Bosenský reprezentant Pejič, obránce Čoupek se 125 ligovými bitvami na krku, brazilský driblér Lira nebo mediálně vděčný Sus, který si fotbalem vydělával v nizozemském Twente Enschede. A to ještě chybí borci z prvního týmu.

I takhle nadupaně vypadala sestava třetiligové Zbrojovky Brno v loňské sezoně Moravskoslezské fotbalové ligy. Letošní novinky? Slovenský mladík Nagy a pět dorostenců. „Konečně jsme pravá juniorka bez starších hráčů. Teď ještě záleží, jak se s tím kluci poperou a zda půjdou výkonnostně nahoru,“ uvědomuje si kouč rezervy Petr Maléř.

V loňském ročníku MSFL skončilo béčko deváté s náskokem jedenácti bodů na sestupové pozice. Podobnou sezonu chtějí zažít Brňané také letos. „Myslím, že budeme lepší. Kádr je omlazený, chceme vypadat fotbalově, navíc jsme na tom dobře fyzicky,“ míní záložník Lukáš Michna, jehož zdobí devět startů v nejvyšší soutěži.

Do mužstva přešlo pět dorostenců, s velkým očekáváním přichází Jakub Štourač. „Pořád ještě pracujeme, kluci z dorostu potřebují začlenit a někomu to trvá déle. Záleží na výpomoci z áčka, ale mladíci musí naskočit, aby se rozehráli. Počítám do sestavy se dvěma až třemi,“ dodává Maléř.

Trenér prvoligové Zbrojovky Karel Večeřa na poslední chvíli vyřadil z kádru vytáhlého defenzivního specialistu Jiřího Hušku, který bude patřit k hlavním tahounům týmu. Do béčka se vrátil Luděk Pernica se šesti ligovými starty, jenž ještě měsíc a půl bude léčit zlomeninu zánártní kůstky. Delší pauza čeká obránce Davida Paška. „Jejich absence mě mrzí nejvíc,“ smutní trenér.

Rezerva Zbrojovky opět využije několik fotbalistů z prvoligového kádru, kteří se nevejdou do sestavy. V brance se navíc vystřídají gólmani Martinové Doležal či Poláček.

Los týmu příliš nepřál. Po sobotní premiéře s Kroměříží přijdou na řadu HFK Olomouc a loni druholigová Opava. „Chytili jsme těžký začátek, ale věřím, že do Kroměříže jedeme pro body a od toho se odvine dobrý podzim,“ soudí Michna.

S generálkou kouč spokojený nebyl, Zbrojovka porazila divizní Rosice 2:1 až gólem z penalty. „Máme strašné rezervy. Někteří hráči mě zklamali a budou muset přidat, pokud si chtějí vybojovat místo v základní sestavě,“ hromuje Maléř.

Soupiska Zbrojovky Brno B:
• Brankář: Lukáš Zrzavý (1989).
• Obránci: Radek Buchta (1989), Martin Foukal (1991), Michael Kršák (1991), Tomáš Nagy (1991), David Pašek (1989), Luděk Pernica (1990).
• Záložníci: David Farmačka (1991), Jiří Huška (1988), David Jukl (1991), Luboš Košulič (1990), Lukáš Michna (1990), Ondřej Paděra (1988), Jan Urban (1986).
• Útočníci: Aleš Pacák (1987), Rostislav Šamánek (1989), Jakub Štourač (1991).
• Trenér: Petr Maléř. Asistenti: Ludevít Grmela, Rostislav Horáček. Vedoucí mužstva: Zdeněk Šrom. Masér: Marek Smutný.
• Přišli: Nagy (Dukla Banská Bystrica), Farmačka, Štourač, Jukl, Foukal, Kršák (všichni přeřazeni z dorostu)
• Odešli: Polák (přestup do HFK Olomouc), Hladký (Břeclav – hostování), Cupák (přeřazen do A-týmu Zbrojovky), Pejič (HNK Orašje – odešel na hostování) Lira, Czucz (hledají si angažmá).

Přesun do béčka jsem nečekal, říká Huška

Ještě na předligovém focení jste byl v prvoligovém kádru Zbrojovky, pak vás trenér Karel Večeřa vyřadil. Čekal jste návrat do juniorky?
Kouč mi to řekl už týden před focením, ale přesun do béčka jsem nečekal. Byl jsem v šoku, i když na konci přípravy jsem toho kvůli zranění moc neodehrál. I když jsem zklamaný, nezbývá mi nic jiného, než podávat co nejlepší výkony, abych si první ligu zase zahrál.

Juniorka bude tradičně využívat fotbalisty ze širšího kádru áčka. Přesto trenér nejspíš počítá s vámi jako se základním stavebním kamenem rezervy…
To je pravda. Říkal mi, že mě považuje za pilíř, ale přece jen jsem čtyři týdny nehrál. Předpokládám, že nám v každém utkání pomůžou přinejmenším tři čtyři hráči, co se nevejdou do osmnáctičlenné nominace áčka.

Prožije tentokrát juniorka klidnější sezonu, nebo ji opět čeká boj o udržení?
Doufám, že se letos vyhneme záchraně obloukem a budeme hrát v klidu do desátého místa. Nesmíme všechno honit zase na poslední chvíli.