VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Švancara: Ploužil jsem se na křídle jako Ronaldo v Realu

Brno /ROZHOVOR/ – Zbrojovce po osmi kolech nejvyšší soutěže patří pátá příčka. Kapitán brněnských fotbalistů Petr Švancara si pochvaluje cestu, kterou klub jde, a věří, že si získává fanoušky.

25.9.2012 1
SDÍLEJ:

Petr Švancara z Brna (vpravo) proti Jihlavě.Foto: Deník/Drahomír Stulír

Když mluví o Brně a především své Zbrojovce, oči mu planou zanícením. Po nedělním utkání z něj víc než kdy jindy sálala i hrdost. Kapitán brněnských fotbalistů Petr Švancara se dvěma góly podílel na destrukci do té doby neporažené Jihlavy 5:1 a Jihomoravané se po ní posunuli už na pátou příčku tabulky nejvyšší české soutěže. „S pokorou si připomeňme, kde jsme byli před rokem. A teď dáme pět gólů v první lize. Strašně mě těší, že se Zbrojovka někam zvedá a já jsem u toho," povídá čtyřiatřicetiletý útočník.

Po vítězném zápase relaxoval na utkání hokejové Komety, kde naplněný stadion vyvolával jeho jméno. „Bylo to příjemné. Když jsem přišel na áčko, lidi mi zatleskali, pak mě ukazovali i na kostce. Nešlo o poděkování jen mně, ale celé Zbrojovce," dodává Švancara.

Napadlo vás před nedělí, že prožijete takový večer?

Přiznám se, že v týdnu jsme zašli s Radimem Bičánkem na kafe jako kapitáni dvou asi nejpopulárnějších brněnských klubů a říkali jsme, že bychom mohli lidem udělat pěknou neděli. Povedlo se, oba týmy to pozitivně nakoply, Kometa je první, my jsme taky navrchu. Jsem hlavně šťastný za brněnského fanouška, lidé se aspoň mají na co těšit.

Počítáte se solidní návštěvou na domácí utkání s Libercem?

U Komety už je poměrně automatické, že se jí daří a divák si na ni cestu najde, ale po takovém výkonu, jako jsme předvedli s Jihlavou a pěti gólech, jsem přesvědčený, že lidi přijdou i na nás. To vím. Věřím, že neuděláme ostudu ani v Olomouci. Pivo bude za pět korun, což je podle mě v době prohibice dobrá upoutávka za čtrnáct dní na Liberec.

Prožil jste utkání Komety se Slavií o to intenzivněji, že jste měl za sebou výhru s Jihlavou?

Hokej je pro mě totální odreagování. Fandil jsem, křičel, je to relax, u kterého vypnu od fotbalu. Krásně jsem si neděli užil, dal jsem si dobrou večeři a ráno jsem šel na trénink. Vítězství 5:1 nebo výhra v Plzni mě v kariéře pořád motivují dál. Diváci jsou spokojení, lidi mi na hokeji gratulovali. To jsem druhý den v kabině klukům říkal. Jsem strašně rád, že už to není jen Kometa, ale začíná trochu i Zbrojovka.

V utkání s Jihlavou jste dokonce útočil na hattrick…

Já jsem byl hlavně rád, že jsme doma dali pět branek a že kluci, kteří poprvé nastoupili v lize, utkání zvládli, dokonce Škodovka dal dva góly. Osobní statistiky mě vůbec nezajímají. Na hattrick jsem sice útočil, ale nepřemýšlel jsem nad tím v zápase. Blažek mi to vychytal jednou v první půlce a pak ve druhé, kdy jsem myslel, že je to gól.

Co naúčtujete Michalu Škodovi za dva góly při prvoligové premiéře?

Já už jsem se s ním bavil hned, jak přišel. To máme vždycky vyřešené před zápasem, aby věděl, o co jde. Peníze tam narostou, ale on zaplatí rád. Podepsal smlouvu na čtyři roky a pro Brno je dobře, že takový hráč přichází. I když si na nějaké hodnocení musíme počkat, určitě předvedl, že může být přínos pro celou Zbrojovku, má kvalitu.

Jak vám s ním fungovala spolupráce?

Je to ideální útočný parťák, pro mě je důležitá hlavně jeho pracovitost. Každý takový hráč vedle mě mi vyhovuje. Oběhá za mě to, co už neoběhám. Nebudeme si nic nalhávat, v defenzivě mám obrovské rezervy, navíc v mém věku. Snažím se spíš využívat kvalitních přihrávek dopředu.

