VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Tišnově se asi nic dobrého dělat nedá, lituje podnikatel Merta

Brno - Nikdo nepochyboval, že Tišnov na čele divizní tabulky vydrží a posune se do Moravskoslezské fotbalové ligy, vždyť do jarní části soutěže vstupoval s dvanáctibodovým náskokem. O to větší přišel šok, když vedení klubu odhlásilo mužstvo ze soutěže. Podle oficiálního vyjádření kvůli tomu, že skončil bývalý předseda Oldřich Merta, který klub vytáhl z I. B třídy až do divize. Ten v exkluzivním rozhovoru pro Deník Rovnost odmítl, že problém spočíval v penězích. „Tišnovský fotbal nekončí pro nedostatek financí, ale na základě názorové neshody mezi stávajícím vedením AFK a mojí osobou,“ řekl sedmapadesátiletý podnikatel.

24.4.2018 1
SDÍLEJ:

Oldřich MertaFoto: archiv

V čem se nedokážete dohodnout?
Na dalším směřování fotbalu v Tišnově. Týden po skončení podzimu jsme vyvolali jednání. Na jedné straně byl stávající výbor AFK, na druhé já, hráči jako Schneider, Švancara a vedoucí družstva Hajsler. Padly zásadní otázky o tom, jak dál.

Dál kam?
Za prvé šlo o to, zda hrát třetí ligu a kde ji hrát. Sdělili jsme vedení klubu naše představy a dali jim čas na rozmyšlení. Chtěli jsme hrát třetí ligu a posunout tišnovský fotbal jako celek na vyšší kvalitativní úroveň. Vzhledem k našim rozdílným názorům na budoucnost tišnovského fotbalu jsme navrhli, že pokud se názorově neshodneme, bude podle nás pro všechny lepší, pokud stávající AFK rozdělíme na dva právní subjekty.

Na jaké subjekty?
FAČR (Fotbalová asociace České republiky – pozn. red.) umožňuje smlouvou rozdělíte klub na dvě části. Zůstal by tak stávající AFK a nechal si béčko, dorost, přípravky, majetek. Současně by vznikl nový klub, který by převzal hráče áčka a soutěž. Každý by se pak věnoval svému klubu. Já bych nový klub vedl jako podnikatel, měl bych větší zodpovědnost, ale i svobodu.

Proč vám stávající model nevyhovoval?
Už za mého vedení AFK jsme řešili vnitřní organizaci klubu, chtěl jsem podobně jako ve firmě nastavit jasně pravomoci a zodpovědnosti, ale výbor AFK k tomu nikdy nechtěl přistoupit. Řešili jsme i fotbalové neduhy, jako je kradení hráčů. Pro mě byla důležitá věc, že když zainvestujeme do hráčů, bude všechno právně ošetřeno a nepřijdeme o naši investici.

Co vám vadilo?
Dělení hráčů na naše a cizí a z toho plynoucí špatné vztahy A a B týmu. Hráči béčka se nechtěli účastnit společných tréninků a demotivovali i kluky z dorostu, které přesvědčovali, že si za áčko stejně nezahrají. Vše vyvrcholilo v lednu, kdy nebyli hráči áčka pozváni na členskou schůzi klubu. Neznali proto ani předsedu a členy výboru, vůbec nevěděli, jak funkcionáři klubu vypadají. Výbor doslova říkal, že A tým je pro AFK přítěží.

Člen vedení AFK jste byl od roku 2016 do konce května 2017. Jakto, že předseda o ničem nerozhoduje?
Podle stanov musí mít výbor pět členů a každý ručí stejným dílem. Hlas předsedy nemá větší váhu, což je na jednu stranu hezké, ale když se neshodnou s mým názorem, je výsledek usnesení čtyři ku jedné a projekt stagnuje. I proto jsme dospěli k názoru, že když v danou dobu v Tišnově budou dva kluby jako Sparta a Slavia, bude to lepší. To byl náš jasný cíl. Devět měsíců do léta, kdy máte postoupit do třetí ligy, je strašně krátká doba, proto jsem kladl důraz v zimních měsících vyřešit určité věci tak, abychom se připravili na léto.

