Na nepříliš vydařený závěr podzimní sezony Zbrojovky zareagovalo vedení prvoligového klubu ještě před začátkem přestupního období a oznámilo posílení kádru. A rovnou trojnásobné. Navíc nesáhlo po neznámých tvářích, ale po hráčích, kteří znají Brno velice dobře. Dobře si však uvědomuje, že brazilské trio Léo, Dalmo a Elton Lira v jihomoravských fanoušcích nezanechalo dobrou stopu.

Tenkrát však nešlo o kvalitu. „Tehdejší trenéři a funkcionáři s nimi neuměli pracovat. Než se rozkoukali, už na ně dotíral nějaký místní odchovanec. Přitom kvalitu jednoznačně měli, což jsem viděl i z Mladé Boleslavi, kde jsem tehdy pracoval. Zaslouží si ještě dostat šanci," prohlásil sportovní ředitel klubu Zdeněk Kudela, který podstatnou část prosince strávil sledováním záznamů s výkony nových posil.

Po vyhnání z jihu Moravy zůstal nejvíc na očích krajní obránce Elton Lira, který zakotvil v polské lize v dresu Lubinu. „Měl solidní podzim, proto stál taky nejvíc peněz. Nejde ovšem o žádnou závratnou částku. Navíc měl o návrat do Brna eminentní zájem," mávl rukou Kudela.

Další dva Jihoameričané přicházejí ze své vlasti. Útočník Dalmo se uchytil ve druhé nejvyšší soutěži, záložník Léo ve čtvrté. „Nevidím v tom problém. Chceme po nich hlavně zvýšení naší kreativity. Bez Peti Švancary jsme byli v závěru podzimu dost toporní. Takhle to aspoň nebude jen na něm," liboval si kouč Zbrojovky Petr Čuhel.

Ten hodlá ofenzivní sílu svého týmu postavit právě na spolupráci brazilských hračičků s tím domácím. „Kluci z předchozího angažmá umějí základy češtiny, ale Petrovi už jsem domluvil, aby na Vánoce dostal učebnici portugalštiny," usmál se brněnský kouč.

„Bom dia," ozvalo se z telefonu kapitána Zbrojovky.

„Promiňte, už jsem z té cizí řeči celý domotaný. Na naši spolupráci se hodně těším. S žádným Brazilcem jsem si nikdy nezahrál, takže teď to napravím hned třikrát. Posune nás to nahoru. Jen nevím, jak zvládnou moje vtípky, toho se trochu bojím," přiznal Švancara.

Latinskoamerické posily už nafasovaly dvojnásobné množství zimního vybavení na čtvrteční začátek přípravy. Nečekají je žádné úlevy. „Zimy se trochu obávají, ale těší se. Pro všechny tři se stalo Brno za tu krátkou dobu druhým domovem. Dalmovi se hodně stýskalo po hokeji a dokonce založil první fanklub brněnské Komety v Amazonii," doplnil agent Eltona Liry Hardy Meuleneers.

KAREL ČÍŽEK