Reprezentační brankář v kategorii do jedenadvaceti let v uplynulé sezoně chytal v rezervním týmu Liefering, jemuž v jarní části soutěže pomohl k historickému druhému místu ve druhé rakouské lize. "Jsem rád, že jsem začal pravidelně chytat dospělý fotbal, což je obrovský rozdíl oproti mládežnickému. Velká výhoda Salcburku je, že má béčko ve druhé rakouské lize, což je velmi kvalitní soutěž," řekl Stejskal.

Adam Stejskal
narozen: 23. srpna 2002
současný klub: FC Red Bull Salzburg
hraje za: Liefering (druhá rakouská liga)
mládežnický klub: FC Zbrojovka Brno
počet zápasů v uplynulé sezoně: 17 (Liefering)

V Salcburku jste už tři roky. Za tu dobu jste prošel akademií, už chytáte za béčko a teď přišla nová smlouva. Jde všechno podle plánu?
Cítím to tak. Alespoň z mého pohledu ty tři roky proběhly tak, jak měly. Dva roky jsem pravidelně chytal za osmnáctku, minulou sezonu už jsem chodil na lavičku B týmu, kde jsem se teď na jaře stal jedničkou a odchytal skoro všechno. S novou tříletou smlouvu jsem pochopitelně moc spokojený, je to pro mě především potvrzení zájmu ze strany klubu. Snad i já jsem naplnil očekávání, která ode mě v Salcburku měli.

Přestože jste měli ve druhé lize nejmladší tým, bojovali jste v posledním kole dokonce i o titul. Jak vypadal přímý souboj s Linzem?
Situace před posledním zápasem byla jasná, pro zisk prvního místa jsme museli Linz porazit. Bohužel jsme ale dostali gól z penalty a ve druhém poločase jsme přes velký tlak stačili jen vyrovnat.

Václav Bartoňek, majitel fotbalové Zbrojovky Brno
Šádek nabídku od Brna dostal, Bartoněk chce do konce podzimu přivést partnera

Berete i druhé místo jako úspěch?
Určitě. Zvlášť když jsme v zimě měli hodně změn, včetně trenéra. Někteří zkušenější hráči odešli, přišli čtyři noví kluci z Afriky a museli jsme se znovu sehrávat. A nakonec z toho byl nejlepší výsledek v historii Lieferingu.

Kuriozita je, že vítězný Linz ani vy jste nemohli postoupit do první ligy, proto šel nahoru až třetí Klagenfurt. Co jste na tuhle situaci říkal?
Bylo to samozřejmě trochu zvláštní. V posledním kole se hrál přímý souboj prvního a druhého týmu o pomyslný titul, ale víc se řešilo, kdo skončí třetí. Ale v Česku už se to také stalo, že z druhé ligy postupoval až čtvrtý tým tabulky. A myslím, že to bylo právě Brno, odkud pocházím (sezona 2010/2011 - pozn. red.).

Zatímco na podzim jste odchytal jediný zápas, na jaře jste naopak jen jednou v brance chyběl. Byl trenér s vašimi výkony spokojený?
Pevně věřím, že ano. Vydržel jsem v brance celé jaro, což je asi nejlepší vysvědčení. První zápasy byly z mé strany trochu nervóznější, po pár týdnech už jsem se ale dostal do tempa. Výraznější chybu jsem neudělal, takže i já sám hodnotím jaro pozitivně.

Byl to velký rozdíl oproti tomu, na co jste byl zvyklý z mládežnického fotbalu?
V každém případě. Od patnáctek totiž Salcburk a jeho akademie kraluje a oproti ostatním klubům je tam velký výkonnostní rozdíl, takže brankář tam není pod takovým tlakem. Tady bylo hodně zápasů vyrovnaných a rozhodovaly maličkosti. A právě tyhle maličkosti mě mohou posouvat dál.

Dá se říci, jaká je teď vaše pozice v hierarchii brankářů Salcburku?
V áčku jsou dva stabilní gólmani a s nimi jeden starší a zkušenější mentor. A v béčku jsme teď dva brankáři. Na přípravu bych měl jít na pár tréninků s áčkem, ale dál bych měl hlavně chytat za Liefering. Pak se uvidí další vývoj, budeme to řešit s lidmi ze Sport Investu a samozřejmě přímo s klubem. Půjdu krůček pro krůčku.

Česká tenistka Barbora Krejčíková.
Krejčíková v Paříži udivuje. Je z ní kompletní tenistka, řekl legendární Švéd

Jak to vlastně dosud fungovalo, chodil jste i na tréninky s áčkem Salcburku?
Když se jeden z gólmanů zranil, chodil jsem měsíc trénovat s áčkem a pak na předzápasové tréninky s béčkem. Jinak jsem ale trénoval hlavně s béčkem. V Salcburku se hodně dbá na systém, už od patnáctek se hraje podobně, máme podobné tréninky, stejné principy, takže pro nás není problém pendlovat mezi týmy a rychle tam zapadnout. Každý hráč si tam rychle zvykne a cítí se dobře.

Jak bude vypadat vaše léto?
Byl jsem na seznamovacím kempu národního týmu do jedenadvaceti let. Udělal jsem už i maturitu na gymnáziu v Praze, kde jsem studoval dálkově. Z toho mám obrovskou radost. Teď mám týden dovolené a 17. června bych měl začínat výkonnostními testy v Salcburku.