Počítal jste se třetí ligou?
Už jsem si moc nepřipouštěl, že to s náskokem dvanácti bodů neukopeme. Z pohledu zabezpečení jsem domlouval hráče na léto. Žil jsem dál v domnění, že není překážka na jejich straně, abychom se takhle v Tišnově domluvili. Připouštím, že jsem preferoval název Tišnovsko, protože jsem chtěl rozvíjet fotbal i v okolí. Region je tak silný, že když není možné mít tři travnatá hřiště v Tišnově, je tráva v Loučkách, Deblíně, Hradčanech, takže než investovat sto milionů do nových hřišť, bylo by lepší zrenovovat stávající trávy za deset milionů a máme čtyři hřiště. Jenže to vedení AFK z mně neznámého důvodu nemohlo překousnout.

Takže se vedení AFK vyjádřilo k vašemu návrhu odmítavě?
V jejich usnesení bylo, že třetí ligu hrát nechtějí, rozdělit klub taky nechtějí, vyhovuje jim to, jak to je. Já jsem se tedy měl dál starat o jejich A tým, což můžeme nazvat sportovním manažerem bez možnosti rozhodovat. Výbor AFK měl poskytnout značku klubu a služby jako hřiště nebo pořadatele, za to by inkasovali příjmy z občerstvení a vstupného.

Do smluv jste neviděl?
Neviděl jsem do ničeho. Všechno, co se dělá kamarádsky, nikdy nemůže dlouhodobě dobře fungovat.

Zůstalo vedení neoblomné, i když jste hrozil, že z tišnovského fotbalu odejdete?
Domnívám se, že hráči i vedení AFK mě dobře neodhadli. Brali to tak, že fotbal mám rád, že se ho nezbavím. Měli v hlavě, že mě budou dusit, dokud se nezačne hrát a zase bude ode mě půl roku pokoj.

Co vás drželo tak dlouho v klubu, i když jste o ničem nerozhodoval?
Je to moje dítě, staral jsem se o něj. Když se do něčeho dám, neumím bourat, chci budovat.

Jak dlouho ve vás rozhodnutí uzrávalo?
Několik měsíců od 20. listopadu, kdy jsme začali jednat s jediným cílem, buď to bude Sparta a Slavia, nebo se to takhle dál dělat nedá. Sehnal jsem posily Buchtu, Lacka i další a chtěl jsem se dohodnout na rozdělení hráčů. Když se rozhodli odstoupit ze soutěže, tak jsem čekal, že prodají hráče, ale ani se nezeptali, kdo z nich přišel zadarmo a zadarmo tedy smí taky odejít. Ostatní prodávali pod cenou. Nechápu ani myšlení AFK v odhlášení soutěže.

Co tím myslíte?
Logická matematika dobrého hospodáře. Odhlášení A týmu z divize stojí sto tisíc pokutu plus náklady za hosty, kteří přijeli na podzim do Tišnova autobusem, vyleze to podle mě na dvě stě tisíc korun. Odhlášení béčka v okresu nebo dorostu stojí dvacet tisíc plus dvacet tisíc autobusy. Máte proti sobě náklady dvě stě nebo čtyřicet tisíc, co byste odhlásil? Přece béčko. Pak je tu ta druhá věc.

Vedení dopředu vědělo a mělo v usnesení, že hráče prodá tak, aby získalo dvě stě tisíc a bylo jim jedno, že můžou mít milion. V létě budou znovu prodávat, hráči utečou do Rakouska nebo za tabulkové ceny, tak mají dalších šest set tisíc. Druhá věc je, že chtěli s béčkem postoupit do 1. B třídy, což se jim nepodaří, ale už vědí, že když se odhlásili a sestoupí z divize, mohou si od léta vybrat, jakou soutěž budou hrát - kraj, I. A nebo I. B třídu. Teď si hrají, mají peníze a nemají mě v zádech. Zda budou chodit lidi, je jim asi jedno.

Stejně jako neřeší, že přijdou o sponzorské peníze?
Kdyby klub fungoval jako firma, je ekonomika založená na tom, že musíte pronajímat, shánět sponzory, máte příjem peněz, oproti tomu máte náklady a smlouvy s hráči. Například u své firmy neberu hotové peníze, dostanu fakturu a tu zaplatím. Kdežto neformální kamarádské prostředí svádí k neformálnímu jednání i v této oblasti. Má to pak dopady na dotace, nemůže se žádat v takové výši, jaká by odpovídala skutečným nákladům. Třeba u trenérů mládeže musíte prokázat výdaje, čím víc peněz trenérům dáváte, tím víc peněz můžete žádat.

Tady to nefungovalo?
Historicky to mladí nevěděli od těch starších, tudíž to nechtěli. Chápu je, celé to bylo tak založené. Doslova řekli, že nebudou obcházet sponzory a shánět peníze, když odejdu. Dnes sehnat peníze obzvlášť do fotbalu je hrozně těžké, stálo mě to hodně úsilí. Toto ale ostatní považovali za samozřejmost.

Přesto jste měl chuť obcházet sponzory dál?
Ano, jenže jsme se nedohodli na tom, co jsem v listopadu řekl. Že jsme názorově každý jinde, každý máme jinou představu o fungování fotbalu, tak je nezbytně nutné přistoupit k rozdělení sportovní části. Výbor už dopředu určitě věděl, že do toho nepůjdou a myslel si, že když to budou zdržovat, natlačí mě zase na jaře do zajetých kolejí, protože věděli, že mám fotbal rád. Ale já už jsem nechtěl dělat někomu jinému slávu za cizí peníze. Když na fotbal chodí čtyři sta Tišnováků, klub postoupí do třetí ligy a slíbí se nové hřiště, sklidí předseda úspěch v podzimních volbách.

Byla problém i neshoda kvůli hřišti, kde bude Tišnov hrát třetí ligu?
To nebyla alfa a omega. Stejně by se hrála třetí liga v Tišnově, samozřejmě za předpokladu příslibu rekonstrukce areálu v nejbližších letech. Podporu pro MSFL v Tišnově jsem měl velkou, ale paradoxně spíš v Praze a v Brně než doma. Cítím, že tam, kde chci něco předat, kde jsem se narodil, mi to nejde.

V Tišnově se říká, že stejně jako fotbal kvůli vám před lety skončil i volejbal.
Proti tomu se musím i po tak dlouhé době ohradit. S mým volejbalovým klubem jsme vybojovali postup do extraligy, ale neměli jsme ji kde hrát, protože nám majitel odmítl pronajmout tišnovskou sportovní halu. Proto jsem musel klub prodat do Brna.

Odnesl jste si poučení, když nedopadl váš volejbalový ani fotbalový projekt?
V Tišnově se asi nic dobrého dělat nedá, osobně už asi nemohu být u ničeho. Obecně ale nesouhlasím s názorem, že podnikatelé mají peníze jen dávat bez vlivu na jejich využití.

Jaká to je pro vás tečka? Zlostná, nebo smutná?
Chvíli mě to trápilo. Když se takhle budeme chovat k lidem, kteří mají rádi sport, časem do toho peníze nedají. Případů jako je Kometa, kdy se předhánějí sponzoři, který dá víc, protože je to produkt chlouby, na Moravě moc není.

Máte reakce od hráčů, vyčítají vám to?
Schneider a Švancara u toho byli od listopadu. Hráči taky neodhadli, kde je moje hrana, kde se zaseknu. Dokonce si myslím, že stejně jako AFK automaticky počítali, že budu pokračovat. Svým způsobem mě i zklamalo, že hráči, vedoucí nebo trenér neudělali něco, aby mi ukázali, jak to myslí.

