Pro nadcházející prvoligový ročník, který Zbrojovka zahájí v pátek domácí bitvou s ostravským Baníkem, má jihomoravský klub v kádru pět zahraničních fotbalistů. Přitom ani jednoho ze Slovenska. „Globalizace protíná celý svět, tak to musíme brát. Důležité je, aby to sedlo týmu a všichni hráči táhli za jeden provaz. Nerozhoduje barva pleti nebo národnost,“ upozornil brněnský trenér Svatopluk Habanec.

Do jeho loňského příchodu tvořili většinu zahraničních akvizic v Brně spíš hráči ze zemí bývalé Jugoslávie, ale momentálně převažují fotbalisté původem z Afriky. Už v zimě posílil Zbrojovku nigerijský záložník Musefiu Ashiru. V létě ho doplnil Francis Koné, který pochází z Pobřeží slonoviny, ale reprezentuje Togo. Na zkoušce pak uspěl nizozemský křídelník Alvin Fortes, jenž vlastní také kapverdský pas. „Koné hrál dva roky za Slovácko, Ashiru nastupoval v Prešově, Fortes přišel z Nizozemska. V jejich případě to není takové, jako když někdo dorazí z Afriky a seznamuje se s kulturou Evropy,“ podotkl Habanec.

Všichni tři mají dispozice, který brněnský kouč marně hledal u některých českých hráčů. „Fortes je technik, Ashiru má rychlost a Koné je robustnější hráč, jakého jsme v klubu neměli,“ vyzdvihl brněnský trenér.

Trio má ofenzivní úkoly a o místo na křídle se s cizinci pere například Jakub Přichystal. „Určitě chci nastoupit. Uvidíme, jak to trenér rozhodne. Musíme se ještě sehrát, časem to je lepší a lepší,“ uvedl jedenadvacetiletý útočník.

Po uplynulém ročníku v klubu skončili konžský záložník Francis Litsingi nebo ukrajinský forvard Boris Tašči, naopak se vrátil srbský obránce Mihailo Jovanovič a pokračuje také stoper Tadas Kijanskas. „O hráčích dostáváme dost informací od agenta, ale spoustu hodin strávíme u videa a sledujeme statistiky, abychom mohli říct, že to je hráč typologicky pro nás. Není to tak, že nám někdo dá tip a bereme ho. Zkoušet však musíme, konkurenci potřebujeme,“ pravil kouč.

Před osmi lety sestavila Zbrojovka v kabině brazilskou trojici Elton Lira, Dalmo a Léo, ale až na prvního z nich nic nepředvedli. Habanec povede tolik cizinců poprvé. „Je to něco nového, ale nezdá se mi, že u nás utvoří komunitu, která uškodí týmu,“ uvažoval.

Po fotbalistech ovšem požaduje studium češtiny. „Minimálně dvakrát v týdnu budou chodit na doučování. Potřebujeme, aby komunikovali, v zahraniční to tak funguje, nemůžeme jim neustále překládat pokyny. Hráči musí chtít hlavně sami,“ doplnil Habanec.

Na komunikaci s nimi si zvykají také brněnští odchovanci. „Francis umí docela dobře česky, Ola Ashiru taky něco pochytil. Anglicky moc neumím, ale něco řeknu. Na soustředění jsme se bavili všichni dohromady, začlenili se v pohodě,“ přiblížil Přichystal.

Urostlý forvard Koné bude patrně první volba na hrot proti Baníku. „Chci se uvést gólově. Jsem útočník, takže po mně budou chtít, abych často skóroval,“ sdělil klubovému webu.

Cizinci v BrněFotbalisté ze zahraničí vyjma Slováků v kádru Zbrojovky Brno:
Sezona 2017/2018: Tadas Kijanskas (Litva), Mihailo Jovanovič (Srbsko), Musefiu Ashiru (Nigérie), Alvin Fortes (Nizozemsko), Francis Koné (Togo)
2016/2017: Francis Litsingi (Kongo), Boris Tašči (Ukrajina), Kijanskas, Jovanovič, Ashiru
2015/2016: Donell Moukanza (Francie), Boštjan Frelih (Slovinsko), Jovanovič
2014/2015: Miroslav Markovič (Srbsko), Moukanza
2013/2014: Mohamed Traoré (Guinea), Muamer Avdič (Bosna a Hercegovina), Markovič
2012/2013: Josip Šoljič (Chorvatsko), Lamine Fall (Senegal), Markovič, Traoré
2011/2012 (2. liga): Dani Chigou (Kamerun), Uglješa Radinovič (Srbsko), Šoljič, Fall
2010/2011: Stefan Mitrovič, Zdravko Kovačevič (oba Srbsko), Elton Lira (Brazílie), Marco Migliorini (Itálie), Vladica Brdarovski (Makedonie), Matijas Pejič (Bosna a Hercegovina), Fall
2009/2010: Léo, Dalmo, Lira (všichni Brazílie), Pejič
2008/2009: Lira