratislava, Spoje Bratislava, Zbrojovka Brno, Cheb, Bourges (FRA), Drnovice, Karviná, Bavory, Líšeň
Trenérská kariéra: Láb, Drnovice, Vyškov, Líšeň, Hodonín, Zbrojovka Brno
Prvoligová kariéra: 236 zápasů/ 49 branek
Zajímavost: Před čtyřmi lety zachránil život protihráči v zápase I. B třídy Palavan Bavory – Slavoj Podivín. Vytáhl mu zapadlý jazyk