Turnaj pořádají fotbaloví nadšenci každoročně už od roku 2007, v minulých dvou letech však akci vystavil stopku covid. Po napadení Ukrajiny ruskou armádou vše nasvědčovalo, že se neuskuteční ani letos. „Prakticky ihned po zahájení války jsem volal klukům na Ukrajinu, ať turnaj neruší, že ho případně uspořádáme v Brně a výtěžek půjde na podporu Ukrajiny,“ nastínil brněnský radní pro kulturu a hlavní organizátor letošního ročníku Marek Fišer.

I přes silnou účast týmů ze zahraničí se z výhry nakonec radovali fanoušci Slovácka. Ti ve vyřazovací části zdolali výběr příznivců nizozemského Heerenveenu, svobodného Běloruska a ve finále anglický Newcastle. Do Brna dorazili i hráči z Moldavska, Mexika nebo Ukrajiny, nechyběl ani celek fanoušků domácí Zbrojovky, který ale nepostoupil ze základní skupiny.

Trenér juniorských dráhových cyklistů brněnské Dukly Zdeněk Nosek (na snímku vpravo).
Najít sprintera pro dráhu? Kouč Dukly Brno pozná talent na první pohled

Letošní ročník měl kromě zápolení na trávníku i vyšší záměr, na podporu ukrajinské armády se vybralo téměř padesát tisíc korun. „Naším cílem bylo složit alespoň symbolických 1913 euro (v roce 1913 byla založena fotbalová Zbrojovka Brno, pozn. red.), tedy něco přes čtyřicet tisíc korun. To se nám povedlo zejména díky borcům z Newcastlu, kteří mezi sebou vybrali víc než polovinu této částky,“ vysekl poklonu fanouškům z Anglie Fišer.

Právě fanoušci tradičního anglického celku jsou pravidelnými účastníky turnaje, proto si pozvání do Brna nemohli nechat ujít. „Hrát na stadionu za Lužánkami byla obrovská čest, celý pobyt v Brně jsme si opravdu užili. S našimi přáteli na Ukrajině souzníme, myslíme na ně a stojíme při nich. Proto jsme se pokusili vybrat pro ně co nejvíc peněz,“ shrnul vedoucí výpravy z Newcastlu Simon Smith.

Vybrané finance nyní poputují ukrajinské armádě. „Jsme nesmírně vděční všem, kteří se na organizaci turnaje podíleli. Dary použijeme na nákup vojenského vybavení, které pomůže našim statečným hochům,“ sdělil jeden ze zakladatelů Eurofanz Ukrajinec Vjačeslav Novyckij. „Našim přátelům z Newcastlu chceme vzkázat – máte zlatá srdce, jste skvělí chlapi,“ dodal Fišer.