„Materiál je daleko kvalitnější a dresy jsou taky uplejší, my je měli dost na volno. Už se rovněž nedělají dresy s dlouhým rukávem jako za nás, teď si kluci dají termoprádlo a je to mnohem pohodlnější,“ uvedl bývalý fotbalista Zbrojovky, Příbrami, Drnovic nebo slovenského Ružomberoku.

Osmačtyřicetiletý brněnský rodák fotbal stále hraje na krajské úrovni, když nastupuje v B třídě za Vilémovice.

Věnuje se také trénování mládeže, takže má přehled o tom, jakým vývojem prošly dresy mezi dětmi a dospívajícími. „Dnes mají někde třeba tři sady dresů a jinak se o ně pečuje. Za nás nebyly tak kvalitní prací prášky, takže dresy podle toho na konci sezony vypadaly,“ usmál se Valnoha.

Úspěšný fotbalový trenér František Komňacký.
Kvůli plavání ho poslali studovat k Volze. Trenér Komňacký slaví sedmdesátiny

Estetický pohled na fotbalové úbory byl především na konci ročníku nevábný. „Když jsme hráli na škváře, měli jsme ji pak už pořád na dresu,“ vzpomenul Valnoha.

V současnosti se dbá na to, aby byly pohodlné. „Jediná starost kluků je naházet je do kufru a servismani se postarají o zbytek,“ zmínil brněnský středopolař.

Ještě větší rozdíl je v kvalitě dresů mezi dekádami v profesionálních klubech. „Už se dělají klukům prakticky na míru, je to o něčem jiném než za nás,“ poznamenal Valnoha.