VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Téma: Realizační tým okolo brněnského fotbalu

Brno - Jak to chodí v zákulisí fotbalového klubu 1. FC Brno? O vtípky se stará kustod, starosti řeší vedoucí mužstva a klábosí se v masérně.

22.4.2009 1
SDÍLEJ:

Nachystat vše tak, aby se hráči mohli soustředit jen na fotbal. To je práce pro kustoda Lubomíra Maršálka. Šatně brněnských fotbalistů vládne už dvaadvacet let.Foto: DENÍK/Ondřej Surý

Masér, lékař, kustod, vedoucí mužstva. Osoby, bez nichž by to nešlo. Členové realizačního týmu jsou těmi neznámými za kulisami, ale jsou nedílnou součástí každého sportovního týmu. Od jejich schopností a vzájemné harmonie se odvíjí pohoda celého mančaftu. Spolehlivou armádu mají za zády také prvoligoví fotbalisté 1. FC Brno. Příklad za všechny: kustod Lubomír Maršálek. V Brně působí už dvaadvacet let a začínal jako řidič klubového autobusu. Jeho hlavní starostí je chystání tréninkového a zápasového oblečení.

A vedle toho plní roli dvorního baviče. „Maršec je takový náš táta, maskot klubu. Pořád mě překvapuje, jaké vymýšlí srandičky. Domluvili jsme se, že až jednou skončím v Brně, skončí taky,“ směje se brněnský kapitán Jan Trousil. „Takového kustoda jsem nikde jinde nezažil,“ dodává. Roli táty Maršálek přijímá. „Jsem s nima prakticky pořád. Kluci za mnou chodí do kanclu, když mají jakýkoliv problém. Někdy si ze mě dělají srandu a schovávají mi věci, ale to beru s humorem. Jsem jejich velký kámoš a druhý táta,“ přiznává věčně rozesmátý kustod, který si jeden ze svých kousků neodpustil ani před posledním zápasem s Viktorií Žižkov (0:2).

Před jeho začátkem předal kolébku brněnskému odchovanci Petru Švancarovi, jemuž se narodila dcera. „S tím přišel Tonda Suchánek, že bychom měli něco vymyslet. S Petrem jsme dobří kamarádi, a proto mi kluci řekli, abych mu ji dal. Pak na mě hráči Viktorky volali, že nám dá tři góly,“ líčil Maršálek. Nedílnou součástí klubu je vedoucí mužstva Antonín Suchánek. „To je náš generál. Cokoliv ve dne v noci potřebujeme, ví si rady. Hodně pomáhá novým klukům při hledání bytu nebo stěhování,“ vysvětluje kapitán Trousil.

V současné době zraněný obránce si pochvaluje také práci lékařů a masérů. „Péče doktorů je v Brně asi nejlepší, co jsem kde zažil. Všechno se okamžitě řeší,“ potvrzuje Trousil. „A maséři? Jirka Stejskal je duší celé kabiny. V masérně se scházíme už před tréninkem, pokecáme. Máme super vztah, znám ho od svých patnácti let a je to vynikající člověk. Navíc z poloviny doktor, vždyť už všechna zranění viděl. Je to žijící legenda,“ říká Trousil na adresu masérského doyena Stejskala.

Masér fotbalistů 1. FC Brno Radek Nekula se stará o svaly hráčů, na tréninku podává balony, rozesmívá ho Tomáš Polách a podivuje se nad stavem Tomáše Doška: Došan se skoro neprotahuje, ale nikdy ho nic nebolelo

ROZHOVOR - Zlaté české ručičky. Nebo ještě lépe brněnské. To je hlavní poznávací znak masérského tandemu ve fotbalovém klubu 1. FC Brno. Mladší z dvojice Radek Nekula přišel k mužstvu před půldruhým rokem a ve své profesi uplatňuje zkušenosti nejen ze studia fyzioterapie, ale také tělesné výchovy. „Neberu to jako práci, pro mě to je zábava,“ hlásí sedmadvacetiletý Nekula.

Co všechno obnáší práce maséra u prvoligového fotbalového týmu?

Není to samozřejmě jen o masírování. Před každým zápasem nebo tréninkem připravují pití, chystám vše potřebné k rehabilitaci, tedy napouštím vířivku, zapínám saunu. Pak se začnou hráči scházet a jeden potřebuje zatejpovat, druhý zase ošetřit… Pokud je někdo po operaci, snažím se s ním docvičovat. Pro ty, co mají problémy s kotníky, připravuji balanční cvičení. V posilovně se snažím hráčům radit, pokud cvičí špatně.


Asi nelze hovořit přímo o zaměstnání, taková práce musí bavit…

Věděl jsem, že bych chtěl skloubit zdravotní a sportovní hledisko a do jisté míry se to povedlo. Jsem v klubu rok a půl, za tu dobu jsem nikdy neřekl, že jdu do práce. Já jdu na stadion, nebo na trénink. Kdybych dělal fyzioterapii a pravidelně chodil každý den do nemocnice, mluvil bych o práci. Je to sice časově náročné, zabité víkendy, ale v týdnu mám relativně dost času. Baví mě to. Tady navíc vidím pokrok, na rozdíl od nemocnice, hráči sami chtějí a snaží se pracovat, protože je to živí.

S čím za vámi do masérny hráči nejčastěji chodí?
S nohama. Po zápase bývá regenerační trénink a skoro všichni hráči, kteří nastoupili, jdou na masáž nohou.

Když odhlédneme od svalových obtíží, s jakými problémy se fotbalisté nejčastěji potýkají?
Poslední dobou byly hodně problémy s výrony kotníků nebo koleny.

Jaká zranění ošetřujete? Zaskočilo vás nějaké netypické?
Nepříjemné zranění, které jsem viděl, byla Kunyho (Martin Kuncl) zlomená noha. K docela častým a nepříjemným zraněním patří zlomený nos. Není to až tak běžné, ale třeba jednou za dva měsíce někdo inkasuje úder do nosu a zastavujeme mu krvácení. Hodně časté jsou koňary, to si někdo odnese skoro z každého zápasu.

Jak je ošetřujete?
První dva dny se musí ledovat a pak čekat, než se vstřebá.Třeba loni dostal koňara Došan (Tomáš Došek), další týden jsme jeli do Olomouce a on dostal koňara do stejného místa. To měl nohu pěkně nateklou a byl snad čtrnáct dní mimo.

Koho z brněnských hráčů máte nejčastěji na stole?
Staří chodí hodně. Truska (Jan Trousil) a Polon (Tomáš Polách), kteří jsou teď sicezranění, Švejny (Martin Švejnoha). A Kali (David Kalivoda) je u nás pořád. Pak jsou hráči, kteří nechodí stále, ale zato pravidelně. Pepa Dvorník nejde po zápase, ale tak tři dny před utkáním jde na masáž, protože je tak zvyklý. Každý má to své, Došanovi masírujeme jen nohy zezadu, Polonovi jen lýtka.

Mladší hráči se u vás moc nenaleží?
Trvá jim, než se to naučí. Marec (Lukáš Mareček) zezačátku nevěděl, kdy má jít, a přišel třeba den před zápasem. Tak jsem mu řekl, že to není nejlepší. Chvilku mu trvalo, než si našel to nejvhodnější pro něj. Čím dřív se naučí pravidelně chodit do sauny, na masáže, posilovat, protahovat, tím lépe. Bude vědět, co ho ve třiceti čeká.

Když to trochu nadnesu. Kdo za vámi běží s každým píchnutím?
Asi David Kalivoda. Ne však, že by byl bolístka, prostě jde dvakrát třikrát týdně, zda bych ho nevzal. Nebo Lejsi (Martin Lejsal). Když mě nevidí, nic nepotřebuje, ale jakmile mě zahlédne, už mě táhne sebou (směje se).

A na druhou stranu. Koho v masérně takřka nepotkáte?
O Střešťovi (Marek Střeštík) skoro vůbec nevím. Maximálně za mnou přijde, že ho něco bolí nebo se necítí dobře, jestli bych mu na to něco dal. Jsou hráči, kteří chtějí ošetřit puchýř. Střešťa si naopak půjčí nůžky a udělá si to sám.

Platí také v Brně, že hráči chodí do masérny jako do oázy klidu, kde si povykládají a zasmějí se?
Nemusí to být přímo s námi, ale na masérně se toho probere hodně. Sejdou se tam ti, co se chtějí sejít a probírají se tam věci, které v kabině ne. Nesvěřují se přímo nám, ale dozvíme se dost věcí.

Kdo je největším bavičem kabiny?
Určitě Polon, který neustále vymýšlí nějaké vtípky a je s ním sranda, a Kali. Ten toho až tolik nenamluví, ale nezkazí žádnou srandu. Pak také Zbyňa Pospěch, který si hodně rozumí s Polonem. Co jsem v brněnském klubu, si nepamatuju, že by měl Polon špatnou náladu, pokud tedy nepočítám porážky.

Maséři se přidávají k vymýšlení žertíků?
Snažím se sem tam o vtípek, ale ještě nejsem u týmu tak dlouho, abych si vyskakoval. Spíš se s nimi rád zasměju. To spíš Jirka Stejskal (masér), který je starší než nejstarší hráč. Proto komunikuje se staršími, zatímco za mnou chodí ti mladší.

Dá se o některém z hráčů říct, že vás až překvapuje, jak se mu trable vyhýbají?
Typický příklad je Došan. On je až nefyziologicky zkrácený, skoro se neprotahuje, ale nikdy ho nebolel kotník nebo koleno. Na druhou stranu jsou hráči, kteří se neustále protahují, a mají pořád něco. Došan devadesát minut naplno maká a nebolí ho nic. Je svalnatý, ale kdekoliv se ho dotknu, má svaly uvolněné a zrelaxované. A nikoho nezajímá, že si při protahování nedá hlavu ke kolenům. To je jedno.

Trenér Beránek nechodí na masáž?
To ne, ale bývalý brněnský trenér Uličný chodil často kvůli zádům.

Podepisuje se také na masérovi výsledková krize týmu?
Poznám to. Týden po prohraném zápase je úplně jiný než po vyhraném. Když se kluci sejdou po porážce na pondělním regeneračním tréninku, není žádná sranda, mají to stále v hlavě. Když se ale vyhraje, všechno najednou strašně rychle uteče, všechno se odvíjí od zápasu.
REALIZAČNÍ TÝM
Trenér
U profesionálních mužstev jich bývá hned několik. Hlavní kouč, asistenti, trenér brankářů… A různě mají rozdělené i své pravomoce. Zatímco jeden z asistentů může být expert na sledování soupeřů, rozbory a taktiku, jiný třeba vede trénink nebo má na starosti kondici hráčů.
Vedoucí mužstva
Má na starosti především organizační věci. Před zápasem vyplňuje zápis o utkání, domlouvá dopravu, na něm záleží, jak všechno funguje. Pokud hraje mužstvo venku, je na místě zpravidla o něco dřív, aby domluvil vše potřebné. A novým hráčům hledá třeba i bydlení…
Lékař
Jak už jeho profese napovídá, je u týmu především kvůli zdraví hráčů. V českých podmínkách většinou nebývají lékaři na plný úvazek u klubu, živí je jejich praxe. Týmový lékař musí mít přehled o hráčích, aby jim mohl poskytnout nebo zajistit nejlepší péči.
Masér
Jejich stůl slouží pro hráče nejen k uvolnění a namasírování svalů. Maséři bývají často také těmi, kterým se fotbalisté svěřují s nejrůznějšími problémy. Fotbalovými i osobními. Na trénincích navíc často zaskakují za lékaře, starají se o pitný režim a drobná zranění.
Kustod
Vládce kabiny. A strážce jejího pořádku. Kustod musí nachystat věci před tréninkem i před zápasem, připravit dresy, kopačky, míče. A potom zase vše uklidit, dresy nechat vyprat, aby se hráči mohli soustředit jen na fotbal. Na kustodech často záleží, jaká nálada v kabině panuje.
Skaut
Do styku s hráči příliš nepřijde, pro klub je však velice důležitým mužem. Díky jeho práci se může objevit neznámý talent, který přinese klubu slávu a peníze. Skaut musí mít přehled o mladých hráčích, a to nejen o jejich fotbalových kvalitách, ale třeba i o prospěchu ve škole či povaze.

