My chcem zpátky za Lužánky! Už více než deset let zní tento pokřik na fotbalových utkáních 1. FC Brno.

Fanoušci se dožadují návratu na stadion, kde tehdejší Zbrojovka slavila v roce 1978 jediný mistrovský titul a kde se v ochozech tísnilo i čtyřicet tisíc fanoušků.

Azyl v Srbské ulici jim nevoní. V pondělí dlouho omílaná stavba komplexu za Lužánkami opět nabrala výraznějších kontur. „Nový fotbalový stadion zůstává prioritou města Brna. Územní rozhodnutí a projektová stránka jsou ve finalizaci. Cena se snížila z 2,2 na 1,6 miliardy korun,“ uvedl brněnský primátor Roman Onderka.

Původní odhady hovořily o částce 2,4 miliardy korun. Architektonický ateliér Petra Hrůši našel cestu, jak projekt zlevnit. „Zjednodušili jsme statiku stavby a ustoupili jsme od uměleckého pokrytí střechy,“ vysvětlil Hrůša.

O podpoře stadionu jednal v pondělí primátor s generálním ředitelem 1. FC Brno Pavlem Mokrým a majitelem klubu Romanem Prosem. „Jsme velice rádi, že jsme opět našli společnou řeč. Věřím, že se společně brzy vydáme za Lužánky,“ pronesl Pros.

Podle původního plánu má nový stadion v Brně stát do roku 2013. Tato vize už se jeví více než reálně. O její uskuteční se zasazuje i předseda Českomoravského fotbalového svazu Ivan Hašek, který se na podpoře dohodl s hejtmanem Jihomoravského kraje Michalem Haškem.

„Stále platí, že výstavba stadionu potrvá tři roky. Otázkou zůstává, kdy započne. Vše závisí jen na domluvě s novou vládou. Na podzim letošního roku se tak rozhodne o termínu stavby i o její podpoře,“ ubezpečil Onderka.

Fotbalový stánek pro třicet tisíc lidí má zaplatit město, Jihomoravský kraj a stát. „Českomoravská fotbalová asociace vybrala pro výstavbu nových stadionů Prahu a Brno. Proto bude město žádat o pomoc státní rozpočet,“ doplnil Onderka.