Tu jste využil hned v osmé minutě…

Zavadil mě v úvodu krásně našel, gól nás někam posunul. Sice jsem ho dal já, ale byla to pěkná akce. Vzadu jsme podali výborný výkon. Až na jednu standardku, kterou jsme si nepohlídali, neměla Jihlava velké šance. Základ výhře jsme dali kvalitní prací defenzivy a dobře řešenou finální přihrávkou.

Co říkáte na výkon Pavla Zavadila, který se podepsal pod čtyři branky?

Já o něm vím, že je dobrý, dokonce je hezčí než já, takže mu i trochu závidím. (úsměv) Samozřejmě je na hřišti od toho, aby nám míče servíroval, stejně jako jsem tam od gólů. Ovšem Pavlova kvalita je veliká, to víme. Ale než jeho nebo sebe chci vyzdvihnout Miru Krále, který si snad rok a půl šel za tím, aby se ligového startu konečně dočkal. Jsem rád, že se mu to splnilo, a jsem šťastný, že hrál dobře. To mě těší víc.

Hecovali jste se po čtvrtém gólu, abyste dali ještě jeden a zajistili fanouškům na Liberec pivo za pět korun?

Věřím, že přijdou a v této době to pro ně bude taky motivace. Musím se přiznat, že když jsme dali čtvrtý gól, přiběhl jsem do chumlu a zařval, že musíme dát pátý, aby přišlo třeba deset tisíc lidí za pět korun za pivo. Kluci se tomu smáli, ale Pernica to taky dobře hecoval. Pomohlo nakonec moje střídání, protože už jsem toho měl dost, ploužil jsem se na levém křídle jako Ronaldo v Realu Madrid. Bylo dobré, že mě trenéři vystřídali a dali jsme pátý gól. Ani jsem nedoufal, že pět gólů někdy dáme.

Jihlava určitě nepředvedla výkon z posledních utkání, do jaké míry sama ovlivnila vaši vysokou výhru?

Podle mě rozhodl fakt, že jsme je nenechali vůbec vstoupit do utkání, jak chtěli, aby ovládli hru. Hned jsme dali první gól, chvíli na to Škoda druhý. Když jsme dostali na 1:2, chvíli se zdálo, že se můžeme dostat pod nějaký tlak, dali jsme však hned třetí a čtvrtý gól. Branky následovaly tak rychle po sobě, že jsme nenechali Jihlavu dostat do nějakého tlaku, rychle jsme reagovali.

Trenér vás po každém gólu klidnil. Potřebovali jste to?

Vylétl z lavičky ven, což bylo dobře. Nebudeme nic zastírat, máme ho rádi, je to takový správný blázen, žádný klidný typ. Chceme si sami v kabině vytvořit vnitřní pohodu, kterou budeme přenášet na hřiště, ať z toho těží diváci, a konečně jsme se dočkali. Já jsem opravdu strašně šťastný za Miru Krále… To jsou takové minipříběhy, které mně tady někde hrozně leží. (klade si ruku na srdce) A nejde teď vůbec o Švancaru nebo o Škodovku, my je tady prožíváme. Vy možná budete psát o mně, ale pište o klucích, za ty minipříběhy jsem strašně rád.

Taky máte svůj minipříběh. Čekal jste po čtyřech domácích utkáních čtyři prvoligové góly?

Díval jsem se teď na telefon a trenér Bílek se pořád neozval. Takže budu dál s pokorou hrát a třeba si mě všimnou. (úsměv) Mám čtyři góly, jsem za to samozřejmě rád, ale budu se opakovat. Statistiky jsou mi celkem jedno, už se nikam nehrnu. Je pravda, že se chci dožít tří set ligových startů. Záleží na mě, abych se toho dočkal, ale moje statistiky neřeším. Pro mě je důležité, že třeba Škoda dal první ligový gól, takže dáme něco do kasy. To si pohlídám, protože jsem nástěnkář, pokladník, útočník, kapitán, ani nevím, co mám všechno za funkce. A baví mě to.