Autor: Jaroslav Kára

22.4.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Taťána Malá (ANO).

Chci být poslankyní i náměstkyní hejtmana, říká Taťána Malá po úspěchu ANO

Lev Lolek a lvice Kivu spolu žijí už dva měsíce v brněnské zoologické zahradě v Bystrci.
17

Čtvrt roku života lvů v Brně: líbánky pokračují, lvíčata zatím na cestě nejsou

AKTUALIZOVÁNO

Voliči nám sečetli chyby, říká Onderka. Do sněmovny jde z druhého místa

Brno /ROZHOVOR/ - Dramatický úbytek voličů zaznamenali celostátně sociální demokraté. Ve volbách do Poslanecké sněmovny úplně propadli a získali jen necelých 7,3 procenta. Jedním z mála šťastných sociálních demokratů, který mohl slavit, se ale stal bývalý brněnský primátor Roman Onderka. Jihomoravané ho totiž 3 090 preferenčními hlasy katapultovali z šestého místa kandidátky na místo druhé. Tím mu zajistili místo v poslanecké sněmovně. „Nepočítal jsem s tím, že se do sněmovny dostanu, ale přece jenom jsem si to přál. Proto jsem dělal kontaktní kampaň. Jihomoravanům chci slíbit, že se za ně budu v Praze bojovat," řekl krátce po ukončení sčítání jihomoravských hlasů Onderka.

Volby 2017: ANO na jižní Moravě ovládlo všechna okresní města

Jižní Morava – Podobně jako na celostátní úrovni ovládlo volby na jižní Moravě hnutí ANO 2011. Jeho vítězství však nebylo tak drtivé jako v celé republice – v kraji získalo 27,4 procenta hlasů. Následuje ODS s 11,8 procenty hlasů, třetí je SPD s 11,6 procenty. Další byli Piráti, KDU-ČSL, ČSSD, komunisté, TOP 09 a Starostové a nezávislí.

Lidé ručně mleli obilí a aranžovali hroby. Na Špilberku slavili den archeologie

Brno /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Pípání detektoru kovů se ozývá špilberským nádvořím. Přístroj se pohybuje nad dlažbou a vydává pronikavé zvuky. Nedrží ho ale v ruce žádní hledači pokladů, nýbrž nadšené malé dítě. O kousek dál štípe mladá žena dříví. Místo moderní sekery však v ruce drží sekeru prehistorickou. Neobvyklý pohled se naskytnul návštěvníkům hradu v sobotu. U příležitosti oslav Mezinárodního dne archeologie totiž archeologové připravili ukázky své práce a nabídli lidem i možnost vrátit se v čase.

Pro zdravější záda i mysl. Děti ve škole sedí na speciálních podložkách

Mokrá-Horákov  –  Zdravá záda i bystřejší myšlení mají děti ze základní školy v Mokré-Horákově na Brněnsku. Zúčastnily se totiž výzkumu, při kterém více než rok používaly zdravotní podložky na sezení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení