V čem se nedokážete dohodnout?
Na dalším směřování fotbalu v Tišnově. Týden po skončení podzimu jsme vyvolali jednání. Na jedné straně byl stávající výbor AFK, na druhé já, hráči jako Schneider, Švancara a vedoucí družstva Hajsler. Padly zásadní otázky o tom, jak dál.

Dál kam?
Za prvé šlo o to, zda hrát třetí ligu a kde ji hrát. Sdělili jsme vedení klubu naše představy a dali jim čas na rozmyšlení. Chtěli jsme hrát třetí ligu a posunout tišnovský fotbal jako celek na vyšší kvalitativní úroveň. Vzhledem k našim rozdílným názorům na budoucnost tišnovského fotbalu jsme navrhli, že pokud se názorově neshodneme, bude podle nás pro všechny lepší, pokud stávající AFK rozdělíme na dva právní subjekty.

Na jaké subjekty?
FAČR (Fotbalová asociace České republiky – pozn. red.) umožňuje smlouvou rozdělíte klub na dvě části. Zůstal by tak stávající AFK a nechal si béčko, dorost, přípravky, majetek. Současně by vznikl nový klub, který by převzal hráče áčka a soutěž. Každý by se pak věnoval svému klubu. Já bych nový klub vedl jako podnikatel, měl bych větší zodpovědnost, ale i svobodu.

Proč vám stávající model nevyhovoval?
Už za mého vedení AFK jsme řešili vnitřní organizaci klubu, chtěl jsem podobně jako ve firmě nastavit jasně pravomoci a zodpovědnosti, ale výbor AFK k tomu nikdy nechtěl přistoupit. Řešili jsme i fotbalové neduhy, jako je kradení hráčů. Pro mě byla důležitá věc, že když zainvestujeme do hráčů, bude všechno právně ošetřeno a nepřijdeme o naši investici.

Co vám vadilo?
Dělení hráčů na naše a cizí a z toho plynoucí špatné vztahy A a B týmu. Hráči béčka se nechtěli účastnit společných tréninků a demotivovali i kluky z dorostu, které přesvědčovali, že si za áčko stejně nezahrají. Vše vyvrcholilo v lednu, kdy nebyli hráči áčka pozváni na členskou schůzi klubu. Neznali proto ani předsedu a členy výboru, vůbec nevěděli, jak funkcionáři klubu vypadají. Výbor doslova říkal, že A tým je pro AFK přítěží.

Člen vedení AFK jste byl od roku 2016 do konce května 2017. Jakto, že předseda o ničem nerozhoduje?
Podle stanov musí mít výbor pět členů a každý ručí stejným dílem. Hlas předsedy nemá větší váhu, což je na jednu stranu hezké, ale když se neshodnou s mým názorem, je výsledek usnesení čtyři ku jedné a projekt stagnuje. I proto jsme dospěli k názoru, že když v danou dobu v Tišnově budou dva kluby jako Sparta a Slavia, bude to lepší. To byl náš jasný cíl. Devět měsíců do léta, kdy máte postoupit do třetí ligy, je strašně krátká doba, proto jsem kladl důraz v zimních měsících vyřešit určité věci tak, abychom se připravili na léto.

Počítal jste se třetí ligou?
Už jsem si moc nepřipouštěl, že to s náskokem dvanácti bodů neukopeme. Z pohledu zabezpečení jsem domlouval hráče na léto. Žil jsem dál v domnění, že není překážka na jejich straně, abychom se takhle v Tišnově domluvili. Připouštím, že jsem preferoval název Tišnovsko, protože jsem chtěl rozvíjet fotbal i v okolí. Region je tak silný, že když není možné mít tři travnatá hřiště v Tišnově, je tráva v Loučkách, Deblíně, Hradčanech, takže než investovat sto milionů do nových hřišť, bylo by lepší zrenovovat stávající trávy za deset milionů a máme čtyři hřiště. Jenže to vedení AFK z mně neznámého důvodu nemohlo překousnout.

Takže se vedení AFK vyjádřilo k vašemu návrhu odmítavě?
V jejich usnesení bylo, že třetí ligu hrát nechtějí, rozdělit klub taky nechtějí, vyhovuje jim to, jak to je. Já jsem se tedy měl dál starat o jejich A tým, což můžeme nazvat sportovním manažerem bez možnosti rozhodovat. Výbor AFK měl poskytnout značku klubu a služby jako hřiště nebo pořadatele, za to by inkasovali příjmy z občerstvení a vstupného.

Do smluv jste neviděl?
Neviděl jsem do ničeho. Všechno, co se dělá kamarádsky, nikdy nemůže dlouhodobě dobře fungovat.

Zůstalo vedení neoblomné, i když jste hrozil, že z tišnovského fotbalu odejdete?
Domnívám se, že hráči i vedení AFK mě dobře neodhadli. Brali to tak, že fotbal mám rád, že se ho nezbavím. Měli v hlavě, že mě budou dusit, dokud se nezačne hrát a zase bude ode mě půl roku pokoj.

Co vás drželo tak dlouho v klubu, i když jste o ničem nerozhodoval?
Je to moje dítě, staral jsem se o něj. Když se do něčeho dám, neumím bourat, chci budovat.

Jak dlouho ve vás rozhodnutí uzrávalo?
Několik měsíců od 20. listopadu, kdy jsme začali jednat s jediným cílem, buď to bude Sparta a Slavia, nebo se to takhle dál dělat nedá. Sehnal jsem posily Buchtu, Lacka i další a chtěl jsem se dohodnout na rozdělení hráčů. Když se rozhodli odstoupit ze soutěže, tak jsem čekal, že prodají hráče, ale ani se nezeptali, kdo z nich přišel zadarmo a zadarmo tedy smí taky odejít. Ostatní prodávali pod cenou. Nechápu ani myšlení AFK v odhlášení soutěže.

Co tím myslíte?
Logická matematika dobrého hospodáře. Odhlášení A týmu z divize stojí sto tisíc pokutu plus náklady za hosty, kteří přijeli na podzim do Tišnova autobusem, vyleze to podle mě na dvě stě tisíc korun. Odhlášení béčka v okresu nebo dorostu stojí dvacet tisíc plus dvacet tisíc autobusy. Máte proti sobě náklady dvě stě nebo čtyřicet tisíc, co byste odhlásil? Přece béčko. Pak je tu ta druhá věc.

Vedení dopředu vědělo a mělo v usnesení, že hráče prodá tak, aby získalo dvě stě tisíc a bylo jim jedno, že můžou mít milion. V létě budou znovu prodávat, hráči utečou do Rakouska nebo za tabulkové ceny, tak mají dalších šest set tisíc. Druhá věc je, že chtěli s béčkem postoupit do 1. B třídy, což se jim nepodaří, ale už vědí, že když se odhlásili a sestoupí z divize, mohou si od léta vybrat, jakou soutěž budou hrát - kraj, I. A nebo I. B třídu. Teď si hrají, mají peníze a nemají mě v zádech. Zda budou chodit lidi, je jim asi jedno.

Stejně jako neřeší, že přijdou o sponzorské peníze?
Kdyby klub fungoval jako firma, je ekonomika založená na tom, že musíte pronajímat, shánět sponzory, máte příjem peněz, oproti tomu máte náklady a smlouvy s hráči. Například u své firmy neberu hotové peníze, dostanu fakturu a tu zaplatím. Kdežto neformální kamarádské prostředí svádí k neformálnímu jednání i v této oblasti. Má to pak dopady na dotace, nemůže se žádat v takové výši, jaká by odpovídala skutečným nákladům. Třeba u trenérů mládeže musíte prokázat výdaje, čím víc peněz trenérům dáváte, tím víc peněz můžete žádat.

Tady to nefungovalo?
Historicky to mladí nevěděli od těch starších, tudíž to nechtěli. Chápu je, celé to bylo tak založené. Doslova řekli, že nebudou obcházet sponzory a shánět peníze, když odejdu. Dnes sehnat peníze obzvlášť do fotbalu je hrozně těžké, stálo mě to hodně úsilí. Toto ale ostatní považovali za samozřejmost.

Přesto jste měl chuť obcházet sponzory dál?
Ano, jenže jsme se nedohodli na tom, co jsem v listopadu řekl. Že jsme názorově každý jinde, každý máme jinou představu o fungování fotbalu, tak je nezbytně nutné přistoupit k rozdělení sportovní části. Výbor už dopředu určitě věděl, že do toho nepůjdou a myslel si, že když to budou zdržovat, natlačí mě zase na jaře do zajetých kolejí, protože věděli, že mám fotbal rád. Ale já už jsem nechtěl dělat někomu jinému slávu za cizí peníze. Když na fotbal chodí čtyři sta Tišnováků, klub postoupí do třetí ligy a slíbí se nové hřiště, sklidí předseda úspěch v podzimních volbách.

Byla problém i neshoda kvůli hřišti, kde bude Tišnov hrát třetí ligu?
To nebyla alfa a omega. Stejně by se hrála třetí liga v Tišnově, samozřejmě za předpokladu příslibu rekonstrukce areálu v nejbližších letech. Podporu pro MSFL v Tišnově jsem měl velkou, ale paradoxně spíš v Praze a v Brně než doma. Cítím, že tam, kde chci něco předat, kde jsem se narodil, mi to nejde.

V Tišnově se říká, že stejně jako fotbal kvůli vám před lety skončil i volejbal.
Proti tomu se musím i po tak dlouhé době ohradit. S mým volejbalovým klubem jsme vybojovali postup do extraligy, ale neměli jsme ji kde hrát, protože nám majitel odmítl pronajmout tišnovskou sportovní halu. Proto jsem musel klub prodat do Brna.

Odnesl jste si poučení, když nedopadl váš volejbalový ani fotbalový projekt?
V Tišnově se asi nic dobrého dělat nedá, osobně už asi nemohu být u ničeho. Obecně ale nesouhlasím s názorem, že podnikatelé mají peníze jen dávat bez vlivu na jejich využití.

Jaká to je pro vás tečka? Zlostná, nebo smutná?
Chvíli mě to trápilo. Když se takhle budeme chovat k lidem, kteří mají rádi sport, časem do toho peníze nedají. Případů jako je Kometa, kdy se předhánějí sponzoři, který dá víc, protože je to produkt chlouby, na Moravě moc není.

Máte reakce od hráčů, vyčítají vám to?
Schneider a Švancara u toho byli od listopadu. Hráči taky neodhadli, kde je moje hrana, kde se zaseknu. Dokonce si myslím, že stejně jako AFK automaticky počítali, že budu pokračovat. Svým způsobem mě i zklamalo, že hráči, vedoucí nebo trenér neudělali něco, aby mi ukázali, jak to myslí.