V sobotní přípravě v Zastávce u Brna jeho svěřenci nastoupili v klasickém rozestavení 4-4-2 a změna jim svědčila. Jihlavu porazili 5:2. „Zkoušeli jsme čtrnáct dní hrát jinak, teď jsme se bez tréninku vrátili k tomu, co jsme hráli celou jarní část sezony. Na chlapcích je vidět, že to mají zažité. Vypadalo to, jako bychom se vrátili tam, kde to dobře známe,“ poznamenal Šustr.

Systém se třemi ofenzivními hráči má na fotbalisty jiné nároky, jenže na jeho pilování je letní příprava krátká. „Nebyli jsme v tom pevní, necítil jsem, že hráčům systém sedí, abychom mohli být úspěšnější. Ale neříkám, že zůstaneme u tohoto rozestavení,“ připomněl duel proti Jihlavě.

Návrat k prověřenému stylu ovšem potěšil i hráče. „Nejvíc mi sedí levý záložník v systému 4-4-2. Zkoušeli jsme něco jiného, pozice na levém křídle si sedá pomaleji,“ pravil Adam Fousek, letní posila z Pardubic.

Brněnský celek se dvěma typickými útoky na hrotu soupeře z Vysočiny přehrával, ale stále má co pilovat. „Máme dva zápasy a tři týdny do soutěže, určitě zvolíme rozestavení a způsob hry, který nejvíc zaručí úspěch. Nebudeme hrát podle toho, co se chce mně,“ řekl Šustr.

Při zkoušení jiného rozestavení naráží brněnský kouč na mnohaletý zvyk hráčů na systém 4-4-2. „Je to o čase. Jestliže hráči mají dlouhodobé návyky, daleko hůř se je přeučují. Ne že nechtějí, ale úplně nám změna nesedí. Možná to je o typologii hráčů, nebudeme však dělat žádné harakiri,“ objasnil kouč Zbrojovky.

Duelem v Zastávce u Brna skončil týdenní test slovenského záložníka Adriána Čermáka. Proti Jihlavě strávil na trávníku šedesát minut. „V Brně jsou fantastické podmínky, hráči mají všechno, co potřebují. Je vidět, že vše spěje k tomu, aby tým postoupil do ligy,“ hodnotil zázemí klubu Čermák.

Pětadvacetiletý středopolař, který jaro strávil na hostování v Táborsku, upřednostnil nabídku Brna před jinými ze druhé české ligy nebo ze Slovenska. „Brno z fotbalové stránky pro mě bylo nejvíc, navíc to mám jen hodinu domů. Byl bych velmi šťastný, kdyby to dopadlo dobře,“ povídal Čermák ještě před verdiktem trenéra.

Ten se však rozhodl, že slovenský hráč na jihu Moravy nezůstane. „Několikrát jsem říkal, že jestli vezmeme do Zbrojovky hráče, musí být bezpodmínečně lepší než ti, které tu máme. Adrián potenciál má, odehrál spoustu zápasů, ale za týden ani v zápase mi neukázal, že je lepší než naši hráči. Nenaplnil, co jsme očekávali,“ vysvětlil brněnský kouč Šustr.

Zbrojovka se ještě poohlíží po hráči třeba do záložní řady, kde ji oslabil přestup Ladislava Krejčího do pražské Sparty. Ten kvůli zranění v letenském klubu netrénuje naplno, jeho možné hostování zpět v Brně však patrně nepřipadá v úvahu. „Pokud by Sparta zamýšlela, že ho někam dá, posune ho spíš do první ligy, nechtěla by ho rozvíjet ve druhé. Kdyby to bylo jinak, bude pro nás Ládík určitě téma,“ uvedl sportovní manažer brněnského klubu Tomáš Požár.