Autor: Jaroslav Kára

24.4.2018 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 19 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Řidiči dodávkových automobilů do 3,5t.. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Řidiči - Rajhrad, , Jmenujeme se SMERO a jsme velkoobchod s kancelářskými potřebami. Náš svět ale netvoří jen tužky, izolepy a kancelářský nábytek. Nejdůležitější jsou pro nás zákazníci a jejich příběhy, starosti a potřeby. Správným výběrem vybavení jim šetříme čas i peníze. Už od roku 1998., , Přijmeme zodpovědné řidiče, kteří dokáží včas a s úsměvem přivézt kancelářské potřeby jejich novým majitelům v Brně a okolí., , Nástup je možný ihned a OZP/OZZ není překážkou., , Co budete dělat:, Pracovní den začnete v 6:00 u skladu, kde si do auta naložíte zboží., Pak vás čeká závoz k prvnímu zákazníkovi a dalším podle naplánované trasy., Vyložení zboží a komunikace se zákazníkem, naše motto je: „Včas a s úsměvem.“, Během dne se možná ještě párkrát otočíte ve skladu, naposledy na konci pracovního dne okolo 14:30 pak můžete vyrazit domů., , Co nabízíme za dobře odvedenou práci:, Dlouhodobou spolupráci., Mzdu dostanete vždy včas. , Každý měsíc (po skončení zkušební doby) si také v kanceláři vyzvednete stravenky., Zaměstnanecké slevy na zboží. Děti u nás vybavíte do školy za pár korun., , Jaký je náš ideální řidič:, Má řidičský průkaz skupiny B a základní znalost PC., Spolehlivý a zodpovědný jako ostatní SMERáci., Umí komunikovat se zákazníky., , , Životopisy zasílejte kontaktní osobě na e-mail prokesova.l@smero.cz Lenka Prokešová. Pracoviště: Smero, spol. s r.o. - 06, Stará pošta, č.p. 980, 664 61 Rajhrad. Informace: Lenka Prokešová, .

Informační technologie - Informační technologie Programátor 30 000 Kč

Programátoři počítačových aplikací specialisté Programátor počítačových aplikací. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: První kontakt e-mailem, Požadavky:, Ukončené vysokoškolské vzdělání - minimálně na úrovni bakalář, znalost ruského jazyka na úrovni rodilého mluvčího, Souhlas zaměstnavatele se zaměstnaneckou kartou. Pracoviště: Red hat czech s.r.o., Purkyňova, č.p. 71, 612 00 Brno 12. Informace: Petra Sumerauerová, +420 777 301 474.

Stavebnictví - Stavebnictví Instalatéři, potrubáři 22 000 Kč

Instalatéři ústředního topení Montér - svařeč, potrubář. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt e-mailem nebo telefonicky, Místo výkonu práce: Česká republika, Požadujeme ŘP sk. B, Přípravné a svářecí práce na rozvodech potrubí, montáž kotelen, rozvodů, výměníkových stanic po celé ČR, Praxe výhodou, Nabízíme:, stravenky, penzijní připojištění, prémie za zakázky, Souhlas zaměstnavatele se zaměstnaneckou kartou. Pracoviště: Erding, a. s., Zaoralova, č.p. 2058, 628 00 Brno 28. Informace: Zdeněk Pastorek, +420 605 976 547.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 20 450 Kč

