Pokud námluvy dopadnou, oblékne Polák brněnský dres po čtrnácti letech. „Máme o něj vážný zájem a v neděli s ním budeme jednat v Norimberku," potvrdil majitel Zbrojovky Václav Bartoněk, který o příchodu defenzivního hráče uvažoval už v létě.

Brněnský odchovanec zahájil letošní sezonu ve druhé Bundeslize v roli kapitána, jenže v září vypadl ze základní sestavy a od té doby pouze jednou odehrál víc než poločas. Po deseti letech v Belgii a Německu se rýsuje jeho návrat. „Končí mu smlouva a už v Norimberku nechce pokračovat, rád by se vrátil domů. V kariéře bude pokračovat a první možnost je pro něj Brno," nastínil plány čtyřiatřicetiletého fotbalisty Bartoněk.

Poláka se do včerejšího večera nepodařilo Deníku Rovnost kontaktovat. „Má v Norimberku smlouvu do konce června, kterou dodrží," vzkázal Jiří Rosický ze společnosti ISM, jež hráče zastupuje.

V příchodu bývalého reprezentanta, který se zúčastnil mistrovství světa v roce 2006 i evropského šampionátu o dva roky později, by Zbrojovka získala zvučnou posilu s blízkým vztahem ke klubu. „Jeho zkušenosti i přirozený respekt jej předurčují do role lídra. Mladším hráčům může ukázat profesionální přístup a posunout tým k vyšším metám," uvedl brněnský výkonný ředitel Vlastimil Ostrý.

Zimní změnyODCHODY: Muamer Avdič, Donnell Moukanza (oba konec smlouvy), Jindřich Stehlík (hostování ve Znojmě), Václav Klán (v jednání hostování České Budějovice/Viktoria Žižkov), David Štrombach (v jednání hostování Skalica)
PŘÍCHODY: Jiří Janoščin, Jakub Přichystal, Lamine Fall (všichni návrat z hostování do přípravy)

Sedmý celek podzimní části nejvyšší soutěže ovšem chystá změny v kádru už nyní. Vedení Zbrojovky intenzivně jedná o příchodu kreativního záložníka a také krajního obránce, člena slovenské mládežnické reprezentace. „Jde o prvoligové fotbalisty, kteří pro nás budou posily, jestliže jednání dopadnou dobře," poznamenal Ostrý.

Přinejmenším na začátku přípravy si místo v brněnském klubu pokusí vybojovat trojice Jiří Janoščin, Jakub Přichystal a Lamine Fall, která se vrací z hostování. „Je jen na nich, aby ukázali, zda vyzráli a dostali se do kádru," prohlásil vlastník Zbrojovky.

Její dres už neobléknou bosenský obránce Muamer Avdič, ani francouzský útočník Donnell Moukanza, s nímž klub ukončil smlouvu. „Jeho výkony neodpovídaly tomu, co jsme od něj čekali," objasnil Ostrý. Moukanza v první lize nastoupil k 22 utkáním a jen jednou skóroval. „Zahraniční hráči musejí mít dvakrát vyšší výkonnost než domácí, do budoucna upřednostníme vlastní odchovance," doplnil.

Na hostování do Znojma zamíří Jindřich Stehlík a Brno řeší také zapůjčení Václava Klána do Českých Budějovic nebo do Viktorie Žižkov.