Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Švancara: Vedení nás uklidnilo a jeho vyjádření věřím

Brno – Fotbalový útočník brněnské Zbrojovky Petr Švancara řeší vedle hráčských i rodinné problémy, ale v úterý se hlásil na startu zimní přípravy.

4.1.2012 8
SDÍLEJ:

Kapitán fotbalové Zbrojovky Petr Švancara.Foto: DENÍK/Lubomír Stehlík

Při ohlížení za právě uplynulým rokem 2011 netasí neotřelé bonmoty jako obvykle, ani nerozdává úsměvy. Populární fotbalový šoumen a útočník brněnské Zbrojovky Petr Švancara zvážní. Po záchraně Slovácka v nejvyšší soutěži už o něj vedení Uherského Hradiště nestálo a po návratu do rodného Brna zase prožil trápení v podobě čtrnácté příčky ve druhé lize.

„Ten uplynulý rok jsem měl katastrofální, což myslím úplně vážně. Nemíním tím jenom fotbal, ale také rodinný život. Jsem šťastný, že ten rok skončil,“ přiznává čtyřiatřicetiletý Švancara.

Navíc se v jeho závěru objevilo prohlášení majitelů Zbrojovky o možném insolvenčním řízení. Jaké informace zazněly v kabině od vedení před prvním zimní tréninkem?
Podle mě zazněly pozitivní věci. Vedení nás uklidnilo, že situace není tak zlá, jak se v Brně píše a šušká. Jsem Brňák, takže se plno věcí i kolikrát nesmyslných ke mě dostane. I já věčně pozitivně naladěný člověk jsem něco vnímal s rozpaky, ale vedení nás ujistilo, že dělá všechno proto, aby se situace i co se týče peněz a ekonomiky v nejbližších dnech nebo týdnech taky posunula k lepšímu. Články v médií mě sice trošku znepokojovaly, ale teď už jsme nějakou informaci dostali a záleží jen na tom, abychom zase začali něco dělat a pomohli Zbrojovce na hřišti. Myslím, že jsme nachystaní na přípravu a jdeme do toho.

Takže jste se dozvěděli, že můžete v klidu trénovat?
Vedení mě uklidnilo a věřím mu. Tak jako já mám zájem, aby Zbrojovka byla v pohodě a pomohl jsem jí na hřišti, dělá podle mě i vedení všechno pro to, aby Zbrojovka dál existovala a neměla problémy. Potom co nám vedení řeklo, jsem určitě klidnější i co se týče vyřízení některých ekonomických věcí. Představitelé klubu na tom pracují a já se teď budu starat hlavně sám o sebe. Ať si někdo nemyslí, že budu na něco čekat a netrénovat. Vždycky jsem měl fotbal rád a stavěl ho na první místo. Zajímá mě jen, abych se dobře připravil na sezonu.

Máte hodně známých v různých kruzích, dostane se k vám spousta informací i mnohem skeptičtějších. Proč věříte právě vedení Zbrojovky?
Vedení prostě věřím a věřím lidem, kteří v Brně jsou. Stejně tak i týmu, že se dobře připravíme a že nadcházející rok bude dívatelnější než začátek podzimu. Zajímá mě hlavně, abychom předváděli lepší fotbal než v úvodu soutěže. To je určitě i moje starost.

Můžete být konkrétnější ohledně situace Zbrojovky?
Není v mojí kompetenci, abych něco ventiloval. Mám smlouvu, kterou chci dodržovat a nemusel nikam odcházet. Vedení mě uklidnilo, abych neměl ani myšlenky na angažmá někde jinde. Za mančaft říkám, že jsme informace dostali v plné míře takové, že už se teď můžeme jenom soustředit na fotbal.

Vedení nám řeklo, že se nemáte čeho obávat?
Podle jeho vyjádření situace není tak katastrofální, jak se psalo v novinách. To je pro mě zásadní zpráva a věřím, že všechno dobře dopadne. Představa, že by Zbrojovka nebyla, je naprosto nemyslitelná. Nejde jen o nás ve Zbrojovce, co jí máme rádi, ale šlo by také o celý regionu. Předpokládám, že i menší kluci se pořád chtějí dostat do Brna, protože jde o největší klub na jižní Moravě. Nedovedu si představit, že by Zbrojovka nebyla. To si vůbec nepřipouštím a vedení nám naznačilo, že by taková možnost nastat neměla. Doufám, že to tak i bude.

Takže Zbrojovce zánik nehrozí?
Vedení nám to takhle naznačilo a mě nezbývá, než tomu věřit. Ostatním zprávám, které se šuškají, nevěřím. Spoléhám se na vyjádření vedení a trenérů.

Část výplat už jste dostali, kolik vám jich klub ještě dluží?
Závazky tam stále jsou, ale nejde o mě konkrétně. Jedná se o to, aby byl klid v kabině a v celém klubu včetně trenérů i mládežnických mužstev. Jsem přesvědčený, že se všechno vyřídí. Zažil jsem podobnou situaci asi ve třech nebo čtyřech klubech a děje se pořád, což slyším i od jiných kluků. Peníze ve fotbale prostě nejsou v takové míře, aby se něco nedlužilo. Vedení nám však jasně řeklo, kdy, co a jak zaplatí, což mi stačí.

Kolik vám tedy ještě schází?
Konkrétnější co se týče měsíců, za které nám dluží, nebudu. Nejde o mojí kompetenci, abych částky říkal do novin. Opravdu mi záleží jen na tom, abych byl nachystaný na jaro a udělal všechno proto, ať se za nadcházející půl rok také psychicky zvedneme. Až spolu budeme mluvit za rok, bude se třeba rozhovor týkat toho, jestli nás v soutěži ještě někdo dožene, nebo ne. To je jediné, co mám v hlavě.

Lze tedy říct, že se těšíte na zimní dril?
Já mám do fotbalu chuť pořád, nikdo mi ji nezval. Už se těším, až shodím ta pivečka a svíčkové, to je jasné. (úsměv) Jak jsem se dozvěděl, že klubu něco hrozí, byla chuť samozřejmě o něco hořčejší, ale život někdy přináší svízelné situace. Budu se znovu opakovat: lidé v klubu jsou schopní problémy vyřešit a my jsme na druhou stranu v týmu od toho, abychom pomohli.

Jak pomůžete ekonomické situaci?
Když se třeba bude o něčem jednat v březnu a my za sebou budeme mít dva, tři nebo deset vítězných zápasů, bude se klubu vyjednávat jinak. To můžu ovlivnit a udělám pro to všechno. Jedna věc je dostávat, co mám. Já jsem se však vždycky díval na to, abych peníze dostal za práci, kterou odvedu na hřišti. Ne abych někde seděl v kabině, to pro mě nemá nesmysl. Proto jsem i tenkrát odešel ze Slavie. Na prvním místě mám, abych se dobře nachystal na sezonu. Kluci takhle taky určitě přemýšlí, vedení tomu pomohlo a situaci uklidnilo.

Mluvilo se také o vašem možném odchodu na hostování. To nehrozí?
Něco jsem zaslechl a přiznám se, že mi i někdo volal. Vše ovšem záleží na mém posouzení, kam chci a kam nechci jít. V létě jsem jasně řekl, že jdu do Brna pomáhat. Pomohl jsem tak částečně, možná jsem mohl ještě víc. Třeba se však opravdu budeme za rok bavit jinak a Zbrojovka bude na výsluní druhé ligy. Druhá věc je samozřejmě ekonomická situace. Člověk musí platit věci, já živím tři lidi a že jsem Brňák za mě hypotéku nezaplatí. Odchod ovšem beru až jako poslední možnost. Dokud bude varianta mého pokračování a vedení mě bude chtít, budu se v Brně držet zuby nehty. Teď určitě neutíkám a ani nepřemýšlím, že bych nikam odešel.

Mužstvo posílil pouze Pavel Mezlík a spíš ještě někdo odejde. Může pomýšlet na lepší jaro?
Nějakou tvář jsme ukázali hlavně koncem podzimu a věřím, že na něj navážeme. Já jsem neměl moc z letní přípravy, Venca Koloušek ji taky neměl, Mezla (Pavel Mezlík – pozn. red.) potřebuje zimní přípravu jako sůl. Když ji absolvujeme a stejně tak kluci, kteří měli v létě nějaká zranění, může být jarní sezona kvalitnější. Věřím, že budeme předvádět lepší fotbal a jaro bude celkově pozitivnější i co se týče věcí okolo. Snad přijde o sto padesát lidí na fotbal víc a budeme vyhrávat. V létě jsme se bavili o tom, že musíme vítězit hlavně doma, aby lidi chodili na stadion. Podle mě byl největší průšvih, že jsme nezvládali domácí zápasy, protože jsme za prohry a remízy jsme tady ztratili hrozně moc bodů. Kdybychom domácí utkání zvládli aspoň z půlky lépe, znamená to pět bodů navíc a možná jsme ještě o postupu mluvili.