Sociální pracovníci specialisté v oblasti péče o děti a mládež (kromě péče o zdravotně postižené) vedoucí oddělení sociálně-právní ochrany dětí odboru sociálních věcí a zdravotnictví. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20450 kč, mzda max. 30750 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Tajemník ÚMČ Brno-sever vyhlašuje v souladu s § 7 zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, výběrové řízení na místo vedoucího úředníka/vedoucí úřednice na dobu neurčitou:, vedoucí oddělení sociálně-právní ochrany dětí odboru sociálních věcí a zdravotnictví, Místo výkonu práce: ÚMČ Brno-sever, Bratislavská 70, 601 47 Brno, a ostatní území města Brna, Charakteristika pozice: zajišťuje odborné a specializované agendy na úseku péče o rodinu a dítě, vystupuje u soudních jednání, spolupracuje s příslušnými orgány a organizacemi, vykonává státní správu na úseku sociálně právní ochrany dětí a mládeže, uplatňuje samostatné nebo skupinové metody sociální práce, samostatně zajišťuje sociální diagnózy, prosazuje sociální opatření, provádí poradenskou činnost, vykonává funkci opatrovníka a poručníka nezletilých dětí, vede a metodicky řídí pracovníky oddělení sociálně-právní ochrany dětí, Platové podmínky: v souladu se zákonem č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, a nařízením vlády č. 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, 11. platová třída, další příplatky dle příslušných právních předpisů , a zaměstnanecké benefity (25 dnů dovolené, 3 dny zdravotního volna, příspěvek na stravování, ošatné ve výši 3.500 Kč ročně, osobní limit zaměstnance ve výši 8.000 Kč ročně na rekreaci, dopravu, kulturu, zájmovou činnost, jazykové vzdělávání, dioptrické brýle nebo kontaktní čočky apod.), Termín nástupu: 01.09.2018, Požadavky: odborná způsobilost k výkonu povolání sociálního pracovníka dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů znalost zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů znalost rodinného práva dle zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů znalost zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů orientace v zákoně o sociálních službách, trestním zákoníku, trestním řádu a v problematice soudnictví ve věcech mládeže, schopnost jednat s lidmi, komunikativnost, ochota celoživotního vzdělávání, spolehlivost, časová flexibilita, praxe v sociální oblasti, Dále výhodou: řidičský průkaz skupiny B - aktivní řidič, Další předpoklady: zdravotní způsobilost dle § 110 odst. 3 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, k výkonu funkce sociálního pracovníka (před vznikem pracovního poměru bude vyžadováno potvrzení lékaře o zdravotní způsobilosti k výkonu sociálního pracovníka), státní občanství ČR, nebo cizí státní občanství a trvalý pobyt v ČR, věk minimálně 18 let, svéprávnost, bezúhonnost, ovládání jednacího jazyka, Zájemci o volné pracovní místo doručí písemnou přihlášku s uvedením:, čísla výběrového řízení, jména a příjmení, titulu, data a místa narození, státní příslušnosti, místa trvalého pobytu, čísla OP, telefonního a e-mailového spojení, data a podpisu., Přihláška je ke stažení na http://www.sever.brno.cz/index.php/formulare-uradu.html v části týkající se odboru organizačního., Písemné přihlášky zasílejte na adresu:, statutární město Brno, Úřad městské části Brno-sever, personální oddělení, Bratislavská 70, 601 47 Brno (tel. 545 542 211), Bližší informace o druhu práce podá Ing. Vlasta Procházková, vedoucí odboru sociálních věcí , a zdravotnictví ÚMČ Brno-sever, tel. 545 542 115., Přihlášku s požadovanými doklady. Pracoviště: Městská část brno - sever, Bratislavská, č.p. 251, 602 00 Brno 2. Informace: Ing. Vlasta Procházková, +420 545 542 115.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Francouzi se radují z vítězství na MS.
8

Triumf po dvaceti letech. Francouzi přestříleli Chorvaty a jsou mistry světa

Na Moravském náměstí spala žena zakrytá peřinou a vedle sebe měla nákupní vozík plný květin.

V parku si natrhala plný vozík květin. Zeleň za tisíce ženě zabavili strážníci

Termoprádlo tuhé podmínky na Antarktidě vydrželo, hlásí výzkumníci

Brno /FOTOGALERIE/- Boty i termoprádlo, které odolá antarktickým podmínkám. Vědci z Masarykovy univerzity testovali výdrž a funkčnost outdoorového vybavení. Výrobky, které uspěly, nyní získaly od Centra pro transfer technologií ochrannou známku Testováno v Antarktidě.

Zdrogovaný mladík vrčel jako pes a chtěl pokousat strážníka. Skončil v poutech

Brno - Cenil zuby, vrčel a chytil strážníka za nohavici. Řeč není o rozzuřeném psovi, ale zdrogovaném mladíkovi, který v noci na neděli upoutal u brněnského hlavního vlakového nádraží pozornost projíždějící hlídky. Netečného muže tam podpírala skupina šesti mladých lidí.

Chorvatka: Šanci na výhru máme. Možná rozhodnou až penalty, říká Francouz

Brno - Nečekaně dobrá atmosféra při sledování zápasu v Brně překvapila Chorvatku Ivu Jurjev, která žije v Brně. Poslední zápas sledovala v restauraci Charlie’s Square na Římském náměstí. „I když jsem byla jediná, kdo měl na sobě chorvatský dres, spolu se mnou fandila celá hospoda. Když Chorvatsko vstřelilo druhý gól, všichni jásali spolu se mnou,“ sdělila nadšeně Chorvatka původem z Dalmácie.

Prázdniny věnují podnikání. Studenti se v létě učí, jak funguje byznys

Brno - Co obnáší podnikání? Jak prosadit svůj nápad? I to se tento týden dozvídají studenti středních a vysokých škol, kteří se přihlásili do týdenního kurzu Prázdninová škola podnikání. Jednadvaceti mladým nadšencům v prvním ročníku kurzu radí odborníci z Jihomoravského inovačního centra.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT