Urostlý forvard z Pobřeží slonoviny prošel v pátek lékařskou prohlídkou a podepsal na jihu Moravy dvouletou smlouvu. „Francise znám, byl jsem příčina toho, že šel na Slovácko. Typologicky je to útočník, jakého jsme sháněli, silový a soubojový,“ sdělil brněnský kouč Svatopluk Habanec, který jej trénoval v Uherském Hradišti.

Koné má nahradit Jakuba Řezníčka, který přestoupil do Plzně. Jenže čísla za něj zrovna nehovoří. Ve 38 zápasech v nejvyšší soutěži zaznamenal pouze šest branek. Po sezoně se stal volným hráčem, podle nynějšího kouče Slovácka Stanislava Levého se nechoval profesionálně. „Nemohl jsem akceptovat, aby po každé dovolené přijel později. Na jaře nebyl měsíc k dispozici. Měl nevysvětlitelná zranění, nemoci. Nikdo nevěděl, co mu je. Tohle není profesionální přístup,“ vyjádřil se Levý pro server iSport.cz.

Francis Koné Šestadvacetiletý útočník se sice narodil v Pobřeží slonoviny, ale po matce má tožské občanství. Za Togo odehrál dva zápasy kvalifikace na světový šampionát 2014. Už v sedmnácti zamířil do Thajska, okusil soutěže v Ománu, Portugalsku či Maďarsku, poslední dva roky hrál za Slovácko.
V nejvyšší české soutěži nastoupil ke 38 zápasům, v nichž vstřelil šest gólů.

Jenže Brno pro Koného může představovat zaslíbené prostředí, především kvůli jeho vřelému vztahu s koučem Habancem. „Šest branek sice nejsou bůhvíjaká čísla, na druhou stranu pokud takový hráč necítí důvěru, jeho výkon klesá. Tady začíná s čistým štítem, důvěru mít bude. Věřím, že ji splatí a bude produktivní,“ postavil se za Koného brněnský stratég.

S příchodem reprezentanta Toga, jehož občanství má po matce, nedopadla úspěšně zkouška pro Irvinglyho van Eijmu. Nizozemský útočník v Brně skončil, stejně jako dva testovaní slovenští mladíci Rajmund Mikuš s Matejem Jakúbkem. Nizozemský křídelník Alvin Fortes patrně oblékne dres Zbrojovky i v nejvyšší soutěži. Stejně jako Koné se představí v sobotu ve třetím přípravném utkání, kdy se Brňané od jedenácti hodin dopoledne střetnou s Českými Budějovicemi v Kamenici nad Lipou na Vysočině.

Ve dvou předchozích duelech Zbrojovka nevyhrála, se Zlatými Moravci remizovala 1:1 a dalšímu slovenskému týmu Trnavě podlehla 2:3. „Nohy už trochu povolily, v prvním přáteláku jsem je dost cítil. Bylo to mnohem lepší a doufám, že už bude jenom lépe,“ sdělil po druhém duelu brněnský záložník Tomáš Pilík.