Rok po jeho velkolepé akci dokonce tehdejší primátor Petr Vokřál a majitel Zbrojovky Václav Bartoněk představili maketu stadionu, který měl stát do roku 2021 a náklady se měly pohybovat kolem jedné a půl miliardy. „Přiznám se, že byla doba, kdy jsem novému stadionu nevěřil, ale po rozlučce jsem byl stoprocentně přesvědčený, že za Lužánkami mohou stát fotbalový i hokejový stadion,“ pronesl jedenačtyřicetiletý bývalý útočník.

Jenže zatímco Kometa se má dočkat nové arény v místě současného cyklistického velodromu u výstaviště, téma fotbalového stánku utichlo. Respektive jeho výstavba nevypadá v blízké době reálně.

Brzdí ji majetkoprávní spory, které město řeší s podnikatelem Liborem Procházkou, jenž za Lužánkami vlastní nemovitosti. Bývalí radní uvažovali o směně za nájemní domy či o rozhodčím řízení, nové vedení upřednostňuje soudní cestu. „Nedokážu pochopit, že v Brně se nejsou zainteresovaní lidé schopní sejít u jednoho velkého kulatého stolu a udělat něco s pozemkem, který je sedmnáct let mrtvý,“ kroutil hlavou Švancara,

Ten se smiřuje i s variantou, že v budoucnu možná nebude stadion ani za Lužánkami, pokud vůbec vznikne. „Spíš se postaví někde jinde. Bylo by mi smutno jako člověku, který tam začínal s fotbalem, na druhou stranu asi není jiná cesta,“ uznal současný moderátor a televizní spolukomentátor.

Zbrojovce sice momentálně patří až sedmá příčka druhé ligy, jenže to pro brněnského patriota není argument proti výstavbě. „Zbrojovka určitě za tři čtyři roky nebude ve druhé lize, o tom jsem přesvědčený, určitě se zase vrátí do nejvyšší soutěže. Ale na novém stadionu může hrát národní tým, mohou tam být koncerty, nemusíme na Madonnu nebo Robbieho Williamse jezdit jinam, každý si přijde na své,“ upozornil.

Už před jeho rozlučkou pořádali fanoušci dobrovolné brigády, aby vyčistili a posekali zarostlé Lužánky. Vrací se tam od té doby každé léto. „Máme stadion v pronájmu od města a děláme tam různé společenské akce, přes týden tam trénují amatérské sporty, někdo chodí běhat na schody. Plno lidí mi volá, zda se tam můžou vyfotit, nikomu v ničem nebráníme. Jsem rád, že stadion je naživu, pouze od listopadu do února se tam nic neděje, ale jak se oteplí, zase tam míří lidé,“ doplnil Švancara.