Před rokem působil v roli hlavního trenéra i sportovního ředitele brněnských fotbalistů Miroslav Beránek. Jeho angažmá přineslo pouze dvě jedenáctá místa. V květnu skloubil obě funkce brněnský patriot Karel Večeřa. A Deník Rovnost vybral sedm nejvýraznějších bodů, v čem se jejich éry prozatím liší.

1. Jiný klub. Brněnské vedení se vrátilo k tradici, která připomíná největší úspěch klubové historie. Opět přijalo název Zbrojovka Brno, která v roce 1978 slavila mistrovský titul. Změnilo se logo i webové stránky. „S novým trenérem a jménem teprve bude mít vše správný smysl. Teď je už i Brno se srdcem,“ přivítal změnu brněnský gólman Tomáš Bureš.

2. Nový trenér. Tedy spíš staronový. Miroslava Beránka, který mužstvo nedokázal vytáhnout ze spodních pater tabulky, vystřídal brněnský patriot Večeřa. S ním přišel jako jeden z asistentů také bývalý fotbalista Zbrojovky Petr Čuhel. A všichni zasvěcení hovoří o tom, že s novým realizačním týmem se vyčistila atmosféra v kabině. „Přivítali jsme krok vedení, protože pan Večeřa je kapacita, vážíme si ho a věříme v herní zlepšení,“ pronesl nejzkušenější hráč týmu Richard Dostálek.

3. Ofenzivnější styl. Karel Večeřa a také jeho asistent Milan Duhan vyznávají útočný fotbal a střelbu branek. O to se snažil i jejich předchůdce, ale ani se třemi hroty Brno moc gólů nedávalo. „Vyhlášení atraktivní útočné hry zní sympaticky, přesto nejsem přesvědčený, že jsou zadní řady nachystané na totální fotbal,“ varoval legendární kanonýr Zbrojovky a Fotbalista roku 1977 Karel Kroupa.

4. Vyšší rozpočet. Generálním partnerem Zbrojovky se nově stala sázková společnost Fortuna, která se podílela na navýšení rozpočtu z osmdesáti milionů korun na stávajících pětadevadesát. „Největší podíl jde na platy hráčů, hodně dáváme také do mládeže. Patnáct milionů navíc nás stojí nasmlouvaní fotbalisté, kterých se nemůžeme zbavit,“ vysvětlil generální ředitel klubu Pavel Mokrý.

5. Nákupy. V létě koupila Zbrojovka pouze Srba Kovačeviče, snažila se hlavně udat přebytečné fotbalisty. Podobným přehmatům už se v Brně chtějí vyhnout. V zimě Zbrojovka například podepsala tři volné hráče, namísto astronomických sum nyní nabízí krátkodobější smlouvy a přiměřený plat. „Nejdřív chceme vidět výkony, až pak dostane fotbalista odpovídající podmínky. Proto jsme se nedohodli se Zápotokou,“ připomíná Mokrý slovenského záložníka. S koncepcí pomůže i nový šéf skautingu Karel Večeřa mladší.

6. Mládež. Trenér a zároveň sportovní ředitel Večeřa zapracoval na zlepšení nepříznivé situace v brněnské mládeži. Vždyť dorost v posledních dvou sezonách bojoval o záchranu. „Snaží se, aby v budoucnu do prvního mužstva přicházeli naši odchovanci. V tom má naši plnou podporu a jde o neoddiskuto­vatelně výrazný posun,“ řekl většinový vlastník klubu Roman Pros.

7. Kapitán. Jana Trousila po pěti letech střídá šestatřicetiletý Dostálek. Zdánlivě banální výměna kapitánské pásky patří k balíčku inovací, jimiž chce Zbrojovka oprášit renomé. A jeho cílem je kromě posunu v tabulce i naplnění stadionu v Srbské ulici. „Věřím, že s dobrými výkony a výsledky jej můžeme vyprodat,“ zadoufal Večeřa.