Jediné mužstvo, které v letošním ročníku fotbalové Gambrinus ligy nezvítězilo na hřišti soupeře. S takovou vizitkou v pondělí do Brna přijíždí České Budějovice k utkání, které hodně napoví o výsledku záchranářského rébusu.

Pokud Jihočeši v dohrávce 28. kola vyhrají, s definitivní platností zůstávají v nejvyšší soutěži. Jestliže zvítězí Zbrojovka, posune se z patnácté sestupové pozice a dostane Dynamo pod tlak. „Do konce sezony zbývají tři zápasy, když všechny vyhrajeme, zůstaneme v lize. Očekávám těžké utkání, které snad neztratí fotbalovost na úkor bojovnosti. Nyní cítíme podporu fanoušků, za kterou děkujeme. Snad přijde co nejvíc lidí na domácí tribuny, aby mužstvu hlasivkami i morálně pomohli,“ přál se brněnský kouč René Wagner, který před týdnem na Slovácku oslavil první vítězství na prvoligové lavičce.

Dvakrát v deseti

V Uherském Hradišti stejně jako při remíze s Plzní přitom Brno dohrávalo v deseti. „Víme, že se Zbrojovka dokáže semknout, podle posledních výsledků má očividně i nějaký charakter. Při dobré konstelaci a kvalitním výkonu určitě můžeme v Brně bodovat, ovšem nebudeme jen bránit,“ prohlásil jihočeský trenér Jaroslav Šilhavý.

Z posledních šesti vzájemných duelů slavil domácí celek pouze jedinou výhru a Zbrojovka ve dvou posledních střetnutích s Dynamem na Srbské brala pouze bod. „Uhráli jsme čtyři body s těžkými soupeři, takže nálada v kabině je lepší. Teď nás čeká klíčové utkání s Budějovicemi, které chceme vyhrát. Tlak z boje o záchranu na mě nedoléhá, věřím, že se s Brnem v lize udržíme,“ burcoval před utkáním Marek Střeštík.

Vicemistr světa do dvaceti let z roku 2007, který se podepsal pod oba brněnské góly na Slovácku, nejspíš v pondělí od půl sedmé večer převezme dirigentskou taktovku místo Richarda Dostálka, který po vyloučení v Uherském Hradišti dostal třízápasový trest. „Ríšu musí nahradit jiní a jednou z variant je právě Marek. Věřím, že disciplinárka bude shovívavá a když podáme odvolání, poslední zápas Ríša stihne. Uděláme všechno proto, aby nezakončil kariéru na tribuně,“ připomněl Wagner blížící se konec Dostálka ve vrcholovém fotbale.

Zbrojovka se vedle kapitána obejde také bez Šamánka s Husárem, kterým rovněž běží distanc za karty. Zraněný kotník nepustí na trávník Simerského a zánět v koleni Doška. Otazník visí nad stoperem Mitrovičem.

Souběžně se zápasem na Srbské začíná v Praze další záchranářská bitva mezi Slavií a čtrnáctou Příbramí. Před ní se Brňané mohou dostat a o víkendu pak nadcházející vzájemný duel se Středočechy možná definitivně rozhodne o dalším sestupujícím s Ústím nad Labem.

První krok potřebuje Brno udělat s Dynamem, i když na domácím hřišti vyhrálo jediný z posledních šesti střetnutí. „Nikdo nemohl počítat s tím, že Brno záchranu zabalí po pětadvacátém kole. Budeme hrát ze zajištěné obrany a čekat na brejk,“ doplnil českobudějovický brankář Pavel Kučera.

Zápasový servis:
Zbrojovka Brno (15.) – Dynamo České Budějovice (13.)
Výkop: pondělí 16. května, 18:30 (ČT4).
Rozhodčí: Drábek – Slavík, Pospíšil.
Bilance: 29 11–9–9 42:28.
Poslední zápas: 0:1.
Předpokládané sestavy:
Brno: Bureš – Pašek, Pernica, Migliorini, Pejič – Přerovský, R. Valenta, Rýdel, Střeštík – Rabušic, Kalabiška.
České Budějovice: Kučera – Laštovka, Horejš, Lengyel, Vulin – Hudson, Čirkin, Otepka, Nitrianský – Stráský, Ondrášek.
Absence: Husár (8 ŽK), Dostálek, Šamánek (oba ČK), Folprecht, Simerský, Došek, Mitrovič (všichni zranění) – Leština, Riegel, Rakovan, Benát (všichni zranění).
Disciplinární ohrožení: Střeštík (7 ŽK), Bureš, Mitrovič (oba 3 ŽK) – Ondrášek (7 ŽK), Horejš, Nitrianský, Šíma, Žižka (všichni 3 ŽK).
Nejlepší střelci: Dostálek (4) – Ondrášek (9).
Zajímavosti:
– Brno doma vyhrálo jediný z posledních šesti zápasů
– Brno dohrávalo poslední dva zápasy v deseti, přesto v nich získalo čtyři body
– České Budějovice jako jediný tým ještě nevyhrály venku
– České Budějovice získají v případě výhry definitivu záchrany
– Horejš (Č. Budějovice) si může připsat 200. ligový start, Lengyel (Č. Budějovice) 150.
– z posledních šesti vzájemných duelů vyhrál domácí tým jediný
– Brno získalo z posledních dvou domácích zápasů s Budějovicemi jen bod