Sedmnáctiletý útočník Svoboda a stejně starý brankář Stejskal přispěli k tomu, že salcburská akademie splnila svůj cíl a napravila rok starý neúspěch. „V minulé sezoně byla osmnáctka až třetí, takže teď to bylo nastavené od začátku tak, že chceme titul a to se povedlo a zaslouženě. Ve všech zápasech jsme byli lepší. Dominovali jsme, až na pár vyjímek, a šli jsme si za naším cílem,“ řekl Svoboda v rozhovoru pro svou zastupující agenturu Sport Invest.

„Titul máme zaslouženě. Naším stylem hry a bojovností jsme byli nejlepší v lize,“ souhlasil Stejskal. Ten odchytal 16 z 22 zápasů a v jedenácti z nich udržel čisté konto. „Šel jsem do Salcburku s tím, že se budu snažit dostat do brány co nejčastěji to půjde. Ale nečekal jsem, že hned první rok budu chytat všechny zápasy, na kterých jsem byl. Nechytal jsem, jen když jsme chyběl. Takže se svým vytížením jsem spokojený,“ uvedl Stejskal, který chodil i na lavičku druholigového týmu Liefering, který slouží jako rezervní tým Salcburku. „S Lieferingem trénuji od zimy, při zápasech jsem chodil na lavičku. Je to dobrá zkušenost. Viděl jsem naživo, jak se hraje dospělý fotbal, a doufám, že tam brzy dostanu šanci si zahrát,“ dodal.

To Svoboda měl sezonu zkomplikovanou zraněním, když na jaře vynechal dva měsíce včetně mistrovství Evropy do 17 let. „Byli jsme na turnaji ve Švýcarsku. Se soupeřem jsem šel do výskoku, a jak on dopadal, tak mi přišlápl nárt kolíky. Kost byla naštípnutá a potřeboval jsem čas, aby se to dalo dohromady,“ vzpomínal Svoboda. V sezoně tak stihl 12 zápasů a dvě vstřelené branky. Zranění ale zvládl vyléčit včas, aby si zahrál ještě v sobotním závěrečném utkání sezony a byl tak u výhry 3:1 nad Austrií Vídeň a u oslav titulu. „Jsem rád, že jsem si splnil svůj cíl se uzdravit tak, abych si tuto sezonu ještě alespoň jednou zahrál. Sice už jsme měli titul jistý, ale dali jsme do toho všechno a vyhráli. Pak navíc byla rozlučka se sezonou, tak jsem si to užil,“ popisoval.

Výtěžek z akce poputuje na Nadační fond Modrý hroch, který pomáhá dětem po těžkých úrazech.
Dračí lodě na Brněnské přehradě podpoří děti díky Nadačnímu fondu Modrý hroch

Kvůli doléčování zranění nebyl u venkovního duelu, ve kterém si Salcburk titul zajistil. Ten si naopak užil Stejskal. „Oslavy byly jen v autobuse, protože jsme měli hned krátce na to důležitý turnaj v Německu. Takže nic velkého. To asi bylo až teď po posledním kole, ale tam už jsem nebyl, protože jsem vyrazil domů. Trochu jsem se o to ochudil, ale to nevadí,“ dodal šestnáctiletý brankář.

Oba totiž věří, že budou mít v budoucnu další důvody se Salcburkem slavit. Zatímco loni v létě si museli zvykat na nové prostředí, teď už jsou ve vyhlášené akademii jako doma a v nové sezoně tak chtějí naplno prorazit. „Po zranění se do toho ještě dostávám, ale na sezonu už budu plně připravený. Budeme mít nového trenéra, tak se mu budu snažit ukázat v co nejlepším světle,“ řekl Svoboda.

„Po příchodu sem jsem byl trochu v rozpacích, jak to půjde, ale dostal jsem se do toho rychle. Myslím si, že důvěru, kterou ve mě dali, jsem naplnil. Vůbec jsem nečekal, že první rok budu pravidelně chytat. Takže já i klub můžeme být spokojeni. Budu doufat, že to bude takhle pokračovat dál,“ přidal Stejskal. „Do přípravy půjdu s béčkem a pak se uvidí, kde budu chytat soutěž. Věřím, že se mi povede i pár zápasů za béčko, ale na to mám ještě čas. Měl bych chytat ještě za osmnáctku. A pak doufám, že odchytám i něco v Youth League, kam jsme postoupili,“ připomněl, že postup áčka Salcburku do Ligy mistrů automaticky posouvá salcburskou osmnáctku do Youth League.

Zápasy fotbalové Zbrojovky. Ilustrační foto.
Práce na směny proti víkendovým fotbalům. Zbrojovka bude hrát v pátek

V ní se tak v příští sezoně může objevit hned několik Čechů, když hrát by ji měl i David Heindenreich s Bergamem či Vítězslav Jaroš s Liverpoolem. „Je super, že nás tam bude více. Můj cíl je dostat se do týmu pro Youth League a zahrát si ji,“ dodal Svoboda.

Oběma by mělo pomoci, že za rok v akademii Salcburku cítí výrazné zlepšení. „To jednoznačně. Máme tu totiž více času na to zaměřit se na detaily, které pak rozhodují. Trénuje se tu v menších skupinkách, každý ročník má svého trenéra, která má na nás víc času. Základní věci jsou podobné jako v každém klubu, ale rozdíl je v tom, že na ty detaily mají různé věcičky a zařízení, která nám pomáhají v rychlejším posunu vpřed,“ prohlásil Stejskal.

„Třeba když jsem trénoval individuálně centrované míče, tak mi trenér nasadil speciální stroboskopické brýle, u kterých se v rychlých intervalech střídá tma a světlo. Pomáhá mi to zlepšit načasování výskoku a víc pozoruji dění kolem sebe,“ dodal.

Pavel Pillár