V jaké fázi je váš příchod do Brna?
Proces nabytí klubu je v závěrečné fázi, právníci kompletují dokumenty prodeje a koupi sedmdesáti procent akcií, které vlastní Stanislav a Roman Prosovi. Můj příchod lze už považovat za definitivní, protože ústní dohoda v českém právu platí stejně jako písemná. Přepokládám, že budu už u prvního zápasu se Sokolovem, objevím se v kabině, půjdu mezi kluky, ale žádné velké představování nebude. Na konci příštího týdne se dozvíte detaily. O penězích se nehodlám bavit, jde o věc obchodního tajemství a dohodli jsme se, že nebudeme zveřejňovat detaily

Co uděláte jako první krok?
Až se po provedení formálních záležitostí stanu vlastníkem sedmdesáti procent akcií, půjdu mezi zaměstnance klubu, udělám s každým pohovor, napíšu si spoustu poznámek. Zdaleka z pozice zájemce nemohu do chodu klubu nahlédnout tak, jako když tam budu tři měsíce nebo půl roku. Udělám si svůj názor, lidem řeknu vlastní filozofii, jak se mají ve firmě chovat vůči sobě i ostatním. Pro ně musí být čest dělat pro Zbrojovku Brno. Taky se musím podívat na všechny smlouvy. V nich budu ležet delší dobu, protože závazky a pohledávky jsou v takovém stavu, že mi dlouho trvat, než se ve všem zorientuju. Nebudu nic ventilovat, ale nebude to jednoduché.

Dluhy budete platit z vlastní kapsy?
Zatím ano, ale nakonec si na ně klub bude muset vydělat. Nejprve odešly peníze, aby se zaplatily mzdy hráčů, protože mančaft potřebujeme dát dohromady. Všechno ostatní budu řešit, až si v tom udělám jasno. Tam, kde jsou splátkové kalendáře, je buď budeme akceptovat, nebo něco znovu projednáme. Se všemi se snažím sejít a popovídat si, jak to je.

Dojde k personálním změnám?
Nemyslím na ně. Jestli lidé budou dělat pro mě, tedy pro Zbrojovku, nemám důvod, proč by odcházeli. Na druhou stranu jsou tam vedle šikovných mladých lidí taky ti, kteří se podíleli celou dobu na chodu Zbrojovky tím směrem, jakým šla. Neříkám, že přicházím s neměnnou koncepcí. Všechno má svůj vývoj, zaznamenávají se nějaké trendy a podle toho, jak se kdo chová, si člověk udělá názor.

Odkoupíte zbytek třicetiprocentního podílu od Petra Hoskovce?
Ve druhé etapě jednání mám zájem o jeho podíl, aby byl klub ve stoprocentních rukách. Jakmile budu takříkajíc v sedle, určitě pana Hoskovce požádám o schůzku a budeme se bavit. Mám informace, že je ochotný podíl prodat za stejných podmínek jako bratři Prosové. Jestli to je pravda, poděkuju mu, domluvíme si formální stránku věci a také platbu. Nejsou to žádné závratné sumy jako osmdesát milionů a podobné nesmysly, které se psaly.

Kde se vzala vaše kupní síla?
To je velice jednoduché. Před třemi lety jsem prodal firmu Autovars za slušných podmínek. Peníze jsem nerozházel a za druhé mám dobrý kredit, takže si můžu půjčit. Ale to jsou obchodní záležitosti, o kterých nechci mluvit. Můj první krok bude, že se na stadion posadím minimálně na dva až tři dny v týdnu a všechny peníze půjdou přes mé ruce, přes žádné jiné.

Nadále se ovšem objevují hlasy, že za vámi někdo stojí?
Byl byste ochotný kupovat firmu, která by vám patřila jenom částečně, i když byste měl majoritu? Já ne. Jde o přirozený vývoj, a i když nezískám stoprocentní podíl, tak co? Nepotřebuji ho. Přišel jsem se svojí myšlenkou, mám svoji představu a věřím si natolik, že Zbrojovku do kupy dám, proto do toho jdu.

Mluvilo se o pražských podnikatelích, váš bratr Vlastislav navíc sedí v dozorčí radě pražské Slavie…
Celou tuto nesmyslnou situaci spustil Tonda Panenka, který se domníval, že do toho sám nejdu a někdo za mnou stojí. A taky řekl, že mám kontakty, protože můj bratr je v dozorčí radě Slavie. To je jeho názor, ale všichni z toho vyvozují, že za prodejem stojí Slavia. Jsou to naprosté nesmysly. V našem národě bohužel nikdo nevěří, že někdo chce cokoli udělat poctivě.

