Může-li se něco pokazit, pokazí se to. Tak zní jeden z nejpoužívanějších Murphyho zákonů. A pokud si něco fotbalová Zbrojovka nejvíc nepřála, pak porážku v posledním podzimním utkání Gambrinus ligy s Ostravou. Přesto doma prohrála 0:2 a přezimuje na sestupové patnácté příčce.

Možná právě proto, že Murphyho zákonům věří baníkovský kouč Karol Marko. Ten spoléhal, že zrovna v pondělí padne sedmnáctileté dogma, kdy Baník v Brně nevyhrál. „Nevěnuju takovým statistikám pozornost, jsou to spíš pověry pro novináře. Ale Murphyho zákony se plní, pravděpodobnost výhry v Brně se pořád zvyšovala a teď se také stala,“ těšilo ostravského trenéra.

Zbrojovka se proti rivalovi ze spodku tabulky chtěla revanšovat za bídnou polovinu soutěže, v případě výhry by se vyšplhala až na třináctou pozici. Jenže zůstává o dvě příčky níž, předposlední. „Bohužel jsme zápas nezvládli, jak jsme chtěli. Po první promarněné příležitosti kluci sklopili hlavy a pustili hosty do šancí. Po nástupu do druhé půle jsme kupili nepochopitelné chyby, které nás provází celou sezonu a Baník je zaslouženě potrestal,“ hodnotil nepodařenou letošní derniéru brněnský kouč Karel Večeřa.

Zatímco do přestávky si oba celky vytvářely slibné příležitosti, po příchodu z kabin už dominovali hosté. V 52. minutě upadl přes nohu Rýdela agilní Zeher a kapverdský obránce Neves poslal Ostravu do vedení. „Jenom jsem stál, on mě při střele kopl do nohy a upadl. Rozhodčí zapískal. Musím se podívat na video, ale penalta byla hodně sporná,“ dušoval se brněnský záložník Filip Rýdel.

O deset minut později dostal domácí Michálek u rohového praporku jesličky. Lukeš potom vyslal parádní ránu, kterou vyrazil včera vynikající brankář Zbrojovky Bureš. Co naplat, když míč uklidil do sítě zcela volný Šenkeřík.

Brňané v Zápase podzimu podlehli Ostravě také podruhé v sezoně a na čtrnáctou Slavii ztrácí před začátkem zimní přestávky jeden bod. V nejbližší sobě se bude řešit osud tria fotbalistů, kteří jsou na jihu Moravy na hostování do konce roku – Hudce, Rýdela a Michálka. „Něco musíme změnit, abychom se pokusili o nápravu. Všechny si nenecháme,“ řekl Večeřa.

Brankář Bureš: Můj výkon nic neznamená. Jsem fotbalista, ne tenista

Brno /ROZHOVOR/ - Nechyboval, podržel, zachránil. Udělal co mohl, přesto jeho výkon Zbrojovku nedotáhl ani k jednomu bodu. Brněnský fotbalový brankář Tomáš Bureš odvrátil ve včerejším 17. kole první ligy několik tutovek soupeře. I tak domácí podlehli Ostravě 0:2. „Na hřišti nás běhá jedenáct, výkon jednotlivce nic neznamená,“ povídal dvaatřicetiletý gólman.

Zachránil jste několik šancí, přesto jste prohráli. Jak se cítíte?
Chytalo se mi super. Jediný problém je v tom, že výsledek skončil úplně opačně, než jsme si přáli.

Nebýt porážky, jste spokojený?
Přesně tak. Myslím, že jsem chytal velice dobře. Bohužel nejsem tenista, ale fotbalista. Na hřišti nás běhá jedenáct, výkon jednotlivce nic neznamená.

V Baníku se dařilo více hráčům?
Soupeř hrál kvalitně, na můj vkus měl až moc příležitostí ke skórování. Dozadu jsme hráli špatně a proto zápas vyústil v poslední porážku hrozného podzimu. Asi jsme si zasloužili skončit v zápase bez bodu. Baník se mi zdál lepší.

V čem?
Lépe kombinovali, víc si věřili. Měli spoustu střel, tlačili se do zakončení. Nám chybělo sebevědomí. Ležela na nás deka, že musíme vyhrát. V tom případě jsme měli jsme jít do vedení, nebo se soustředit na defenzivu. Mám ale pocit, že obrana posledních šest zápasů hodně hořela. Snad kdyby proti nám rozhodčí nepískl penaltu, nerozsypali bychom se.

Faulující spoluhráč Filip Rýdel tvrdil, že pokutový kop byl sporný, protože jej Zeher nakopl. Jak jste situaci viděl?
Měl jsem zacloněný výhled, takže nevím. Každopádně vůbec nemělo dojít k centru a přečíslení. To se vůbec nemělo stát, pak bychom nemuseli řešit jestli penalta byla nebo ne.

Při ní jste skočil na opačnou stranu, než kam ji ostravský hráč kopnul.
Tipl jsem si dopředu, kam skočím. Věděl jsem, že předchozí kopal všechny doleva a posledně tam jednu nedal. Proto jsem doufal, že místo změní. I při rozběhu vypadal, že chce trefit pravý horní roh. Nakonec mu ujely mu nohy a balón letěl téměř doprostřed. Kdybych šel doleva, měl bych ho. Bohužel jsem se rozhodl blbě a chybělo mi štěstí.

V lize jste se před domácím publikem představil po téměř čtyřech měsících. Chytal jste už druhý ligový zápas za sebou, těší vás návrat do sestavy?
Rozhodně. Měl jsem malinkatý problém s panem Hronem (trenér brankářů Zbrojovky Brno – pozn. red.), který jsme si už vyříkali. Kousl jsem se, začal trénovat, chytat za juniorku a pak přišla šance. I když jsem ji nečekal, zaplaťpánbůh za ni. Myslím, že jsem se příležitosti zhostil dobře. Jen je škoda, že jsme utkání nezvládli, pak bych byl ještě daleko víc spokojený.

Nyní vás čeká zimní přestávka. Jaká bude v předposlední Zbrojovce?
Věřím, že vedení vidí, že je potřeba změna. Snad přijdou noví hráči, kteří nám pomůžou, a opustí nás ti, kteří na první ligu nemají. Dva roky se v Brně budoval kádr a výsledky jsou nulové. Někde je tedy chyba. Musí se najít a odstranit. Není vhodnější doba udělat zásadní změny než právě teď.

Zbrojovka Brno – Baník Ostrava 0:2

Poločas: 0:0. Branky: 53. Neves (PK), 62. Šenkeřík. Rozhodčí: Franěk 3 – Filípek, Lhoták. ŽK: Trousil, Rýdel, Dostálek – Greguš. Diváci: 2109.

Zbrojovka: Bureš 2 – Michálek 5, Simerský 4, Trousil 3, Hamouz 4 (68. Dostálek) – Přerovský 3 (46. Rabušic 4), Rýdel 3, Polách 4, Husár 3 – Kalabiška 3, Hodek 4 (79. Střeštík). Trenér: Večeřa.

Baník: Daněk 2 – Řezník 2, Neuwirth 2, Bolf 3, Neves 3 – Hušbauer 2, Lukeš 2, Greguš 2 – Šenkeřík 3 (70. Pilík 3), Zeher 1 (85. Vrťo), Fantiš 2 (75. Koukal). Trenér: Marko.