Třetí a nejspíš poslední posilu vábí brněnská Zbrojovka před startem nového ročníku nejvyšší české fotbalové soutěže. Včera se na herním soustředění v Rakousku připojil k týmu slovenský defenzivní záložník Marek Kaščák.

A pravděpodobně doplní brněnskou soupisku. „My i hráč se chceme dohodnout. Věřím, že to vyjde," vzkázal Deníku Rovnost z rakouského Zell am See brněnský sportovní ředitel Zdeněk Kudela.

Kaščák si v nejvyšší české soutěži udělal jméno v olomouckém dresu, který navlékl v 95 utkáních. Před třemi lety odešel do slovenské Trnavy, za kterou nastoupil k 61 duelům v první lize. „Chceme snížit počet obdržených gólů, třiapadesát z loňské sezony je zoufalé číslo. Marek jako jisticí středopolař je jedno z řešení, jak změnit způsob hry," objasnil Kudela.

Kaščákovi na konci června vypršel v Trnavě kontrakt a na novém se nedohodl. „Měli jsme zájem o Markovo setrvání, ale při podpisování smluv se řídíme nově nastaveným systémem odměňování hráčů. Markovi jsme nabídli určité podmínky a rozhodl se, že je nepřijme," líčil na trnavském klubovém webu manažer komunikace Marek Ondrejka.

V přípravných zápasech přitom za Spartak pravidelně nastupoval. „Způsob, jakým se se mnou klub rozloučil, považuji za signál, že jsem zanechal pozitivní stopu a odvedl dobrou práci. Neskrývám zklamání, že ve Spartaku končím, ale fotbalový život přináší i takové momenty," prohlásil Kaščák.

V Brně doplní dvě dosavadní posily obránce z Olomouce Tomáše Janotku a Aleše Schustera, který přišel z moldavského Kišiněva. „U něj finišujeme jednání o dvouleté smlouvě, vyžádali jsme si jeho přestupovou kartu," uvedl Kudela.

Zbrojovka usilovala o plzeňského záložníka Davida Štípka, ale ten dal přednost Mladé Boleslavi. S podpisem Kaščáka už kádr uzavře. „Měli jsme problém v defenzivě a s příchodem nových fotbalistů se nám otevřely další možnosti, jak využít některé hráče. Máme variabilitu na stranách, velmi dobře se jeví například David Pašek," pronesl sportovní ředitel.

Posilu do ofenzivy brněnský klub neshání, i když do Příbrami pustil Petra Švancaru a na hostování nejspíš pošle Milana Halašku. „Nestáli jsme za každou cenu o útočníka, soustředili jsme se především na kraje sestavy. Máme tři kvalitní forvardy Markoviče, Kroupu a Škodu," podotkl Kudela.

Dnes od pěti hodin odpoledne sehraje Zbrojovka přípravný duel proti kyperskému Apoel Nikósia a v neděli od tří hodin odpoledne nastoupí v generálce proti Istanbulu BB, který letos sestoupil z nejvyšší turecké soutěže. Obě utkání se odehrají v Bischofshofenu.