Na trenéra Zbrojovky Svatopluka Habance se při nerozhodných výsledcích snášela kritika, že mužstvo nepředvádí slibovaný atraktivní fotbal. Se zlepšeným útokem však nepřichází bodové žně. Naopak. „Přitom trénujeme pořád stejně. Předtím jsme měli při remízách 0:0 trochu štěstí, že soupeři šance neproměnili, tentokrát góly bohužel dali,“ pravil brněnský obránce Petr Pavlík.

Brňané prohráli na hřišti pražské Sparty 2:3, pak sice doma zdolali Jablonec 2:0, ale v sobotu na stadionu v Srbské ulici nestačili na Mladou Boleslav 2:3. „Obrana funguje velice dobře, stane se, že někdy dostane tři góly. Pokud však Zbrojovka bude prohrávat 2:3 a prezentovat se jako s Mladou Boleslaví a Spartou, dokážu odpustit, že se prohraje. Tohle přesně chci jako fanda vidět, tým si vytváří plno šancí, bojuje až do konce,“ sdělil bývalý brněnský prvoligový forvard Petr Švancara.

Střelba v lize
- Počet střel: 1. Slavia 406, 2. Dukla 386, Sparta 341, 4. Zbrojovka 314

- Střely na bránu: 1. Slavia 161, 2. Dukla 135, 3. Sparta 124, …6. Zbrojovka 109

- Úspěšnost střelby: 1. Plzeň 13,6 %, 2.–3. Jablonec a Slavia 13,1 %, 11. Zbrojovka 8,6 %

Jihomoravanům patří čtvrté místo v počtu založených útoků a také pořadí nejčastěji střílejících prvoligových celků. Vyslali 314 pokusů, víc jich předvedlo pouze pražské trio Slavia, Dukla a Sparta. „Ve čtyřech bezbrankových zápasech jsme neproměnili dost šancí. Teď pokaždé střílíme minimálně patnáctkrát, polovinu z toho na branku, ale představuji si, že jsme ji z některých pozic schopní trefit ještě líp,“ poznamenal kouč Habanec.

Střelecká úspěšnost Zbrojovky se po 25. kole zastavila na 8,6 procenta, což ji řadí až na jedenáctou pozici v nejvyšší soutěži. „Kluci hodně střílí, ale někdy to chce větší kvalitu a klid. Možná to řeknu namachrovaně, ale chybí mi taková vyčůranost, jako jsme měli třeba s Luďkem Zelenkou. To u mladých hráčů přijde se zkušeností. Je potřeba si z toho něco vzít, podívat se na video, jak měl hráč neproměněnou šanci řešit jinak. Věřím mladým klukům, jsou to naše zlata, která se trenérům daří zapracovat, ať jsou to jména jako Krejčí, Přichystal nebo Růsek. Vidím velký potenciál v hráčích, které máme,“ podotkl Švancara.

Pět kol před koncem soutěže Zbrojovku na dvanácté příčce odděluje od předposlední Příbrami jen pět bodů. „Jsem trpělivý a věřím, že se zachráníme. Nebuďme jako všichni ostatní, co hned mění trenéra a koncepci. Jsem velký zastánce hry Svati Habance a věřím, že to je člověk, který Zbrojovku posune, akorát bude ještě chvilku trvat, než si to sedne. Za trenéra Kotala jsme udělali dobrý výsledek, ale fotbal, kterým se Brno teď prezentuje, je určitě atraktivnější než minulou sezonu. I díky tomu, že hodně zakončujeme. Na jaře jsme ve všech zápasech byli lepší,“ tvrdil devětatřicetiletý Švancara.