Zatím vypadáte, že tři sta ligových startů problém nebude. Máte jich 277…

Ale to mě nevidíte ráno. Před zápasem mi je pětadvacet, po něm dvaačtyřicet. Nastávají chvíle, kdy se v pondělí a úterý dávám dohromady, ale je příjemnější, než když dostaneme 0:5 na Slavii. Regeneruje se mi hůř, teď to půjde dobře. Těším se na pohodu, která je dva dny po zápase a chystáme se na Olomouc.

Jak bude zápas vypadat?

Zase nás čeká krásné derby a věřím, že trochu navážeme na venkovní utkání, která se nám podařila dřív, ať to byla Plzeň nebo Slovácko. A pak domácí utkání. V době prohibice by už za pět korun za škopek měli vylézt i štatlaři. Když je nebudeme bavit fotbalem, musí se aspoň za pět korun opít. (úsměv)

Už podle vás Zbrojovka dalším vítězstvím všem ukázala, že do první ligy patří právem?

Jsem o tom přesvědčený od prvního kola, ale nechtěl jsem o tom samozřejmě mluvit nahlas. To jsou věci, o kterých člověk schválně nemluví nahlas, aby neurazil. Jsem rád, že jdeme cestou, kterou jsme nastavili už od prosince, kdy jsme brněnský fotbal nějakým způsobem dali dohromady. Ti kluci jsou pořád stejní. Nežili jsme v žádné panice ani po prohrách, ani po Rosicích. Může si každý vykládat, co chce, ale mě Rosice vůbec nezajímaly.

Vážně ne?

Jasně, byl jsem z toho smutný, nešťastný. Ano, byla to ostuda, ale nemůžu se tím týden trápit. To je prostě sport a porážky hážu za hlavu, stejně jako po Slavii. Ovšem to samé po Plzni, euforie taky nebyla. Jedeme pořád stejnou cestu, trenér, já a zkušenější hráči to držíme, abychom tak fungovalo. Znova jsme si zápasem s Jihlavou dokázali, že se nám to vrátí. Ani nechodíme na nějaké oslavy, nás fotbal začal tak bavit, že jsme se do něho úplně zamilovali. Máme třináct bodů, už se dá dívat i na tabulku, protože jsme po osmém kole pátí a myslím si, že jde i o lákadlo pro diváky.

Autor: Jaroslav Kára

25.9.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Tabulka s informací o restaurování v roce 1987
1 3

Na zdi radnice jsou vyobrazení nacisté

Na Kolišti unikal plyn. Policie musela řídit provoz.

V centru Brna unikal plyn. Dvě hodiny kvůli tomu bylo uzavřené Koliště

Myslel si, že se vrací zloději a vytáhl samopal. Nestřílel důvodně, rozhodl soud

Jižní Morava – Domníval se, že se pachatelé vracejí. Na přijíždějící auto proto začal střílet ze samopalu. Za pokus o těžké ublížení na zdraví udělil soud čtyřiačtyřicetiletému Karlu Podešvovi ze Znojemska tříletou podmínku. Pokud ji poruší, půjde na dva roky do vězení. Proti rozsudku okresního soudu ve Znojmě obhajoba podala odvolání. Ve čtvrtek proto případ z loňského prosince znovu řešil Krajský soud v Brně. Dřívější rozsudek potvrdil.

Znásilnil mě, stojí si dcera za svým. Krajský soud nevinu otce potvrdil

Brno – Osahával mě, strkal mi jazyk do pusy a pohlavně mě zneužil, tvrdí v současné době už plnoletá žena z obce na Brněnsku. Osočila z toho svého devětačtyřicetiletého otce. Soud jej však zprostil viny. Proti rozsudku Okresního soudu na Brněnsku se odvolala státní zástupkyně Andrea Ulvrová. Soulož mezi příbuznými proto ve čtvrtek projednával Krajský soud v Brně. Odvolání zamítl.

Mladí kuchaři otestovali své dovednosti. Při vaření s italskými mistry

Brno /FOTOGALERIE/ – Marcipánové dorty, křupavá pizza i lahodné koktejly. Lidé z Brna se mohli při dni otevřených dveří podívat, jak studenti z Odborného učiliště v brněnské Lomené ulici vaří bok po boku se zkušenými italskými šéfkuchaři.

V brněnské zoo se narodila dvě levhartí mláďata. Po sedmnácti letech

Brno /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Významného chovatelského úspěchu dosáhla brněnská zoo. Po sedmnácti letech se v noci z 20. na 21. listopadu narodila dvě mláďata levharta cejlonského.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT