Jak důležité je míti svého Zbožínka se v sobotu přesvědčila fotbalová Zbrojovka. V domácím druholigovém utkání s Vansdorfem urostlý stoper bezchybně dirigoval brněnskou defenzivu a také ukázal předlohu v letošní sezoně nepříliš nebezpečným spoluhráčům v útoku.

Ivo Zbožínek při vítězství 3:1 nad Varnsdorfem nejprve otevřel skóre a v závěru přichystal rozhodující branku pro Doležala. „Jsem na hřišti hlavně od bránění. Když dám gól, je to něco navíc,“ uvedl čtyřiatřicetiletý obránce, který před sezonou přišel ze Zlína.

Oddechl jste si po zápase?
To jo, byl strašně těžký. Věděli, že Varnsdorf hraje dobře a připravovali jsme se na něj. Začátek nám vyšel, jak jsme chtěli, dali jsme dva góly. V úvodu druhé půle, kdy jsme si nechali dát kontaktní branku, jsme hodně znervózněli. Vysvobození přišlo až s třetím gólem Doliho (útočník Martin Doležal – pozn. red.).

V závěru jste o výsledek docela strachovali…
Vpředu jsme neudrželi balon a za stavu 2:1 si Varnsdorf vytvořil tlak, měl územní převahu. Ale naše třetí branka rozhodla.

V kabině zavládla euforie?
Konečně jsme si aspoň jednou na Srbské zakřičeli, jsme za výhru rádi. Sice jsme si říkali, jestli jsme pokřik nezapomněli, když jsme ho mockrát nezpívali. Letos teprve podruhé. Doufám, že teď ho budeme zpívat častěji.

V čem se zápas lišil od těch předchozích?
Šli jsme se do vedení. Doposud jsme vždycky dostali z první šance gól, sami jsme příležitosti neproměňovali. Dali jsme v utkání tři góly, doteď jsme jich za celých deset zápasů vstřelili sedm. Měli šance a hlavně jsme hned dali dva góly, s jedním doma asi zase nevyhrajeme.

Pomohlo vám, že jste nastoupili v takřka kompletním složení?
Zrovna to vyšlo, že nikdo neměl karty, vrátili se Zdena Polák s Vencou Tomečkem. Kádr byl zdravý a pohromadě, což mělo svoje.

Vy už jste také bez šrámů?
Jsem spokojený, že jsem vydržel druhý zápas po sobě. Před Znojmem jsem měl taky čtyři zápasy pauzu a teprve se do toho pomalu dostávám, ale ze všeho nejdůležitější je vítězství.

Bude pro vás výhra odrazový můstek?
Doufáme, ale výsledek chce potvrdit. Nemůžeme z jednoho vítězství dělat haló, protože pořád jsme tam, kde jsme. Výhru jsme po tak dlouhé době hodně potřebovali a hlavně doma, kde se nám dosud vítězit nedařilo. Snad nás to do závěru podzimu nastartuje.

Často se tvrdí, že tým nakopne jedna výhra. V čem může přinést efekt?
Už zase víme, že góly dávat umíme, že umíme vyhrát. Někdy nám chyběla bojovnost, ale když jsme tušili, že máme vítězství nadosah, semkli jsme se. Teď víme, jak k zápasu musíme přistoupit. Doufáme, že zase nějaké góly dáme a budeme vyhrávat.

Týdenní přípravu jste absolvovali s jiným trenérem. Postřehl jste v něčem změnu?
Kouč Kafka tréninky trochu odlehčil. Věnovali jsme se standardkám, má různá herní cvičení, ale k žádná velké změně nedošlo. Věděli jsme o co hrajeme. Kdyby tady byl jakýkoli trenér, museli jsme zápas zvládnout.

Pociťovali jste v kabině jinou atmosféru?
Trenér říkal, že z nás cítí napětí, takže se musíme víc uvolnit v hlavách, aby nás myšlení nesvazovalo. Přesto šlo spíš o soustředění.

Budete napjatě čekat, jak se vyřeší trenérská otázka?
To jde mimo nás, jedná se o věc vedení, jak to má s koučem vymyšlené. My se musíme starat sami o sebe a poctivě trénovat.