VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Tišnově se asi nic dobrého dělat nedá, lituje podnikatel Merta

Brno - Nikdo nepochyboval, že Tišnov na čele divizní tabulky vydrží a posune se do Moravskoslezské fotbalové ligy, vždyť do jarní části soutěže vstupoval s dvanáctibodovým náskokem. O to větší přišel šok, když vedení klubu odhlásilo mužstvo ze soutěže. Podle oficiálního vyjádření kvůli tomu, že skončil bývalý předseda Oldřich Merta, který klub vytáhl z I. B třídy až do divize. Ten v exkluzivním rozhovoru pro Deník Rovnost odmítl, že problém spočíval v penězích. „Tišnovský fotbal nekončí pro nedostatek financí, ale na základě názorové neshody mezi stávajícím vedením AFK a mojí osobou,“ řekl sedmapadesátiletý podnikatel.

24.4.2018 1
SDÍLEJ:

Oldřich MertaFoto: archiv

V čem se nedokážete dohodnout?
Na dalším směřování fotbalu v Tišnově. Týden po skončení podzimu jsme vyvolali jednání. Na jedné straně byl stávající výbor AFK, na druhé já, hráči jako Schneider, Švancara a vedoucí družstva Hajsler. Padly zásadní otázky o tom, jak dál.

Dál kam?
Za prvé šlo o to, zda hrát třetí ligu a kde ji hrát. Sdělili jsme vedení klubu naše představy a dali jim čas na rozmyšlení. Chtěli jsme hrát třetí ligu a posunout tišnovský fotbal jako celek na vyšší kvalitativní úroveň. Vzhledem k našim rozdílným názorům na budoucnost tišnovského fotbalu jsme navrhli, že pokud se názorově neshodneme, bude podle nás pro všechny lepší, pokud stávající AFK rozdělíme na dva právní subjekty.

Na jaké subjekty?
FAČR (Fotbalová asociace České republiky – pozn. red.) umožňuje smlouvou rozdělíte klub na dvě části. Zůstal by tak stávající AFK a nechal si béčko, dorost, přípravky, majetek. Současně by vznikl nový klub, který by převzal hráče áčka a soutěž. Každý by se pak věnoval svému klubu. Já bych nový klub vedl jako podnikatel, měl bych větší zodpovědnost, ale i svobodu.

Proč vám stávající model nevyhovoval?
Už za mého vedení AFK jsme řešili vnitřní organizaci klubu, chtěl jsem podobně jako ve firmě nastavit jasně pravomoci a zodpovědnosti, ale výbor AFK k tomu nikdy nechtěl přistoupit. Řešili jsme i fotbalové neduhy, jako je kradení hráčů. Pro mě byla důležitá věc, že když zainvestujeme do hráčů, bude všechno právně ošetřeno a nepřijdeme o naši investici.

Co vám vadilo?
Dělení hráčů na naše a cizí a z toho plynoucí špatné vztahy A a B týmu. Hráči béčka se nechtěli účastnit společných tréninků a demotivovali i kluky z dorostu, které přesvědčovali, že si za áčko stejně nezahrají. Vše vyvrcholilo v lednu, kdy nebyli hráči áčka pozváni na členskou schůzi klubu. Neznali proto ani předsedu a členy výboru, vůbec nevěděli, jak funkcionáři klubu vypadají. Výbor doslova říkal, že A tým je pro AFK přítěží.

Člen vedení AFK jste byl od roku 2016 do konce května 2017. Jakto, že předseda o ničem nerozhoduje?
Podle stanov musí mít výbor pět členů a každý ručí stejným dílem. Hlas předsedy nemá větší váhu, což je na jednu stranu hezké, ale když se neshodnou s mým názorem, je výsledek usnesení čtyři ku jedné a projekt stagnuje. I proto jsme dospěli k názoru, že když v danou dobu v Tišnově budou dva kluby jako Sparta a Slavia, bude to lepší. To byl náš jasný cíl. Devět měsíců do léta, kdy máte postoupit do třetí ligy, je strašně krátká doba, proto jsem kladl důraz v zimních měsících vyřešit určité věci tak, abychom se připravili na léto.

Počítal jste se třetí ligou?
Už jsem si moc nepřipouštěl, že to s náskokem dvanácti bodů neukopeme. Z pohledu zabezpečení jsem domlouval hráče na léto. Žil jsem dál v domnění, že není překážka na jejich straně, abychom se takhle v Tišnově domluvili. Připouštím, že jsem preferoval název Tišnovsko, protože jsem chtěl rozvíjet fotbal i v okolí. Region je tak silný, že když není možné mít tři travnatá hřiště v Tišnově, je tráva v Loučkách, Deblíně, Hradčanech, takže než investovat sto milionů do nových hřišť, bylo by lepší zrenovovat stávající trávy za deset milionů a máme čtyři hřiště. Jenže to vedení AFK z mně neznámého důvodu nemohlo překousnout.

Takže se vedení AFK vyjádřilo k vašemu návrhu odmítavě?
V jejich usnesení bylo, že třetí ligu hrát nechtějí, rozdělit klub taky nechtějí, vyhovuje jim to, jak to je. Já jsem se tedy měl dál starat o jejich A tým, což můžeme nazvat sportovním manažerem bez možnosti rozhodovat. Výbor AFK měl poskytnout značku klubu a služby jako hřiště nebo pořadatele, za to by inkasovali příjmy z občerstvení a vstupného.

Do smluv jste neviděl?
Neviděl jsem do ničeho. Všechno, co se dělá kamarádsky, nikdy nemůže dlouhodobě dobře fungovat.

Zůstalo vedení neoblomné, i když jste hrozil, že z tišnovského fotbalu odejdete?
Domnívám se, že hráči i vedení AFK mě dobře neodhadli. Brali to tak, že fotbal mám rád, že se ho nezbavím. Měli v hlavě, že mě budou dusit, dokud se nezačne hrát a zase bude ode mě půl roku pokoj.

Co vás drželo tak dlouho v klubu, i když jste o ničem nerozhodoval?
Je to moje dítě, staral jsem se o něj. Když se do něčeho dám, neumím bourat, chci budovat.

Jak dlouho ve vás rozhodnutí uzrávalo?
Několik měsíců od 20. listopadu, kdy jsme začali jednat s jediným cílem, buď to bude Sparta a Slavia, nebo se to takhle dál dělat nedá. Sehnal jsem posily Buchtu, Lacka i další a chtěl jsem se dohodnout na rozdělení hráčů. Když se rozhodli odstoupit ze soutěže, tak jsem čekal, že prodají hráče, ale ani se nezeptali, kdo z nich přišel zadarmo a zadarmo tedy smí taky odejít. Ostatní prodávali pod cenou. Nechápu ani myšlení AFK v odhlášení soutěže.

Co tím myslíte?
Logická matematika dobrého hospodáře. Odhlášení A týmu z divize stojí sto tisíc pokutu plus náklady za hosty, kteří přijeli na podzim do Tišnova autobusem, vyleze to podle mě na dvě stě tisíc korun. Odhlášení béčka v okresu nebo dorostu stojí dvacet tisíc plus dvacet tisíc autobusy. Máte proti sobě náklady dvě stě nebo čtyřicet tisíc, co byste odhlásil? Přece béčko. Pak je tu ta druhá věc.

Vedení dopředu vědělo a mělo v usnesení, že hráče prodá tak, aby získalo dvě stě tisíc a bylo jim jedno, že můžou mít milion. V létě budou znovu prodávat, hráči utečou do Rakouska nebo za tabulkové ceny, tak mají dalších šest set tisíc. Druhá věc je, že chtěli s béčkem postoupit do 1. B třídy, což se jim nepodaří, ale už vědí, že když se odhlásili a sestoupí z divize, mohou si od léta vybrat, jakou soutěž budou hrát - kraj, I. A nebo I. B třídu. Teď si hrají, mají peníze a nemají mě v zádech. Zda budou chodit lidi, je jim asi jedno.

Stejně jako neřeší, že přijdou o sponzorské peníze?
Kdyby klub fungoval jako firma, je ekonomika založená na tom, že musíte pronajímat, shánět sponzory, máte příjem peněz, oproti tomu máte náklady a smlouvy s hráči. Například u své firmy neberu hotové peníze, dostanu fakturu a tu zaplatím. Kdežto neformální kamarádské prostředí svádí k neformálnímu jednání i v této oblasti. Má to pak dopady na dotace, nemůže se žádat v takové výši, jaká by odpovídala skutečným nákladům. Třeba u trenérů mládeže musíte prokázat výdaje, čím víc peněz trenérům dáváte, tím víc peněz můžete žádat.

Tady to nefungovalo?
Historicky to mladí nevěděli od těch starších, tudíž to nechtěli. Chápu je, celé to bylo tak založené. Doslova řekli, že nebudou obcházet sponzory a shánět peníze, když odejdu. Dnes sehnat peníze obzvlášť do fotbalu je hrozně těžké, stálo mě to hodně úsilí. Toto ale ostatní považovali za samozřejmost.

Přesto jste měl chuť obcházet sponzory dál?
Ano, jenže jsme se nedohodli na tom, co jsem v listopadu řekl. Že jsme názorově každý jinde, každý máme jinou představu o fungování fotbalu, tak je nezbytně nutné přistoupit k rozdělení sportovní části. Výbor už dopředu určitě věděl, že do toho nepůjdou a myslel si, že když to budou zdržovat, natlačí mě zase na jaře do zajetých kolejí, protože věděli, že mám fotbal rád. Ale já už jsem nechtěl dělat někomu jinému slávu za cizí peníze. Když na fotbal chodí čtyři sta Tišnováků, klub postoupí do třetí ligy a slíbí se nové hřiště, sklidí předseda úspěch v podzimních volbách.

Byla problém i neshoda kvůli hřišti, kde bude Tišnov hrát třetí ligu?
To nebyla alfa a omega. Stejně by se hrála třetí liga v Tišnově, samozřejmě za předpokladu příslibu rekonstrukce areálu v nejbližších letech. Podporu pro MSFL v Tišnově jsem měl velkou, ale paradoxně spíš v Praze a v Brně než doma. Cítím, že tam, kde chci něco předat, kde jsem se narodil, mi to nejde.

V Tišnově se říká, že stejně jako fotbal kvůli vám před lety skončil i volejbal.
Proti tomu se musím i po tak dlouhé době ohradit. S mým volejbalovým klubem jsme vybojovali postup do extraligy, ale neměli jsme ji kde hrát, protože nám majitel odmítl pronajmout tišnovskou sportovní halu. Proto jsem musel klub prodat do Brna.

Odnesl jste si poučení, když nedopadl váš volejbalový ani fotbalový projekt?
V Tišnově se asi nic dobrého dělat nedá, osobně už asi nemohu být u ničeho. Obecně ale nesouhlasím s názorem, že podnikatelé mají peníze jen dávat bez vlivu na jejich využití.

Jaká to je pro vás tečka? Zlostná, nebo smutná?
Chvíli mě to trápilo. Když se takhle budeme chovat k lidem, kteří mají rádi sport, časem do toho peníze nedají. Případů jako je Kometa, kdy se předhánějí sponzoři, který dá víc, protože je to produkt chlouby, na Moravě moc není.

Máte reakce od hráčů, vyčítají vám to?
Schneider a Švancara u toho byli od listopadu. Hráči taky neodhadli, kde je moje hrana, kde se zaseknu. Dokonce si myslím, že stejně jako AFK automaticky počítali, že budu pokračovat. Svým způsobem mě i zklamalo, že hráči, vedoucí nebo trenér neudělali něco, aby mi ukázali, jak to myslí.

Autor: Jaroslav Kára

24.4.2018 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka 17 360 Kč Odborní asistenti v administrativě referent/referentka - technik/technička odboru školství a kultury. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17360 kč, mzda max. 26110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Tajemník ÚMČ Brno-sever vyhlašuje v souladu s § 7 zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, výběrové řízení na místo úředníka/úřednice na dobu neurčitou:, referent/referentka - technik/technička odboru školství a kultury, Místo výkonu práce: ÚMČ Brno-sever, Bratislavská 70, 601 47 Brno, a ostatní území města Brna, Charakteristika pozice:, kontrola správy, provozu a údržby objektů, sledování technických, hygienických a dalších způsobilostí budov svěřených příspěvkovým organizacím, metodická pomoc příspěvkovým organizacím při správě svěřených objektů, příprava oprav a investičních akcí, příprava podkladů pro výběr dodavatelů veřejných zakázek, příprava podkladů pro uzavírání smluv a provádění jejich změn, kontrola správnosti prováděných prací, kontrola čerpání finančních prostředků z rozpočtu, Platové podmínky: v souladu se zákonem č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, a nařízením vlády č. 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, 9. platová třída, další příplatky dle příslušných právních předpisů a zaměstnanecké benefity (25 dnů dovolené, 3 dny zdravotního volna, příspěvek na stravování, ošatné ve výši 3.500 Kč ročně, osobní limit zaměstnance ve výši 8.000 Kč ročně na rekreaci, dopravu, kulturu, zájmovou činnost, jazykové vzdělávání, dioptrické brýle nebo kontaktní čočky apod.), Termín nástupu: dle dohody, Požadavky: , " minimálně střední vzdělání s maturitní zkouškou technického zaměření (nejlépe stavebního), " znalost zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), , ve znění pozdějších předpisů, a dalších souvisejících právních předpisů týkajících se předmětné oblasti, " znalost zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů, a dalších souvisejících právních předpisů, " uživatelská znalost práce na PC (Word, Excel, Outlook), " schopnost jednat s lidmi, spolehlivost, samostatnost, pečlivost, zodpovědnost, ochota celoživotního vzdělávání, Dále výhodou:, " praxe ve veřejné správě nebo v investiční činnosti, " řidičský průkaz skupiny B, Další předpoklady:, " státní občanství ČR, nebo cizí státní občanství a trvalý pobyt v ČR, " věk minimálně 18 let, " svéprávnost, " bezúhonnost, " ovládání jednacího jazyka, Zájemci o volné pracovní místo doručí písemnou přihlášku s uvedením:, čísla výběrového řízení, jména a příjmení, titulu, data a místa narození, státní příslušnosti, místa trvalého pobytu, čísla OP, telefonního a e-mailového spojení, data a podpisu., Přihláška je ke stažení na http://www.sever.brno.cz/index.php/formulare-uradu.html v části týkající se odboru organizačního., Písemné přihlášky zasílejte na adresu:, statutární město Brno, Úřad městské části Brno-sever, personální oddělení, Bratislavská 70, 601 47 Brno (tel. 545 542 211), Bližší informace o druhu práce podá PaedDr. Hana Svobodová, vedoucí odboru školství a kultury ÚMČ Brno-sever, tel. 545 542 252., Přihlášku s požadovanými doklady je nutno doručit tak, aby ji vyhlašovatel obdržel nejpozději 8.10.2018 do 12:00., Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit toto výběrové řízení kdykoliv v jeho průběhu nebo nevybrat žádného uchazeče.. Pracoviště: Městská část brno - sever, Bratislavská, č.p. 251, 602 00 Brno 2. Informace: PaedDr. Hana Svobodová, +420 545 542 252. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 35 000 Kč Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič nákladního automobilu v zahraniční dopravě (TIR). Požadované vzdělání: bez vzdělání. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 60000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Náborový příspěvek 50 000 Kč, Stabilizační příspěvek pro dlouholeté zaměstnance 10 000 Kč/rok, Finanční prémii za přivedení nového řidiče až 10 000 Kč, Prémie za kvalitně odvedenou práci, Zařazení do vyšší platové kategorie při prokázání praxe, Zálohy na zahraniční diety před jízdou, Spolupráce na vyřízení průkazu profesní způsobilost, Uhrazení poplatků za veškerá školení a zdravotní prohlídky, Příspěvek 50 % na cestovní pojištění proti úrazu a zdravotním výlohám, Příspěvek 50 % na pojistku proti škodám způsobených zaměstnavateli, Příspěvek 55 % na stravování v závodní jídelně, Příspěvek na důchodové připojištění, Firemní oblečení, Kvalitní vozový park. Pracoviště: Čsad brno - černovice,a.s., Hájecká, č.p. 1068, 618 00 Brno 18. Informace: Petr Eber, +420 602 183 066,548 122 265. Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 18 810 Kč Sociální pracovníci specialisté v oblasti veřejné správy sociální pracovník pro agendu sociálně-právní ochrany dětí. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt e-mailem nebo osobně: Brno, Opuštěná 9/2, , Zajišťuje samostatný výkon odborných a specializovaných agend na úseku péče o rodinu , a dítě spadajících do komplexního výkonu sociálně-právní ochrany nezletilých dětí (z. č. 359/1999 Sb. a další),, K tomuto účelu samostatně vykonává úkony v občansko-právním řízení a v trestním řízení , v rozsahu daném občansko-právními předpisy (OZ, OSŘ, Zvláštní řízení soudní) a trestně právními předpisy. , Pravidelně vyhodnocuje situaci dítěte a jeho rodiny, posuzuje celkový stav a příčiny nega-tivních jevů, zpracovává na základě vyhodnocení situace dítěte a jeho rodiny individuální plán ochrany dítěte, pořádá případové konference pro řešení konkrétních situací ohrožených dětí a jejich rodin, provádí okamžitá opatření dle aktuálního stavu, Bližší informace naleznete na www.slapanice.cz - úřední deska, volná místa, Nabízíme:, příspěvek na stravování, 25 dnů dovolené, zdravotní volno, pružná prac. doba. Pracoviště: Město šlapanice-opuštěná, Opuštěná, č.p. 9, 602 00 Brno 2. Informace: Dominika Ing. Jestříbková, +420 533 304 211. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 20 000 Kč Obsluha jeřábů Jeřábník - obsluha halového jeřábu. Požadované vzdělání: nižší střední. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jeřábník - manipulace s hutními materiály pomocí mostových jeřábů, vazačský a jeřábnický průkaz - starý obnovíme, praxe. Placené přesčasy, víkendy, výplata v termínech bez prodlení, 5 týdnů dovolené, nástup ihned., Kontakt:p.Svobodová - 532045751, svobodova@kkovarna.cz. Pracoviště: Královopolská kovárna, s.r.o., Křižíkova, č.p. 3085, 612 00 Brno 12. Informace: Alena Svobodová, +420 532 045 751.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petr Hubáček.

