Už po prohře 2:3 v Jihlavě před dvěma týdny jste tušil, že se schyluje k vašemu odvolání. Měl jste informace z klubu?

Z klubu ne. Ač si všichni myslíme, že jsou ve fotbale tajnůstkáři, spousta lidí si něco sdělí, takže jsem úplně z jiných stran věděl, že vedení oslovilo trenéra Machálka. Přijal jsem to jako fakt.

Ptal jste se vedení na vaši situaci?

S majitelem jsme tři týdny vůbec nemluvili, ale měl jsem nastavenou komunikaci s Tomášem Požárem (sportovní manažer Zbrojovky – pozn. red.). Požádal jsem ho, když taková situace nastane, aby mi to sdělil. Není nic horšího, než když o tom mluví takzvaně celá republika a nejbližší kolegové by spolu nemluvili. Děláme to všichni pro Zbrojovku a nemám vnitřní problém, když výsledky nejsou, ale s každým komunikuji na rovinu.

V následujících dvou zápasech ovšem Zbrojovka dvakrát vyhrála. Mrzí o to víc, že nepokračujete?

Jsem spíš vnitřně naštvaný, že jsme nezvládli úvod podzimní části, to mi vadí nejvíc. Řekl jsem i Tomáši Požárovi, že nejde o mě, ale o Zbrojovku, musíme udělat všichni všechno proto, abychom se dotáhli na přední příčky a měli takovou výchozí pozici, ať na jaře zvládneme postup. Jsem naštvaný, že jsme se vůbec dostali do situace, kdy musí k výměně dojít.

Vytýkáte si něco zpětně?

Vždycky jako trenéři děláme rozhodnutí a snažíme se vše připravit tak, aby tým fungoval. Neřeknu, že bych postavil jiné hráče nebo hrál jiným způsobem, v žádném zápase jsme nepropadli tak, že nás někdo přehrál. Dělali jsme individuální chyby a nedohrávali jsme situace vzadu, jak jsme chtěli. To nás stálo body, ať už s Pardubicemi, v Jihlavě, na Dukle jsme nepodali týmově vůbec dobrý výkon. To jsou jen spekulace a domněnky, kdybych udělal něco jinak, zda by to vypadalo jinak. Ani si takové otázky nedávám.

Měli jste už dřív získat posily, které přišly až v rozjetém podzimu?

V létě příprava vypadala poměrně slušně, kluci navázali na jarní část a jevili se v přípravě zajímavě. Věděli jsme, že potřebujeme středního záložníka místo Ladi Krejčího, ale oslovení hráči nepřišli. Dorazil Adam Fousek, který potřebuje asi chvilku delší čas, než se do toho dostane. Teď poprvé ukázal, že potenciál má, dal v Chrudimi dvě branky. Nešlo o to tlačit, aby přišli jiní hráči. Věřil jsem a věřím pořád, že fotbalisté, kteří tady jsou, dokáží hrát dobrý fotbal a zápasy zvládat.

V posledních dvou utkáních hráči také říkali, že za vámi stojí. Vnímal jste to?

V posledních dvou zápasech byla příprava zaměřená pouze na to, aby si hráči uvědomili, že nejvíc ovlivňují výkon, který předvádí na hřišti. Jen jsem jim řekl, že nehrají za mě, ale za Zbrojovku a sebe, aby všem ukázali, že fotbal umí hrát. Zápasy odpracovali a přineslo to dva dobré výsledky.

Věříte, že se Zbrojovka na jaře posune do první ligy?

Když jsem se s hráči ráno v kabině loučil, požádal jsem je, ať udělají všechno, aby Zbrojovku dostali do první ligy. To je náš cíl.

Jaký byl rok v profesionálním fotbale?

Určitě dobrý. Když trénuji druhou ligy v klubu jako Zbrojovka, je práce daleko jednodušší, protože mám veškeré podmínky k tomu, aby se hráči připravili počínaje ubytováním, jídlem, hřištěm, tréninkovým procesem. Po této stránce je to výborné a jen jsem se přesvědčil, že stejná komunikace jako s hráči dorostu jde i v mužské kopané.

Co máte na mysli?

Pro mě jsou hráči partneři, jen jsem si ověřil, že když se s nimi tak jedná, jsou schopní pracovat, protože je to baví. Musí si uvědomit, že fotbal dělají kvůli sobě, že je to hra. Tohle mi ukázalo, že cesta, kterou jsme razili a pořád razíme u mládeže, funguje i v dospělém fotbale.

Budete ve Zbrojovce pokračovat v jiné funkci?

Tomáši Požárovi jsem jen řekl, že rozhodně nepřipadá v úvahu, abych zůstal na jiné trenérské pozici v klubu a kvůli mně musel někdo odejít. Nemůžu jít třeba k dorostu, aby někdo z kluků skončil, protože v trenérském týmu jsou všichni borci, kteří fotbal dělají srdcem stejně jako já a dělají svou práci dobře. Myslím, že teď asi těžko najdeme něco, co mohu udělat. I když nemám problém trénovat klidně i přípravku, všechny posty jsou obsazené.

Takže ve Zbrojovce úplně skončíte?

Možné to samozřejmě je. Určitě neudělám to, že bych takzvaně dělal nějakou práci, abych tady zůstal. A určitě nepřijmu, abych šel k dorostu a někoho poslali pryč.

Vrátit se k mládeži vám nevadí?

Ne. Trénovat děti nebo dorost je složitější na organizaci a podmínky, ale zase jednodušší v komunikaci s hráči. Na druhou stranu v dospělém fotbale je výsledek vždy na prvním místě, zvlášť v klubu jako jsme my, kdy potřebujeme postoupit do první ligy. Uznávám práci všech lidí u fotbalu stejně, ať už vedou ligový dorost nebo ligový tým mužů, jsou to pro mě trenéři na stejné úrovni.

Poohlédnete se nyní po jiném angažmá?

Rozhodně nejsem z trenérů, který bude takzvaně hledat angažmá, jezdit po zápasech a dívat se, kdo je v krizi. Pakliže někdo projeví zájem, abych trénoval, bude znát moji práci a budu pro něj dobrý typ, určitě se nebráním nabídkám nebo komunikaci.