Cíl na přestupovém trhu je jasný: zpevnění defenzivy. „V žádném případě bych tuhle obranu nenechával pohromadě, protože Brno může spadnout," pronesl bývalý prvoligový gólman Zbrojovky Radek Rabušic.

V defenzivě spočívá největší problém. Vždyť s průměrem 1,9 obdržené branky na zápas patří Zbrojovce předposlední příčka, hůř dopadla jen Příbram. „Posílení do defenzivy stoprocentně musí přijít jak na krajích, tak uprostřed. V minulé sezoně brněnská hra stála víceméně na kvalitní a propracované obraně. V tuto chvíli nejsem přesvědčený, že je taková, jakou ji má mít mužstvo, které chce hrát v prostředku tabulky," všiml si legendární brněnský záložník Karel Jarůšek.

Pro zvětšení klikněte.Zdroj: DENÍK/Markéta Evjáková

Už několikrát na podzim experti upozorňovali, že Zbrojovce uškodil letní rozpad obrany. A především odchod stopera Pavla Košťála, který loni vládl defenzivním statistikám, ale nový trenér Svatopluk Habanec jej už na jihu Moravy nechtěl. „Odchod Košťála vidím jako zločin, byl za dlouhá léta nejlepší obránce Zbrojovky. Pro mě neskutečný pilíř, který četl hru, neprohrál osobní souboj, nefauloval. A že nebyl konstruktivní? To by už hrál v Barceloně," trpce se po-usmál Rabušic.

TRENÉRSKÝ OMYL

Právě špatnou rozehrávku urostlého zadáka Habanec uváděl jako důvod, proč ho v Brně nechtěl. „Nemá to logiku a Svaťa to ví. Chápu, pod jakým je tlakem, a v žádném případě nechci být v jeho kůži, ale jednoznačně ví, že udělal chybu," poznamenal Rabušic, který čtyři roky chytal nejvyšší řeckou soutěž za Edessaikos Edessa.

Vedle Košťála odešel v létě z brněnské obrany také Petr Buchta, který toužil po zahraničním angažmá a v listopadu vzal aspoň zavděk nabídkou Bohemians 1905. Levý bek Miroslav Keresteš zamířil do Mladé Boleslavi.

Za nově složenou čtverkou dostal brankář Dušan Melichárek 28 gólů. „Když tam měl Košťála, měl to o hodně lehčí, při standardkách a centrech ze strany si mohl počkat až vyloženě na to, co musí chytit, téměř všechno Košťál odtrkal. Kdybych byl brankář, jsem zklamaný, že takový stoper odchází a nejde přitom někam za třicet milionů, ale proto, že ho nikdo nechce," vcítil se do role břeclavský rodák Rabušic.

Uprostřed obrany nově nastupují Lukáš Vraštil a litevský reprezentant Tadas Kijanskas, který zrovna neoslnil. Na kraji Jakub Šural s Milanem Lutonským, původně záložníkem. „Nemá na to hlavu zkušenostmi a návyky, které obránci potřebují. Lutonský je šikovný vepředu, když má volnost, ale s takovými hráči v obraně se Brno bude pořád plácat," tvrdil Rabušic.

Jestliže brněnské vedení obmění tragickou obranu, nejspíš tým nečeká náročný boj o prvoligové přežití. „Ofenziva je dobrá. Řezníček dělá prostor Škodovi, který má dost šancí. Jsou tam dva nadprůměrní hráči a dávají góly. S návratem Pavla Zavadila se zlepší finální přihrávka i standardní situace. Dopředu to nebude tlačit," řekl bývalý československý reprezentant Jarůšek.

Michalu Škodovi patří s deseti góly druhé místo v tabulce kanonýrů jen proto, že odehrál víc minut než sparťan David Lafata. A v jeho probuzení vidí Jarůšek rukopis kouče Habance. „Viděl jsem u Škody velký posun, dostával se do šancí a dovedl je proměnit. S novým trenérem má jiné úkoly, zhostil se jich a odměnil se góly i body," uvedl mistr ligy z roku 1978 Jarůšek. Jenže není jisté, že Zbrojovka svého snajpra udrží. „Deset gólů za podzimní část je hodně, po střelci bývá vždycky poptávka," přemítal Jarůšek. „Nerad bych to teď řešil. Uvidím, co bude," hlesl Škoda po posledním utkání s Karvinou.