„Už jsme si s klukama říkali, že se tam v životě hrát fotbal ani hokej nebude, bylo tam vše soustředěné, bohužel se to naplňuje. Nevěřil jsem už, je to škoda, lidi tam byli navyklí chodit, z Lužánek pak nahoru na Leninku na basket, všechno bylo pohromadě,“ říkal nedávno bývalý útočník zlaté party Zbrojovky Jan Kopenec.

S Lužánkami jsou spjaty zlaté časy brněnské Zbrojovky, vybojovala zde svůj jediný titul v roce 1978 a v březnu roku 1980 si na něm zahrála i čtvrtfinále Poháru UEFA proti Eintrachtu Frankfurt, které sledovalo rekordních dvaapadesát tisíc fanoušků a kterou brněnský klub vyhrál 3:2.

Vzhledem k prohře ve Frankfurkrtu 1:4 ale pro něj pouť evropským pohárem skončila. „Brankář Frankfurtu Pahl s obráncem Nachtweihem rok předtím utekli z východního Německa a chtěli záruky, že k nám můžou. Přijeli západoněmečtí policajti i velvyslanec a asi padesát členů jejich rodin. Po zápase se dlouho objímali a pak policie oba odvezla speciálem rovnou do západního Německa. Byla to drsná doba,“ vzpomínal na slavný duel brněnský brankář Josef Hron.

Fotbalový stadion za Lužánkami v Brně.
Lužánkám odzvonilo. Legendy Zbrojovky Kroupa, Hron či Jarůšek výstaviště berou

Na slavném stánku byl vytvořen taky rekord v návštěvnosti české nejvyšší soutěže, když 2. října 1996 navštívilo duel mezi Boby Brnem a Slavií Praha 44 120 diváků. V sezoně 1996/1997 stanovili brněnští příznivci taky dosud suverénní rekord v průměrné návštěvnosti na jeden zápas, který činí 22 805 diváků.

Zbrojovka Lužánky opustila v roce 2001, kdy se původně jen provizorně přestěhovala na stadion do Srbské ulice, kde ovšem působí dodnes. Poslední ligový zápas se v Lužánkách odehrál 30. září 2001, Zbrojovka tehdy pod názvem Stavo Artikel porazila Hradec Králové 2:1.

Na stadionu v Srbské ulici rapidně klesla návštěvnost zápasů brněnského celku. Pro srovnání. Úvodních pět zápasů v sezoně 2001/2002, které Zbrojovka odehrála ještě v Lužánkách, sledovalo průměrně 10 080 diváků, zbylých deset duelů už na stadionu v Srbské navštívilo průměrně jen 4804 fanoušků.

Po letech v Brně opět ožívá myšlenka fotbalového stadionu na výstavišti. Takto vypadal návrh před deseti lety.
Brno rozhodlo o novém fotbalovém stadionu. Místo za Lužánkami bude na výstavišti

Vztah k provizornímu stadionu v Králově Poli si fanoušci za léta nevytvořili, už roky od nich zní volání po novém stadionu, nejlépe za Lužánkami. Tamější stadion ale za dlouhé roky bez zásadní rekonstrukce zchátral, oživit jej dokázal ještě v roce 2015 brněnský patriot Petr Švancara, který se v Lužánkách před pětatřiceti tisíci fanoušky rozloučil se svou pestrou kariérou. O čtyři roky později se ještě za Lužánkami konala exhibice mezi legendami Zbrojovky a Sigmy Olomouc.

Další fotbalové příběhy už zřejmě známý brněnský stánek nenapíše, ve hře je ale výstavba nového fotbalového stadionu na výstavišti, o kterou má eminentní zájem i nový vlastník Zbrojovky společnost Portiva, která převezme majoritní podíl v klubu v únoru či březnu příštího roku.

„Nechceme stavět vzdušné zámky. Lužánky nejsou realistická varianta. Jsou jiní hráči, kteří o tom rozhodují. Než snít o utopii za Lužánkami, tak řeknu radši, pojďme na Výstaviště," reagoval Svoreň, jenž byl podle svých slov hybatelem vstupu Portivy do klubu.

Stadion za Lužánkami
otevření: 1953
1. zápas: 5.11. 1953
1. zápas reprezentace: 27.3. 1955 (ČSR - Rakousko)
umělé osvětlení: 5.11. 1970
čtvrtfinále Poháru UEFA: 19.3. 1980
poslední zápas reprezentace: 4.4. 1990 (ČSFR - Egypt)
rekord české ligy: 2.10.1996 (Boby Brno - Slavia Praha)
poslední ligový zápas: 30.9. 2001
slavnostní rozlučka Petra Švancary: 27.6. 2015
poslední exhibice: 10.10. 2019 (legendy Zbrojovky - legendy Sigmy Olomouc)