Vážení čtenáři, hlasujte v nové pravidelné anketě v pravém sloupci. Konečné výsledky ankety, která skončí ve středu ve 20:00, najdete ve čtvrtečním vydání Brněnského deníku Rovnost.

Novináři se vždy těší, co vypustí z úst za „špek“. Fanoušci se nemohou nabažit jeho parádiček. Odborníky nepřestává udivovat fotbalovým umem a kreativitou. I v jedenatřiceti letech. Možná právě s věkem útočník Petr Švancara dozrává.

Po sestupu s Viktorií Žižkov zamířil brněnský patriot do 1. FC Slovácko, kde rázem pookřál. Se čtyřmi góly ve třech kolech vede tabulku kanonýrů Gambrinus ligy a v pátek se chystá na zápas do „svého“ Brna.

Začátek sezony se vám osobně vyvedl. Dá se říct, že „Mercedes“ konečně vyjel z garáže?
Je pravda, že se docela prosazuju, ale forma se mě drží už delší dobu. Hned po přestupu jsem se chytl, nasál jsem atmosféru na Slovácku, kde vládne fotbalová horečka. Žiju na Moravě, to mě strašně nakoplo. Funguje zázemí v klubu, bydlím v Brně, rodinné zázemí je také v pohodě. Prospívá mi, že jsem mezi Brňákama, moje pohoda se odráží i na hřišti. Vážím si toho a chci si formu udržet.

Jsou pro vás utkání v Brně nadále pikantní?
Jednoznačně, ať chci, nebo nechci, jsou pro mě emotivní. Jsem doma, přijde spousta lidí z Brna, pozdravíme se s klukama, cítím se přitom dobře. Věřím, že bude vyprodáno, nebo přijde aspoň osm devět tisíc lidí. Očekávám fotbal nahoru dolů. Brno vede tabulku, my také nehrajeme špatný fotbal a na Srbské chceme navázat na výkon s Jabloncem, ale na rozdíl od toho zápasu musíme bodovat. Soupeře pozlobíme, ale emoce jsou jenom ve mně, nepřenáším to na kluky. Moc se na ten zápas těším.

Říkáte, že nepřijímáte nálepku kanonýra, ale blížíte se šesti vstřeleným brankám, což je vaše prvoligové maximum…
Když dám aspoň sedm branek, mohl bych si tu nálepku dát, ale kanonýr budu jenom pro sebe. (úsměv) Je to shoda náhod i štěstí, dva góly jsem dal z penalt, které také nejsou úplně zadarmo. Ale nedělám si z toho nic, už mi není dvacet, abych se za něčím honil.

Kde se ve Slovácku vzala taková produktivita?
V prvních dvou kolech jsme předváděli dobré výkony a měli jsme nula bodů. Sigma má také formu, což ukázala s Aberdeenem, ale ten zápas jsme zvládli. Zaměřili jsme se na kvalitní defenzivu, to samé uděláme v Brně. Budeme poctivě bránit a pokusíme se dát branku. Brněnská obrana je zatím stoprocentní, respekt máme velký, ale od toho jsem tam já, abych něco vymyslel a branku dal. Ofenziva je můj úkol, chci udržet laťku, kterou jsem si na začátku ligy posadil. Budeme vycházet z brejků a v obraně určitě nějaká skulinka bude, na mně je, abych jí využil. Ta forma se snad z kopaček nevytratí, ale k dobrému výkonu musíme přidat i body. Když jsme na jaře vyhráli v Brně se Žižkovem a fanoušci tleskali, u toho mi zaplesalo srdce.

Prožíváte po odchodu ze Žižkova ve Slovácku znovuzrození?
Jako tým máme formu a když vidím, jak nám fandí tolik lidí, jsem v každém zápase v tranzu, žene mě to k tomu, abych se vydal na maximum. Věřím, že na Srbské také prožijeme krásný večer, oba týmy předvedou útočný fotbal. I když to trenéři neradi slyší, padne hodně branek a uděláme maximum pro to, aby se diváci bavili.

Co přichystáte brněnským fanouškům?
Nějaká nadstavba určitě bude, takové ty moje švancarovinky, ale ty mohou přijít, jen když nebudeme prohrávat o dva góly. Když se bude dařit, něco určitě vymyslím. Góly jsou sice pěkné, jenže u mě převládá spíš chytrost nad razancí a teď jsem se poučil z Jablonce. Mohl jsem vyrovnat, ale na mé slabé zakončení doplatil celý tým. Pořád si to vyčítám. Chci dát branku, aby měla přínos pro tým. Prokázali jsme, že se umíme prezentovat útočným fotbalem, i když to někomu připadá zvláštní, když nás vede známý zastánce defenzivního fotbalu Pepa Mazura. Jenže to je dané typy hráčů, které máme v týmu, ať to je Švancara, Chmelíček nebo Fujerík. Obranné úkoly však máme všichni.

Vy také?
Bránění se zuby nehty vyhýbám, ale jako každý pomáhám týmu. Dostávám sice ty nejmenší defenzivní úkoly, snažím se to nahradit v ofenzivě. V Brně se budu snažit na sto procent soustředit na ofenzivu, už se moc těším. Jen je škoda, že už v brněnském klubu nepůsobí pan Bělák (dlouholetý generální a také sportovní ředitel, který v klubu skončil před touto sezonou – pozn. red.). Zvyšoval mi motivaci, protože jsem s ním několikrát jednal o mém přestupu do Brna a vždy to ztroskotalo na tom, že Brno potřebuje perspektivnější hráče. O to víc jsem se chtěl ukázat, teď už si musím najít jinou motivaci.

Tipnete si, jak skončí duel mezi Brnem a Slováckem?
Na každém kroku slyším, že Brno vyhraje 4:3 a Švancara dá hattrick. Jenže brněnské fanoušky zklamu, protože Slovácko vyhraje 1:0 a gól dá šikovný útočník. (úsměv) Chtěl bych pozvat co nejvíc diváků, všichni musí dojít, aby bylo plno do posledního místa, a dokázat, že Brno umí vytvořit fantastickou atmosféru. Páteční termín jen úplně nejlepší, všichni můžou jít po fotbale na pivko a druhý den na Velkou cenu silničních motocyklů. Je to super čas a musí nás dojí co nejvíc Brňanů, abychom si užili krásný večer.

Už jste pro spoluhráče přichystal nějakou speciální motivaci?
Přemýšlím nad tím pořád, určitě bude odměna formou nějakého občerstvení. Klukům jsem už slíbil báječnou sekanou od Mazánka z Husovic a pro toho, kdo zápas rozhodne, přichystáme třeba lístky na Velkou cenu.

Co když rozhodne gólman Slovácka Miroslav Filipko, kterého jste označil mimo jiné za muže Bratislavy?
(smích) Pro něj bych také nějakou nadstavbu přichystal. Proti Olomouci čaroval, je až nemožné, co všechno chytne. Už v přípravě jsem věděl, že bude opora, ale teď je snad větší opora něž já.

Brněnský gólman Tomáš Bureš uvedl, že kdybyste mu vstřelil gól jako proti Jablonci, smekl by před vámi…
To beru jako výzvu. (úsměv) Nepřemýšlím dopředu, co udělám, jsem momentální hráč, oslavy gólu bývají také spontánní. Rozhodne moment, jak stojí obránci, jak vyběhne gólman a podle toho vybírám řešení. Někdy je správné, jindy zase ne, jako třeba v Jablonci. Je to jako s penaltou, také přemýšlíte, kam míč umístíte a na poslední chvíli před kopem to změníte. Jinak děkuji Burdovi za pochvalu, jsem rád, že se mu daří. Dlouho čekal na šanci za Lejsim (Martin Lejsal) a teď se ukazuje, že Brno nemělo jedničku a dvojku, ale dvě brankářské jedničky. Bude těžké ho o nulu připravit, ale od toho jsem na hřišti a snad se mi to povede.

Stoper Josef Dvorník zase sliboval, že se vám pokusí zápas trochu znepříjemnit…
Tak to asi zavolám trenérovi, že bych nechtěl hrát. Pokud vstupuje do utkání s takovým cílem, je to jeho věc. Nad tím nepřemýšlím, chápu, že si na mě bude chtít dát Brno pozor, uvidíme, kdo bude po zápase šťastnější. Nepočítám s tím, že mi otevřou cestu, jsem připravený, že nedostanu ani metr zadarmo. Musím to zvládnout, chci pokračovat v práci, ve které jsem začal, udržet si formu, aby z mých výkonů mohlo těžit celé mužstvo.