Ještě zajímavější údaj nabízí pohled na střelce gólů Zbrojovky. Pouze šest jich dali útočníci. Přitom pět tref Michala Škody pochází z podzimu, na gól čeká od konce listopadu. Jednu přidal osmnáctiletý Martin Zikl. „Na gólech se musejí podílet všichni hráči, ale tým mají tahat hrotoví fotbalisté, což nás sráží. Mužstvo potřebuje jistotu, že hráči vepředu jsou schopní dát gól, pak se hraje líp. V tom oporu nemáme. Ziki se sice zlepšuje od zápasu k zápasu, ale věkem je ještě dorostenec,“ připomněl Pivarník.

Trenér Miroslav Čada.
Brno je mé životní město, říká bývalý královopolský trenér Čada

Zbrojovka čeká na vstřelenou branku už čtyři sta minut, doma při bezbrankové remíze proti Karviné sice trefila dvě břevna a tyčku, jenže při prohře 0:1 se Slavií pořádně netrefila branku. „Když nevystřelíme na bránu, samozřejmě nemůžeme dát gól. V dalších zápasech se musíme víc tlačit do zakončení,“ nabádal brněnský útočník Škoda.

Brněnští útočníci v sezoně 2017/2018Michal Škoda – 21 zápasů, 1256 minut, 5 gólů/0 asistencí
Martin Zikl – 7 zápasů, 394 minut, 1 gól/1 asistence
Antonín Růsek – 4 zápasy, 249 minut, 0 gólů/1 asistence
Konstantin Bazeljuk – 5 zápasů, 180 minut, 0 gólů/0 asistencí
Jakub Přichystal – 11 zápasů, 442 minut, 0 gólů/0 asistencí
Francis Koné – 14 zápasů, 907 minut, 0 gólů/0 asistencí
*Pozn: Přichystal a Koné už na jaře za Zbrojovkou nenastupují.


Ve dvou zápasech forvardy aspoň zastoupili záložníci. Výhru 1:0 s Olomoucí trefil subtilní uruguayský rychlík Rafael Acosta, remízu 1:1 na hřišti pražské Sparty zařídil slovenský křídelník Martin Juhar. „Proti Slavii jsme si dokázali vytvořit tlak, jen nám to tam nepadlo. Nenazval bych to trápení ofenzivy, šlo o vyrovnaný zápas a nezasloužili jsme si prohrát,“ vrátil se k sobotní bitvě Juhar.

Brno hledá útočníka, který tým potáhne. V minulém ročníku se deseti podzimními zásahy utrhl Škoda, Jakub Řezníček přidal sedm tref a v sezoně 2015/2016 jich dal dokonce třináct. „V Sigmě jsem měl Ordoše, který dal dvanáct branek, Doležal osm, v Bohemce zase Mikuš sedm. Potřebujete jednoho hráče se sedmi góly, tady spočítám všem útočníkům na jaře jeden gól dohromady,“ uvedl Pivarník.

Hlavní palebnou silou pro jarní boj o záchranu se měl stát Konstantin Bazeljuk, ruský bohatýr zapůjčený z CSKA Moskva. Po pauze zaviněné zraněním z přípravy už dohnal fyzické manko, v pěti utkání však neskóroval. „Fotbalista je výborný, ale typově je jiný hráč. Rád si odskakuje níž pro balony, které dokáže rozhazovat, je technický. Pokud je mužstvo rozložené gólově na všechny hráče, není v mezihře špatně, že si hráč odskočí o pozici níž. Jenže teď potřebujeme gólového hráče, který chce dávat branky a být v šestnáctce, kam balony létají,“ popsal brněnský trenér.

V posledních kolech dostává na hrotu přednost Zikl a pod ním operuje Škoda. „Možná by Bazeljuk potřeboval hrát takhle se Ziklem, ale skládáme mužstvo tak, aby nám to navzájem vyhovovalo. Momentálně potřebujeme útočníka, který se rve navrchu ve vápně. Snažím se ho přesvědčit, že musí být tam,“ připomněl Pivarník.

Kouče aspoň těší fakt, že obránce Petr Pavlík, který nuceně střídal v utkání se Slavií, se včera už připojil na část tréninku.

Na snímku Axamit.
U Svratky hrál hlavní roli vítr. Utkání prvního s druhým týmem přineslo remízu