Že pro Doležaly nepůjde pouze o tradiční moravské derby, potvrzují oba hráči. Každý z nich má totiž za sebou i povedené angažmá v konkurenčním městě. Brněnský brankář chytal v letech 2005–2009 za druholigový HFK Olomouc. „Zažil jsem tam čtyři perfektní sezony. Díky tomu se Olomouc pro mě stala takovým malým Brnem, místem, kde mám dost kamarádů a rád se tam vždy podívám," popisuje dvaatřicetiletý gólman.

Jeho jmenovec z útoku Hanáků zase loni přímo ve Zbrojovce pomáhal k návratu zpět do nejvyšší soutěže. „Na Brno vzpomínám jedině v dobrém. Dostal jsem tam příležitost, abych se ve druhé lize vyhrál," děkuje dvaadvacetiletý střelec Sigmy.

V minulé sezoně se proto dokonce oba jmenovci potkali na jihu Moravy v jednom mužstvu. „Fotbalistů Doležalů je dost, ale do té doby se mi ještě nikdy nestalo, že jsem se v týmu sešel s úplným jmenovcem. Ze začátku to byl trochu nezvyk, když jsem slyšel svoje jméno a pak zjistil, že dotyčný nemyslel mě. Žádnou extra vtipnou historku jsem ale kvůli tomu nezažil. Postupně jsme si na to oba zvykli a nedělalo nám to žádný problém," vysvětluje starší z dvojice.

I když strávili sezonu v jedné kabině, před pátečním vzájemným zápasem se nekontaktovali. „Už dlouho jsem si s nikým z Brna nepsal, takže žádné hecovačky nevedeme," říká olomoucký útočník.

Po letním rozdělení fotbalových cest se v pátek mohou oba opět potkat na hřišti při ligovém zápase. Olomoucký Doležal i přes lehčí virózu pravděpodobně nastoupí. V případě Brňana je situace složitější.

Sice odchytal poslední utkání s Jihlavou, předtím ale dostával přednost jeho kolega Radek Petr. A na lavičce ještě sedí talentovaný Václav Hladký. „Pozici brankáře probereme až na čtvrtečním tréninku. Rozhodující slovo bude mít nový trenér Grmela," přiblížil Doležal situaci ve Zbrojovce, kde v pondělí klub odvolal hlavního trenéra i kouče gólmanů.

Doležal tak dostal i novou úlohu – dočasně dohlížet na přípravu brněnských brankářů. „Kluky v kabině to pobavilo. Ale že se sám nominuju do zápasu? Teď na srandu není vhodný čas," zvážní pražský rodák.

Pro oba hráče i jejich týmy půjde v pátečním souboji o hodně. Olomouc hodlá zastavit sérii dvou porážek v řadě, Zbrojovka zatím v šesti jarních kolech uhrála pouze remízu a na tři body se přiblížila pásmu sestupu. „Nesmíme situaci zabalit. Našim cílem je zachránit se a k tomu potřebujeme už pořádně bodovat," hlásí brankář Zbrojovky, kterou při své trenérské premiéře povede poprvé Ludevít Grmela.

Změna kouče znamená podle olomouckého Doležala větší problémy. „Vždy, když přijde u soupeře k takovému novému impulsu, je pro nás utkání těžší. Po porážkách nesmíme být moc skleslí. Že se tím budeme užírat, nám nepomůže. Brno také není v pohodě. Viděl jsem jeho poslední zápas a je k poražení," věří letos šestigólový kanonýr.