Větší část vrcholové kariéry strávil právě v Rakousku, kde hrál nejvyšší soutěž deset let. „Je to nádherná země, samé hory, jezera, mám to tam rád. I lidi mají odlišnou kulturu. Když dodržujete pravidla, vezmou vás mezi sebe a dolehne na vás jejich pohoda," popisuje Wagner.

Zvykl si tam na klidnější život než v České republice. „V neděli tam bývá skoro všechno zavřené, snad kromě restaurací. Rodiny tráví čas spolu, jdou do přírody nebo na společné obědy. Rakušané umí vydělat peníze, ale zároveň si je taky užít. U nás je to samý podvod a tunel, každý se pořád za něčím honí," všímá si rozdílů bývalý útočník, který na konci října oslaví čtyřicáté narozeniny.

Do Rakouska odešel z Brna v létě 1996 jako dvojnásobný nejlepší střelec týmu. Přitom o něj delší dobu stála pražská Slavia i Sparta. „Rozhodlo se o mně beze mě. Rapid dal asi nejvíc. V půl dvanácté v noci jsem volal manželce, ať se sbalí, že ráno musíme být ve Vídni," popisuje.

Rodina ho následovala do neznámého prostředí, v tu dobu už měl dceru Nikolu. „Pro mě byl přechod poměrně v pohodě, protože jsem šel na trénink, dělal jsem, co umím, a postupně se začleňoval. Žena byla doma sama s malým dítětem, řeč neznala. Ale věděla, že nás fotbal živí a že já je v Rakousku potřebuju. Byla skvělá, nemohl jsem si najít lepší," smeká před manželkou Gabrielou, s níž má dvě dcery.

Hned první rok v Rakousku vstřelil ve 29 utkáních 21 branek a stal se nejlepším střelcem klubu i nejvyšší soutěže. „Nejlepší ročník mojí kariéry," pokyvuje Wagner, o něhož stálo italské Lecce i německá Hertha Berlín. O přestup ho připravily přetržené křížové vazy v koleně.

O svou pozici v Rapidu musel člen Klubu ligových kanonýrů se 123 brankami neustále bojovat. „Dennodenně vám dávají najevo, že jste cizinec a zabíráte práci místním. Na každém tréninku jsem se sobě i jim snažil dokazovat, že jsem lepší," objasňuje svou pozici hráč, který dal fotbalu přednost před hokejem v sedmi letech, kdy přišel do Královopolské strojírny Brno.

Vedle hvězd

V Rapidu s ním nastupovali rakouští reprezentanti Michael Konsel, Dietmar Kühbauer, Peter Stöger, jugoslávský reprezentant Dejan Savičevič nebo bulharský reprezentant Trifon Ivanov. „Pomohlo mi, že jsem hrál s výbornými fotbalisty, mnohem lépe jsem se adaptoval. I když nás Čechy Rakušané tolik neberou, viděli, že mám na hřišti kvalitu. O to rychleji jsem zapadl," upozorňuje.

Větší potíže mu nedělala ani němčina, i když zpočátku využíval slovenské spoluhráče v Rapidu Marka Penksu s Romanem Pivarníkem. „Rozuměl jsem relativně brzy, ale půl roku mi trvalo, než jsem se odvážil mluvit. Stejně vás donutí, když slyšíte spoluhráče a přemýšlíte, zda se například nesmějí vám. Za rok jsem mluvil německy dobře," prohlašuje. „Pořád jezdím do Vídně často, jsem v klubu legend Rapidu, takže hrajeme přáteláky. Za poslední měsíc jsem tam byl snad pětkrát," usmívá se brněnský rodák.

V osmi sezonách ve Vídni na mistrovský titul nedosáhl, klub čtyřikrát skončil na druhém místě. V létě 2004 vyměnil Rapid za menší Mat-tersburg. „Mohl jsem zůstat ve Vídni za jiných podmínek, ale odcházet se mi opravdu nechtělo, přišel vynikající kouč Hickersberger. Vyhrála má uražená ješitnost. Za podzim jsem dal deset gólů, on si však v zimě přivedl útočníka Lawareeho z Bregenzu, a ten hrál místo mě," vysvětluje. „Po sportovní stránce jsem litoval, ale v Mattersburgu jsem si užil fotbal bez jakéhokoli stresu, dva roky relaxace," přibližuje obávaný střelec, jenž si prvoligovou premiéru za Zbrojovku odbyl na jaře 1991 v Prešově.

Z Rakouska se na dvě sezony vrátil do Brna, v dresu 1. FC vstřelil už jen pět branek. „Měli jsme dobrý mančaft, který skončil čtvrtý a pá-tý, ale návrat jsem si představoval jinak. Rok předtím jsem byl na třetí operaci kolena, pauza se na mně podepsala. Forma nebyla ideální," uznává finalista Poháru ČMFS.

Na dvě sezony se potom vydal do čtvrté rakouské soutěže do Leobendorfu, kariéru definitivně uzavřel na podzim 2010 v brněnské Spartě. „Byl jsem už s koncem smířený hlavně kvůli zdraví. Fotbal mi sice pořád chybí, ale když si jen zahraju s klukama na tréninku, kulhám. Už jsem přesluhoval," uvažuje.

S mistrovstvím Evropy, které v těchto dnech baví fanoušky, se Wagnerovi ozývají jizvy na duši. Před šampionátem v Anglii v roce 1996 i v Belgii a Nizozemsku o čtyři roky později absolvoval s českou reprezentací závěrečná soustředění. Do konečné nominace se ani jednou nevešel. „Štve mě to při každém Euru. V Anglii jsem se třeba mohl stát vicemistrem Evropy, zklamání přetrvává velké. Zvlášť když se člověk dozví, že důvodem byl prodej hráče, který jel místo mě," říká.

Bývalý fotbalový útočník Zbrojovky a Rapidu Vídeň, člen Klubu ligových kanonýrů René Wagner.Bývalý fotbalový útočník Zbrojovky a Rapidu Vídeň, člen Klubu ligových kanonýrů René Wagner.Zdroj: nullDvakrát bez Eura

V národním týmu nastoupil k jedenácti utkáním, v nichž vstřelil tři branky. „Když si uvědomím, že jsem jako jediný z Brna hrál s Poborským, Kollerem, Šmicrem či Nedvědem… Byl jsem mezi nimi a zážitky mám super," dodává.

Ačkoliv se původně trénování vyhýbal, přišel mu na chuť před osmi lety v Rapidu, kde vedl dvanáctileté chlapce. „Začalo mě to bavit, když jsem viděl, jak mladí kluci fotbal žerou," usmívá se.

V předminulé sezoně se poprvé postavil na prvoligovou lavičku. Sedm kol před koncem ročníku vystřídal Karla Večeřu a dostal za úkol zachránit v tu chvíli patnáctou Zbrojovku. Nepovedlo se a klub po dvaceti letech sestoupil z první ligy. „Bylo to hodně narychlo, ale děkuji tehdejšímu vedení za šanci. Věřil jsem záchraně, o to větší jsem zažil zklamání. Nikdo nechce být podepsaný pod sestupem, ale v danou chvíli jsem udělal maximum," dušuje se.

Důvěru dostal i k okamžitému návratu do nejvyšší soutěže, jenže Zbrojovka z deseti úvodních kol vyhrála jediné a Wagner dostal vyhazov. „Určitě to poškodilo mé renomé. Udělal jsem chyby, jež vyplynuly z nezkušenosti s dospělým fotbalem. Při skladbě týmu hrál roli nedostatek prostředků a podle mě nebyla dobrá volba Richarda Dostálka na post sportovního ředitele. Neměl žádné zkušenosti, což se projevilo na všem," povídá. „Jedna z mých chyb byl výběr asistenta, s ním jsem šlápl vedle," uvedl na adresu Marka Zúbka.

Nyní pracuje ve Zbrojovce jako šéftrenér dorostu. „Vždy jsem chtěl trénovat v lize a kdyby přišla nabídka z vyšší mužské soutěže, asi bych šel. Po zmaru a pochybách jsem teď ale rád, že vedení klubu vidělo mé dobré výsledky u dorostu a chce, abych v něm dál pracoval. To mi dodává sebedůvěru," uzavírá.

René Wagner

Narozen:31. října 1972 v Brně
Sport:fotbalový útočník
Momentální profese:šéftrenér dorostu ve Zbrojovce Brno a hlavní kouč ligového dorostu do 19 let
Kariéra:Královopolské strojírny Brno, Zbrojovka/Boby Brno, Rapid Vídeň, Mattersburg, 1. FC Brno, Leobendorf, Sparta Brno
Trenérská kariéra:Zbrojovka Brno asistent a hlavní trenér B týmu, hlavní trenér dorostu do 17 a 19 let, hlavní trenér A týmu
Největší úspěchy:finalista Poháru ČMFS 1992/1993, člen Klubu ligových kanonýrů (123 branek), nejlepší střelec rakouské ligy 1996/1997 (21 branek), 2x nejlepší střelec Zbrojovky, 4x nejlepší střelec Rapidu, účastník Ligy mistrů, PVP i Poháru UEFA
První liga česká:146 zápasů/ 41 gólů,rakouská:265/82
Reprezentace A tým:11/3
Rodina:manželka Gabriela, dcery Nikola (17) a Sarah (12)
Zajímavost:před mistrovstvím Evropy 1996 i 2000 absolvoval závěrečné soustředění české reprezentace, ale do konečné nominace se ani jednou neprosadil