Co vás přimělo ke koupi Zbrojovky?
Fotbal v Brně bude dlouho bojovat o život, ale já si osobně myslím a mám na tom postavený celý podnikatelský záměr, že Brno je samofinancovatelné. Má potenciál v obrovském zájmu fanoušků a jejich kvalitě. Lidé tam fotbal znají a mají zájem, aby fungoval. Jde o druhé největší město v republice a je ostuda, kam až se situace nechala dojít. Na třetí místo od konce ve druhé lize.

A kdo vás s nabídkou oslovil?
Mám v Brně spoustu známých, jednak ze stávající činnosti, jednak z minula, mám tam kamarády, spoluhráče. Mně Brno nikdy nebylo cizí a myslím si, že jeho situace už nemohla být horší, takže může být jenom lepší. Trochu mi polechtalo brzlík, že si na mě vzpomněl jeden člověk a oslovil mě s tím, že jsem fotbal kdysi dělal a asi ne špatně. Zeptal se mě, zda bych pomohl. A já si řekl: Proč ne. Když si mě poslechli bratři Prosové, mluvili o tom, že něco takového potřebovali. Pokusím se dát klub dohromady a třeba na tom Brno vydělá. Mám tři priority…

Které?
Za prvé dát dohromady mančaft, za druhé konsolidaci klubu po finanční stránce a za třetí postavit stadion. K prvnímu plánu pochopitelně patří postup do ligy, což se teď na jaře už nepodaří, protože mužstvo na to nemá.

Takže do něj zasáhnete?
To se uvidí, zatím je zbytečné předjímat. V Brně je tolik dobrých fotbalistů a mladých kluků, kteří chtějí hrát. Mě o koupi přesvědčila návštěva Tréninkového centra mládeže. Jeho organizace je přesně okopírovaná podle střediska, které jsem založil v roce 1977 v Baníku Ostrava. To musí každý rok produkovat deset patnáct fotbalistů, kteří potřebují naskakovat minimálně do třetí ligy, aby se vykopali. Když kupujete a hned prodáte kvůli výdělku, nemůžete dát nic dohromady. V klubu musí všichni trenéři táhnout za jeden provaz. Jestliže hlavní kouč řekne, jak to bude fungovat a všechny týmy tak hrají, pak akademie produkují hráče jako Fabregas. Ten již od žáků věděl, jak se v tom klubu utváří systém, jaké má zákonitosti a co mu v konečné fázi přinese.

Tréninkové centrum bude také patřit vám?
Jde o další etapu, která se musí vyřešit. Mám zájem, ale podstata tkví v tom, že každá taková destinace jako Brno, Ostrava, Olomouc se neobejde bez podpory veřejných orgánů. Postavit stadion za 1,4 miliardy bez města prostě nemůžete. Musíte mít garance, společenské záruky, kontinuitu všech vztahů. Nemůže přijít nová politická garnitura a kopnout vás do zadku. Lidé musejí zapomenout na politické příslušnosti, protože všichni mají stadion ve svém volebním programu, což je konečně spojující myšlenka. Musí říct: Ano, vytvoříme takové a takové podmínky. Pak klidně nabídnu třeba i většinou účast v klubu. Všechna velká města vlastní stadiony, kluby tam jenom hrají.

Počítáte s družstvem fanoušků Věříme Zbrojovce?
V této fázi neuvažuji o žádném dalším navršování základního jmění a družstvo může jenom koupit akcie. Do budoucna to nevylučuji, protože chci spolupracovat s městem, které považuji za základ. Půl milionu nebo tři v celkovém objemu nic neřeší. Ovšem zaplaťpánbůh za družstvo, ať fandí, dělají klubu dobrou propagaci a působí na svoje vrstevníky, aby nebyly nepřístojnosti, které se na fotbale dějí.

Co od týmu očekáváte na jaře?
Až začneme hrát, popovídám si i s trenéry a vše dáme dohromady, protože zatím nevědí, co si o Přečkovi mají myslet, když jeho jméno nikdy neslyšeli. Každého si poslechnu, budeme se bavit o fotbale a já poznám, kdo chce za Zbrojovku cedit pot a kdo ne. Ti druzí v klubu nebudou, to vám garantuji.

Nový majitel Zbrojovky Přeček: Chci sto procent akcií