Hubáček ukončil kariéru: Těším se, až si jen tak sednu na tribunu a dám si párek

Kometa Brno.

Kometa selhala v zakončování. To ji stálo body

Volejbalistky braly na rekordní Grand Prix bronz. Porazily bundesligový Erfurt

Brno – Dobré zprávy před startem sezony. Volejbalistky Králova Pole obsadily na prestižním domácím turnaji Grand Prix Brno v konkurenci pěti zahraničních klubů z pěti různých zemí cennou třetí příčku. První vážný test před novým ročníkem tak v hale ve Vodově ulici zvládly.

Tabulka Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 9 8 0 1 22:4 24
2. AC Sparta Praha 9 7 2 0 19:5 23
3. FC Viktoria Plzeň 9 7 0 2 14:9 21
4. FC Fastav Zlín 9 6 1 2 16:7 19
5. FC Baník Ostrava 9 6 1 2 14:5 19
6. FK Jablonec 9 4 1 4 14:10 13
7. FK Mladá Boleslav 9 4 1 4 22:20 13
8. Bohemians Praha 1905 9 3 2 4 10:12 11
9. 1. FK Příbram 9 3 2 4 14:18 11
10. FC Slovan Liberec 9 2 4 3 9:12 10
11. MFK Karviná 9 3 0 6 14:19 9
ZOBRAZIT CELOU TABULKU

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT