Michael Rabušic – devětatřicet, Martin Zeman – osmačtyřicet, Jan Lecjaks – devětapadesát, Jan Vošahlík – třiasedmdesát. Většina jeho vrstevníků odehrála v nejvyšší české soutěži o dost víc utkání. Fotbalista brněnské Zbrojovky Martin Sus posbíral jen pět startů, přesto vody domácí scény víří mnohem intenzivněji.
Přitom ani není na hřišti. Momentálně se jedenadvacetiletý hráč objevil v centru pozornosti, protože Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí, podle nějž měl od Českomoravského fotbalového svazu dostat téměř deset milionů korun. „Je to velký úspěch nového vedení svazu,“ pochvaloval si mluvčí ČMFS Petr Svěcený.
Sus v létě 2007 odešel z Brna do Twente Enschede, jenže svaz mu nevydal mezinárodní transferkartu. Nizozemský tribunál v Utrechtu mu za rok a půl bez fotbalu přiřkl odškodné od ČMFS 360 tisíc eur.
Svaz se odvolal a soud v Praze minulý týden utrechtský verdikt zamítl. Sus navíc musí zaplatit ČMFS náklady řízení, a proti usnesení údajně není odvolání. „Rozsudek vyrazil dech nejen mě, ale také exekuční kanceláři a nejvíc mému klientovi. Nechápu, jak může český právní systém zamítnout legitimní rozhodnutí holandského soudu, na to neexistuje žádný paragraf. A že není dovolání přípustné? To musí být jen nějaká chyba, je možné vždy,“ rozlítil verdikt Gabriela Potheho, právního zástupce Suse.
Ten zažaluje ČMFS u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. „Podívám se na všechna právní dvířka, považuji to za otázku osobní prestiže. Divím se reakci svazu, protože v nizozemském rozsudku je sporná možná výše částky, ale ne jeho závěr. V Holandsku jsme vyhráli, a jelikož předložíme všechno stejně, jsem přesvědčený, že uspějeme také ve Štrasburku. Bude to trvat dlouho, ale můj klient peníze dostane,“ pronesl Pothe.
Sus nechtěl záležitost komentovat. „Omlouvám se, ale k rozsudku soudu v Praze se nebudu vyjadřovat, věc dále řeší můj právník,“ vzkázal textovou zprávou.
Stopera či defenzivního záložníka přivedl loni v září do Brna tehdejší kouč a sportovní ředitel Miroslav Beránek. Na podzim odehrál pět utkání, ale na jaře už nastupoval jen za třetiligovou juniorku.
Nový trenér Zbrojovky Karel Večeřa s ním nepočítá, v klubu patrně skončí. „Nemá místo v kádru áčka, ani béčka. Nejen kvůli kvalitě, pro své excentrické chování nezapadá ani do kolektivu. Představenstvo dalo souhlas sportovnímu řediteli a právníkovi, aby jednali o možnostech ukončení smlouvy. Ale snažíme se dohodnout s jeho manažerem a najít mu angažmá,“ uvedl brněnský generální ředitel Pavel Mokrý.
O co jde v kauze Sus:
- Sus odešel z Brna v létě 2007 do nizozemského Enschede
- ČMFS nevydal jeho mezinárodní transferkartu, protože měl platnou smlouvu v Brně
- Sus ji ale neuznal, prý na ní byl jeho zfalšovaný podpis, na brněnský klub podal trestní oznámení
- spor rozhodl nizozemský soud v listopadu 2008 ve prospěch Suse
- v únoru 2009 Sus podepsal kontrakt v Enschede, v září však přestoupil do Brna
- nizozemský soud v prosinci 2009 rozhodl, že ČMFS musí Susovi jako odškodné zaplatit 360 tisíc eur (9,54 milionu korun)
- městský soud v Praze v červenci zrušil rozhodnutí nizozemského soudu ve prospěch ČMFS