Hustopečský rodák Šural hrál za Brno, Liberec a Spartu, odkud loni odešel do tureckého Alanyasporu. Dvacetkrát také oblékl reprezentační dres. Zemřel loni 29. dubna při silniční nehodě minibusu, kterým se s dalšími hráči Alanyasporu vracel z utkání turecké ligy. Zanechal po sobě manželku Denisu a dvě dcery.

Za vznikem Nadačního fondu Josefa Šurala stojí jeho bratři David s Jakubem a jeho velký kamarád Václav Hladký, který chytá za skotský St. Mirren. „Budeme pořádat sportovní utkání, fotbalové turnaje či kulturní akce a další aktivity na podporu nadačního fondu. Cíl je získat do osmnáctých narozenin obou dívek finanční prostředky, které jim umožní rozvíjet jejich talent a studovat,“ sdělil brankář Hladký, který se Šuralem hrával v mládežnických kategoriích ve Zbrojovce Brno.

Myšlenka na vznik se jim zrodila v hlavách po množících se dotazech Šuralových přátel a fanoušků, jak mohou pomoci. „Rádi bychom oznámili, že pomoct lze už oficiální cestou, veškeré informace jsou dostupné na webových stránkách nadacejosefasurala.cz,“ uvedl Hladký.

První akci připravovali na červen. „Současná situace nám plány zkomplikovala, ale o prázdninách se snad dočkáme,“ řekl Hladký.