Ještě před dvěma lety mohli o takovém souboji pouze snít. Fanoušci i fotbalisté. Zbrojovka hrála nejvyšší soutěž. Na spodku tabulky, ale hrála. Znojmo bojovalo ve třetí lize, takže narazilo maximálně na brněnskou juniorku. V sobotu se oba první týmy setkají ve druhé lize. V jihomoravském der­by.

V desátém kole soutěže jde o hodně především hostům z Brna. Před sezonou největší aspirant postupu se krčí na předposlední patnácté příčce tabulky s jediným vítězstvím a sedmi body.

Trenér René Wagner dostal od vedení klubu jasné ultimátum: pokud Zbrojovka nezvítězí, opustí lavičku áčka. „Atmosféra je od začátku sezony napjatá, mužstvo hraje pod velkým tlakem. Čekaly se od nás výsledky, které bohužel nepřišly. Na mančaftu ale cítím odhodlanost. Věřím, že budou bojovat především za Zbrojovku i za sebe a dají do výkonu maximum,“ doufal Wagner.

V roli mírného favorita tak do duelu, který na stadionu ve Znojmě začíná v sobotu ve čtyři hodiny odpoledne, vstoupí domácí. „Už před začátkem soutěže jsme si říkali, že půjde o fotbalový svátek, na který přijde hodně lidí. Chceme opět podat nejlepší výkon, jakého jsme schopní a urvat body. Přesto platí, co se o derby traduje. Řídí se jinými pravidly a nemá favorita,“ pravil znojemský trenér Bohumil Smrček.

Přátelé proti sobě

Vedle bitvy dvou jihomoravských rivalů má duel ještě jeden podtitul: minisouboj brněnského kapitána Švancary a hvězdy Znojma Pacandy, dvou přátel z dětství.

Zatímco prvně jmenovaný se letos trefil pouze jednou, brněnský oblíbenec v dresu Znojma už třikrát. „S Milanem jsem taky něco odehrál a všichni dobře víme, jak skvělý byl fotbalista. Podle mých informací se v poslední době opět dostal do dobré formy. Přesto se nezaměříme jen na něj, Znojmo má i další nebezpečné hráče,“ upozornil trenér Zbrojovky.

Znojemské barvy navíc oblékají další fotbalisté, kteří prošli brněnskou kabinou – gólman Hrubý a záložník Okleštěk. „Na každé utkání vymýšlíme nějaké odměny a kluci už vyhlásili, že při úspěchu něco do kabiny donesou. Pro atmosféru je to jedině dobře,“ těšilo Smrčka, který v Brně pracoval v devadesátých letech jako asistent kouče.

Znojmo se drží na osmém místě tabulky se třinácti body. „V posledních zápasech se mu daří, kvalita týmu je podobná jako u většiny dalších celků ve velmi vyrovnané soutěži. Proti nám se chtějí určitě vytáhnout hlavně Exbrňáci Pacanda s Oklešťkem, vpředu bude hodně nebezpečný i útočník Vašíček,“ varoval Wagner.

Znojmo pro sobotní derby postrádá Sukupa, otazník visí také nad startem kapitána Yonova. Zbrojovce stále scházejí zranění Borák s Radinovičem a potrestaný Tomeček, po disciplinárním trestu se naopak vrací Zdeněk Polák.

Po delším přestávce zaviněné potížemi se šlachou pod kotníkem už v týdnu s brněnským týmem trénoval zkušený stoper Ivo Zbožínek. „Zatím noha drží. Herně se ještě necítím stoprocentně, ale pomohl mi aspoň středeční modelový zápas s juniorkou, při němž jsem se do toho trochu dostal,“ sdělil obránce.