Jaká rána byl pro vás sestup?

Věřil jsem až do poslední chvíle. Když jsme ve Varnsdorfu prohrávali, kluci už v sedmdesát minutě chtěli jít z trávníku, museli jsme je nutit, aby tam zůstali, to bylo úplné šílenství. Brečel jsem, pro mě to byla obrovská ztráta, fyzická, psychická i finanční, klub okamžitě ztratil na hodnotě. Nedalo se psychicky zvládnout, jak nás fanoušci špinili, že Tunka za všechno může. Ať se však podívají, kdo za to může.

Kdo za to podle vás může?

Dávám to jednoznačně za vinu všem, kteří kopali proti nám. Hráči po sportovní stránce měli na prostředek druhé ligy, ale psychika je rozhodující. Jestliže doopravdy nevíte, co bude zítra, jestli město dá peníze, zda klub obviní, je to velice těžké. Město nám do dnešního dne nevyplatilo ani korunu, musím vše táhnout ze svého.

Dopadlo na klub až příliš, že neobdržel dotace?

Je to strašně těžký boj, když převezmete klub a najednou vám začnou házet všichni klacky pod nohy. Když byl majitel Ota Kohoutek, město mu pomáhalo několika způsoby, z dotací a díky další pomoci měl 5,7 milionu korun za rok. Řekl mi, že tyto věci město dodrží, že jsou domluvené. Jenže předtím jej vedl jiný starosta Gabrhel, který fotbalu fandil, místo něj nastoupil Grois. Když jsem přišel, najednou nastal obrovský obrat, a v prosinci bylo doporučeno dát fotbalovému klubu pouze 2,6 milionu. To je rozdíl 3,1 milionu.

Proč k tomu došlo?

Prý zůstaly dluhy vůči městu, které měl majitel Kohoutek za pronájmy, ale viděl jsem dokumentaci, kde stálo, že mají být odpuštěné, což vykomunikoval s městem. Přestože jsem předložil, že má být 560 tisíc odpuštěno, nakonec nebylo. Takže z 6,3 milionu najednou město odebralo 3,7 milionu korun. Jestliže má klub rozpočet 12 milionů korun a přijde o třetinu rozpočtu, co máte dělat?

S takovou mezerou v rozpočtu jste jistě nepočítal…

Nenapadlo mě to. Dával jsem do fotbalu kolem jednoho milionu ročně a chtěl jsem dávat ještě trošku víc, ale nepočítal jsem s takovou ranou, že se město takhle obrátí proti klubu. Chtělo po nás vizi, kterou jsme udělali, a měla být předložena jede-natřiceti zastupitelům řádně svolaným čtrnáct dní dopředu, jenže přišli čtyři zastupitelé. To hovoří přesně o tom, jak si vážili naší vize a mě. Taky mě vedení radnice vyzvalo, abych vyřešil majetkovou strukturu klubu, takže jsem v lednu vyplatil Alexandera Mamrillu a Libora Zohna jedním milionem korun a stal jsem se stoprocentním vlastníkem.

A v únoru média uveřejnila podezření ze zmanipulování znojemských přípravných zápasů…

Dodneška nevíme, kdo to udělal a kdo měl být vyšetřovaný. Ovšem město nám stoplo dotaci tří milionů, kterou nám přislíbilo, s vysvětlením, že jsme obvinění z manipulace, takže nám nedá jedinou korunu. Co jsem většinový vlastník a splnil všechny požadavky, nedostal jsem jedinou korunu. Několikrát jsme apelovali, že nejsme obvinění, nejsme vyšetřování, ale dodneška nám peníze nevrátili.

Jak vyšetřování pokročilo?

Donesli jsme starostovi dopis od státního zástupce, kde jednoznačně stojí, že vyšetřování je vedeno s neznámým pachatelem. Klub není trestně stíhaný, obviněný ani podezřelý. Jenže město hledá výmluvy, aby nemuselo klubu dát peníze. Chce z fotbalové asociace jednoznačné potvrzení, že s námi nic neřeší. Je to vyložená komedie ze strany města, ale mám ve středu jednání s předsedou fotbalové asociace Malíkem a budu na něj apelovat, aby byla aféra uzavřená.

Položila klub zpráva s ovlivňováním zápasů po příchodu chorvatského sponzora?

To byl začátek konce. Obvinili nás z něčeho, co klub samozřejmě nezpůsobil. Když přijde sponzor z Chorvatska a chce vám dát peníze a hráče, přece si nikdo nelustruje, jestli náhodou neměl nějakou kriminální činnost. Plno fotbalových klubů má víc sponzorů a je rádo, že přijdou a dají na stůl třeba dvě stě tisíc. Někomu se to strašně hodilo.

Mluvilo se o tom, že hráči ve Znojmě nedostávají výplaty tři měsíce…

To bylo křivé nařčení. Hráči dostali výplatu někdy o osm dnů později, jednou o dvanáct, ale to nejsou tři měsíce. Vždycky měli všechno vyplacené, samozřejmě se nám s tím bojovalo těžko, máme nějaké závazky, ale dvě stě tisíc korun není tak velká položka.

Říkal jste, že pokud město neschválí dotaci, můžete klub přestěhovat? Tato hrozba trvá?

Zatím zůstáváme, jsme Znoj-máci. Lide si neuvědomují, že když skončí áčko, bude mít obrovské problémy mládež, nedostane licenci na soutěže, co hraje, a musí začít od začátku od okresního přeboru. Hráli jsme druhou nejvyšší soutěž a na takové malinké město je to obrovská reklama. Jenže nevůle města byla veliká, s intrikami a házením špíny na mou osobu i lidi kolem se to nedalo.

Ohrozily chybějící peníze i existenci vašeho podnikání v autodopravě?

Je pravda, že trošku mi to nadělalo problémy, ale musíme se s nimi vypořádat. Dál to už nejde vést takovým způsobem, aby se člověk ubíjel a prodával svůj majetek nebo tahal peníze z rodiny. Jeden dva miliony korun ročně není problém, ale dát jedenáct milionů za rok a půl už problém je. Nevydělávám stamiliony, jsem klasický střední podnikatel, který je rád, že si vydělá na slušné auto, živobytí a může podpořit sport. Zůstal jsem na všechno sám a odebralo mi to strašně moc fyzických sil.

Rozmyslel byste si znovu do fotbalu jít, kdybyste tušil následky?

Kdybych věděl, že je taková podpora města, v životě jsem do toho nešel. Měl jsem dneska na účtě patnáct sedmnáct milionů korun, mohl jsem je investovat třeba do zkvalitnění firmy nebo jsem si mohl peníze užít.