Červený dres Zbrojovky poprvé oblékl nizozemský záložník Alvin Fortes, jejž klub od úvodu přípravy testuje. A také jeho krajan Irvingly van Eijma, který se objevil na hrotu útoku. Doplnila je dvojice slovenských středopolařů Rajmund Mikuš a Matej Jakúbek. „U obou Nizozemců jsme byli poměrně spokojení, zejména u Irvinglyho ale potřebujeme ještě nějaký časový horizont, abychom jej poznali v tréninkovém procesu. S ohledem na jeho věk se s ním dá pracovat. Nedokážu teď ale říct, zda jako s útočníkem na pozici jedna či dva,“ pravil brněnský kouč Svatopluk Habanec.

Třiadvacetiletý vytáhlý hrot van Eijma dorazil do Brna teprve den před utkáním. Naposledy nastupoval za nizozemský Waalwijk a připsal si také jeden reprezentační start za Curaçao. „Typově mi připomíná Moukanzu. Podobný hráč. Uvidíme, byl s námi poprvé, neměl to jednoduché, skočit hned do zápasu, když s námi netrénoval, neznal nás a nevěděl, co od nás očekávat,“ přirovnal jej brněnský záložník Milan Lutonský k bývalému francouzskému útočníkovi Zbrojovky Donnellu Moukanzovi.

To rychlonohý Fortes, který hrál za nizozemský Arnhem, už se s brněnským mužstvem sžil a v tréninku se hlasitě hlásil o angažmá na jihu Moravy. „Snažíme se s nimi mluvit anglicky. Alvin s námi trénoval a plní, co mu trenéři řeknou,“ okomentoval jej Lutonský.

Také dva mladí slovenští hráči dostanou ještě příležitost, aby předvedli své dovednosti. Jakúbek naskočil do druhé půle a po akci Lutonského vstřelil v Žebětíně vyrovnávací branku. „V dalším týdnu nás čekají dva zápasy, tam se můžeme posunout. Ohledně dvou Slováků jsme předběžně domluvení, že nejpozději ve středu v Rakvicích si řekneme, co dál,“ zmínil Habanec střetnutí s Trnavou.

V prvním poločase se staral o brněnskou ofenzivu záložník Tomáš Pilík, který přestoupil z Příbrami. „Nejlépe se cítím ve středu zálo-hy, na kraji jsem poslední rok skoro vůbec nehrál. Jsem rád na balonu, rád si ho vezmu a rozdám,“ přiblížil Pilík.

Zbrojovka proti desátému celku slovenské ligy v Žebětíně pilovala rozestavení 4-3-3. „Chtěli jsme hrát víc útočně a víc napadat, dařilo se nám to, nepouštěli jsme je do rozehrávky. Musíme zapracovat na finální fázi, nevyhověli nebo neporozuměli jsme si. Nebyli jsme sehraní, máme měsíc k vypilování,“ doufal Lutonský.

Do středy lze očekávat další potvrzené brněnské příchody. „Něco by se mělo objevit, bavíme se o několika variantách a samozřejmě také o hroťákovi,“ připomněl Habanec hledání útočníka po odchodu Jakuba Řezníčka.