Stačilo sedm minut. A bylo po všem. Na krátkou dobu brněnští fotbalisté v Teplicích polevili v koncentraci a za „odměnu" natáhli sérii venkovních zápasů bez vítězství už na sedm. Severočeši v podzimní derniéře nejvyšší české soutěže vyhráli 2:0 a o bod prchli ze sestupových pozic.

Pokud jihlavský nováček v pondělí nevyhraje v Plzni, Zbrojovka zakončí letošní rok na slušné sedmé příčce. „Hráli jsme několik zápasů jako tento, kdy jsme prostě měli na víc, než jsme nakonec získali. Jsme zklamaní," litoval teplické porážky brněnský trenér Petr Čuhel.

U obou nedělních branek byl bosenský fotbalista v teplických službách Aidin Mahmutovič. Útočník, na jehož kvality Brňané před zápasem upozorňovali, první připravil Chovancovi a druhou vstřelil sám. To se stalo v rozmezí 60. a 67. minuty. A v další šanci jej zastavil až faul stopera.

Zbrojovka chtěla odčinit domácí ztrátu s Teplicemi ze remízu 1:1 ve druhém kole a hodinu dokazovala, že si přijela pro body. Pohyblivá záložní řada v čele s kapitánem Zavadilem vytvářela šance, jenže brněnské koncovka byla žalostná. „Zaplaťpánbůh, že jsme první poločas přežili, moc jsme toho neměli. Po pauze jsme hru zklidnili a výsledek otočili na svou stranu. Výhra je strašně důležitá," oddechl si teplický kouč Zdeněk Ščasný.

Tři šance Falla

Třikrát v obrovských brněnských příležitostech pohořel Senegalec Fall, ve druhém poločase zase Škoda netrefil míč na brankové čáře. „Po slušné první půli, kdy jsme domácí přehrávali, jsme jako ve většině venkovních zápasů špatně řešili situace v ofenzivě. To je náš hlavní problém," mrzelo Čuhela.

Brněnský celek postrádal vpředu zkušené fotbalisty jako zraněného Švancaru nebo potrestaného Mezlíka. „Chybí nám při řešení útočných situacích klid a vyzrálost, Fall nás v první půli mohl poslat do vedení. Hodně hráčů je mladých, takže věřím, že se v tomto ohledu budeme zlepšovat," přál si kouč Zbrojovky.

Při první brance se v útoku zapomněl brněnský obránce Pašek, do volného prostoru vlétl Mahmutovič a předložil míč nekrytému Chovancovi. O sedm minut později si bosenský forvard došel pro oblouček za zkoprnělou obranu Zbrojovky a špičkou kopačky poslal míč přes vybíhajícího brankáře Doležala.

I tak na jaře Teplice po patnácti letech okusí boj o záchranu. „Na hráčích byla patrná hlavně v první půli obrovská nervozita z důležitosti zápasu," dodal Ščasný.

Jarní část sezony odstartuje Zbrojovka poslední únorový víkend domácím duelem s Plzní. Kvůli čtvrté žluté kartě z Teplic nemohou nastoupit Pašek, Pernica a Fall.

FK Teplice - Zbrojovka Brno 2:0 (0:0)

Branky: 61. Chovanec, 67. Mahmutovič. Rozhodčí: Paták - Moláček, Košec. ŽK: Jarolím, Ljevakovič, Jursa - Škoda, Fall, Pašek, Pernica. Diváci: 3318.

Teplice: Grigar - Vondrášek, Lüftner (86. Lukáš), Rosa, Podaný - Jursa, Ljevakovič - Kerič (46. Vachoušek), Jarolím, Chovanec - Mahmutovič (80. Jindráček). Trenér: Ščasný.