Těšíte se na spolupráci s Pavlem Mezlíkem?
Je to výborný fotbalista a jsem rád, že přišel. Dokonce jsme spolu byli celý půl rok ve spojení, hrozně dlouho o Zbrojovce přemýšlel. Myslím, že se do Brna těší. Nechci mu nějakým způsobem lézt do zadku, ale takového hráče potřebujeme do zálohy i útočné fáze. Jde o ofenzivního fotbalistu, což bude hrozně zajímavé pro lidi, Věřím, že souhra může být atraktivní třeba právě ve spolupráci se mnou nebo Vencou Kolouškem. Jestli budeme předvádět lepší fotbal můžu samozřejmě slibovat a realita pak bude třeba jiná. Od toho taky hrajeme kvalitní Tipsport ligu. Těším se už na neděli, protože přijede moje třetí srdeční záležitost po Brnu a Opavě, na Slovácko taky vzpomínám hrozně rád. Věřím, že hned úvod zvládneme a uděláme takový první krok, abych se nám dařilo hlavně herně. Přeju si, abychom Slovácko porazili. (úsměv)

Poprvé se jako hráč setkáváte s trenérem Petrem Čuhelem. Co od něho očekáváte?
Se zimní dřinou počítám, každý trenér to musí vzít za takový konec, příprava bude určitě tvrdá. Znám trenéra jako člověka, protože jsme se v Brně oba dlouhodobě vídali. Není tajemství, že spolu máme dobrý vztah. Důležitý je přínos, u mě stejně jako u trenéra. Kouč je pozitivní borec a já věřím, že v tomto ohledu se nám oběma i mančaftu bude dařit. Jestli tady bude Čuhel nebo Švancara, je vcelku jedno. Jde o to, abychom Zbrojovce pomáhali všichni, což je moje krédo. Kluci musí chtít za Brno hrát. Jsem rád, že já jsem u toho a můžu přispět. Chceme, aby za námi byla patrná práce a nakopnutí do lepších časů. Proto sem trenér přišel a věřím mu, že i fotbal bude lepší než na začátku podzimu.

Jak se ohlížíte za rokem 2011?
Ten uplynulý rok jsem měl katastrofální, což myslím úplně vážně. Nemíním tím jenom fotbal, ale také rodinný život. Bohužel se mi doma stala nepříjemnost, kterou nechci moc ventilovat, nicméně k životu patří. Samozřejmě jsem změnil klub, vrátil jsem do Zbrojovky, což pro mě znamená jediné pozitivum. Hraju za město, které miluju a jsem doma. Jsem rád, že mi v sezoně začaly konečně i trošku padat góly. Hrozně jsem se bál, že mé zranění vazů kotníku z přípravy bude ještě vážnější. Byl jsem nervózní z toho, že jsem poprvé v životě tak dlouho zraněný. Dobře budu vzpomínat snad jen na záchranu se Slováckem, za kterou jsem rád. Jelikož ovšem můj rodinný život nebyl dobrý a Zbrojovce se nedařilo podle představ, jsem šťastný, že ten rok skončil

Dal jste si novoroční předsevzetí?
Je jednoduché po sportovní stránce. Když opomeneme zdraví, které řadím na první místo, musíme brněnský klub někam zvednout. Máme času dost a když budeme trpěliví, podaří se nám to. Věřím, tomu, protože patříme někam jinam než na čtrnácté místo druhé ligy. Nebo aby nám hrozilo, co se v médiích objevilo. Máme na posun a výš a já jsem přesvědčený, že jsem schopný pomoct do lepších časů. Možná i do jiné soutěže, o což třeba půjde až příští rok, ale můžeme k tomu udělat pořádný základ už letos. Budu se snažit, abych byl hlavně platný pro mančaft. A také abych si zlepšil svůj osobní život. Doufám, že se mi spraví, což si ovšem můžu ovlivnit sám, na rozdíl od počasí.

Autor: Jaroslav Kára

4.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:
Ilustrace bydlení a stavby bytových domů.

Zelená pro dalších čtyři sta bytů. Nový komplex v Králově Poli získal povolení

Ilustrační foto.

V minulém režimu odmítli jít na vojnu. Vrchní soud přehodnotil vinu šesti mužů

NAŠI PRVŇÁČCI: školáci z Neslovic, Ostrovačic, Tetčic, Tišnova a Zbýšova

Brněnsko – Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků z tišnovské základní školy ve Smíškově ulici a neslovické, ostrovačické, tetřické a zbýšovské základní školy. Prostřednictvím našeho seriálu Naši prvňáčci bude redakce představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol. Rodiče a blízcí žáků každou středu najdou v tištěném vydání na straně 4 a na webu prvňáčky z regionu. Deník si tak mohou koupit na památku.

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Hasiči nacvičovali záchranu zaklíněného člověka. Zpod trolejbusu z kovošrotu

Brno - Zvedání několikatunového trolejbusu si vyzkoušeli hasiči v brněnském kovošrotu. Pracovníci všech směn ze stanic Brno-město si tak nacvičili náročnou činnost. Rychlost jejich zásahu totiž jednou může zachránit lidské životy.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL a poslance Jiřího Miholy

Jižní Morava – Jiří Mihola je lídr jihomoravské kandidátky KDU-ČSL pro volby do poslanecké sněmovny. Ve čtvrtek od 11 do 12 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.rovnost.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení