Útočníka, který za sezonu nastřílí deset gólů, by si v drtivé většině klubů hýčkali. Ne tak v Brně. Luděk Zelenka, autor jednadevadesáti ligových branek, dohrává sezonu v nejistotě. Odejde v létě jinam, nebo mu vedení 1. FC Brno prodlouží smlouvu? Ta stávající mu vyprší na konci června.

Populární „Zelí“ si s tím zase tak moc hlavu neláme. Odreaguje se s devítiměsíčním synkem Samuelem, občas spolukomentuje fotbalové zápasy v televizi. V úterý si užil koncert kamarádů ze skupiny Kabát. A v klidu čeká, s čím vedení brněnského klubu přijde.

Je ohledně vaší smlouvy něco nového?

Pokud jo, tak já o tom nevím. Nikdo se mnou nemluvil a já sám to změnit nemůžu.

Znervózňuje vás taková nejistota, nebo vás to nabudí k lepším výkonům, když hrajete o smlouvu, případně o nové angažmá?

Určitě mě to nijak nevyhecuje. Na druhou stranu se tím nijak nestresuju. Chci v Brně zůstat, ale pokud to nevyjde, tak budu volný hráč, což má svoje výhody.

Už si hledáte případné náhradní řešení?

Samozřejmě registruju, kdo by o mě mohl mít zájem. Některé kluby se už ozývají, ovšem já se tím teď moc zabývat nechci. To nechávám na mém agentovi Ondřeji Chovancovi.

Co je podle vás hlavním důvodem toho, že vám v Brně zatím nenabídli prodloužení smlouvy? Jsou to vaše nadstandardní požadavky?

Určitě nemám žádnou nadstandardní smlouvu, o tom to není. Problém je podle mě v tom, že je mi už třiatřicet. A klub zřejmě nechce investovat do hráče, za něhož pak už nic nedostane.

Když vloni odcházel váš parťák z útoku Petr Švancara, tak prohlásil, že ho nechce trenér. To asi není váš případ, že?

Neřekl bych, že mě trenér Mazura nechce. Jenže on je na tom vlastně podobně jako já. Taky mu končí v létě smlouva. Takže je docela možné, že o mé budoucnosti může rozhodnout někdo úplně jiný.

V zápasech venku jste několikrát zůstal na lavičce. Nemůže to být kvůli tomu, že s vámi klub už moc nepočítá?

Trenér před jarem vyhlásil, že chce při venkovních zápasech pozměnit systém i sestavu, protože na podzim jsme hráli venku špatně. Takže to není nic nečekaného.

Ale například v Mladé Boleslavi tým potřeboval vyrovnat, na lavičce seděli samí bažanti a vy, jako suverénně nejlepší střelec týmu, jste se na hřiště stejně nedostal…

Je pravda, že z toho by se dalo odvodit, s jakou budoucností tady můžu počítat. Zase tolik jsem si to ale nebral, mnohem horší by to bylo, kdyby se mi něco takového stalo v době, kdy jsem do Brna přišel.

Takže na kolik procent věříte, že budete nastupovat v brněnském dresu i v příští sezoně?

Na sto procent. Cejtím se už jako Brňák a chci tady ještě bejt (použije výrazně pražský akcent - pozn. red.).

Zahraniční angažmá vás neláká?

Abych řekl pravdu, tak se mi ven ani moc nechce. Já mám hrozně rád českou povahu. Ty srandičky by mi tam chyběly, stejně jako kamarádi. Na druhou stranu bych se ale chtěl doučit jazyky. Německy i anglicky trochu umím, ale chtělo by to vylepšit.

V minulosti jste už nějaké nabídky měl. Bylo to někdy vyloženě na spadnutí?

Všechno to byly spíš takové náznaky. Ani si už všechno nepamatuju. Vím, že byl zájem třeba z Řecka, Turecka nebo Ruska. Jenže já byl vždycky pod smlouvou a nebyl jsem taková hvězda, aby za mě někdo zaplatil tolik, kolik si za mě kluby řekly.

Jako střelec jednadevadesáti ligových gólů jste si nikdy nezahrál v reprezentaci. Netrápí vás to?

Teď už to asi nedoženu. Možná mě mrzí, že nemám alespoň jeden start, abych měl ve statistikách svoji kolonku. Ale nikdy jsem neměl pocit, že bych si to zasloužil. Já nebyl nikdy žádnej velkej talent, spíš takovej průměr. Jen když jsem byl ve Slavii, tak jsem se dostal do širšího kádru nároďáku.

Je pro vás velkou motivací členství v Klubu ligových kanonýrů, do něhož vám chybí už jenom devět gólů?

Bylo by to docela pěkný. Možná i proto bych rád zůstal v české lize. Tady by to mělo větší ohlas. Teoreticky by se to dalo stihnout už příští sezonu, záleží na řadě aspektů.

Třeba tu stovku nastřílíte ve Viktorce Žižkov, kde byste mohl vytvořit znovu tandem s Petrem Švancarou…

I taková možnost tu je. Ostatně s Petrem máme ještě připravenou jednu z našich netradičních oslav gólů, kterou jsme v Brně už nestihli.

Spolu jste si asi hodně kápli do noty, že?

Se Švancim je to přátelství navždy. Ale dobrejch parťáků jsem zažil víc. Třeba Pavel Horváth, Filip Dort nebo Ivo Ulich.

Hlavně s Horváthem jste údajně spoluhráčům připravovali dost drsné kanadské žertíky. Jste na některý z nich obzvlášť pyšný?

Jednak je většina z nich nepublikovatelných a pak se většinou jedná o situační humor. Když se to vypráví, tak to zdaleka tak nevyzní. Na Horvim bylo krásný, že on dokázal všechno dotáhnout až do krajností. To já ve finále vždycky ucuknu, ale on do toho šel naplno.

To jste asi museli hodně lidí pořádně vytočit…

Ani bych neřekl. Vybírali jsme si jen ty, u kterých jsme cítili, že to zkousnou. Takový lidi mám rád, který si dokážou udělat srandu sami ze sebe. Klasickej typ byl v Brně třeba David Horejš. Ten přímo vybízí k tomu, aby si z něj člověk občas udělal srandu.

A stalo se i vám, že vás někdo dostal?

Když to dělám sám, tak musím počítat s tím, že budu taky vyhledávaný terč. Často se mi to kluci snaží vrátit. Určitě se stalo, že mi to úplně nesedlo, ale na nic konkrétního si nevzpomínám.

Jste takový i doma, nebo tam se držíte na uzdě?

Asi jsem pořád takový dítě. Je to i tím, že ve fotbale se pořád pohybuju mezi mladýma. Ale rodina to chápe, že jsem prostě takovej.

A umíte přeřadit, když se musí řešit nějaký vážný problém?

Myslím si, že jsem schopnej přešaltrovat. Často mám ovšem tendence nějakou vážnou situaci odlehčovat. To je ale podle mě dobře.

Nemusíte se krotit při komentování fotbalových zápasů v televizním studiu?

Když jsem začínal, tak jsem měl až moc sklony ke srandičkám. Teď už se hlídat nemusím, zvykl jsem si.

Jak jste se vlastně ke spolupráci s televizí dostal?

Poprvé mě oslovil Petr Svěcený v Leedsu, kde jsme byli se Slavií a já nemohl hrát kvůli kartám. To bylo pro mě hrozný. Dost jsem ten zápas prožíval a byl jsem ještě nervóznější než na lavičce. Pak přišly další nabídky. Taky proto, že se s klukama ze sportovní redakce dobře znám. V létě jezdíváme na vodu.

Řadu diváků jste možná překvapil tím, že vaše komentáře jsou dost fundované. Připravujete se před jednotlivými zápasy?

V televizi sleduju všechny fotbalové přenosy, takže přehled mám. A asi mám v tomto i trochu smysl pro zodpovědnost. Třeba před semifinále Ligy mistrů jsem si vyhledal některé věci na internetu. Sporťáci to mají naštudovaný, tak jsem vedle nich nechtěl vypadat jako blbec.

Bavila by vás taková práce?

Znám se třeba s Martinem Hostákem a moc se mi líbí, jak dělá hokej. Já sám si to ale zatím nedovedu představit. Možná i proto, že chci ještě nějaký rok hrát.

Jak se na tyto vaše aktivity dívají v klubu?

Jednou na podzim, když jsme prohráli a já za týden komentoval, tak dával trenér dost najevo, že se mu to nelíbí. Jinak si ale myslím, že to není problém. Je to tak jednou za měsíc, navíc si myslím, že to je pro klub docela dobrá reklama.

A co takhle Luděk Zelenka jako trenér?

Tak to by asi nešlo. V kabině jsem sice často chytrej, ale nebyl bych na to dobrá povaha. Kdybych něco vysvětloval a viděl, že to pět lidí nechápe, tak bych asi vybuchnul.

Vy sám jste měl s trenéry někdy problémy?

Myslím, že s trenérama jsem vždycky vycházel supr. Jenom snad u Straky jsem těžce nesl, když mě v Teplicích úplně odvařil a já nevěděl proč. Přitom půl roku předtím jsme byli kamarádi.

Méně populární asi budete u protihráčů, protože jste dost emotivní…

Už je to lepší. Tak před pěti lety jsem byl vyloženě konfliktní. Pořád jsem něco komentoval a kdo mi odpovídal, s tím jsem se rafnul. Teď jsem klidnější.

Ale právě v posledním utkání v Jablonci vás rozhodčí vyloučil za řeči…

S rozhodčím si vždycky hodně povídám. Je to ale v kamarádském duchu, tohle byla moje první červená. I Jára mi v Jablonci v pohodě odpovídal, proto mě překvapilo, když mě vyloučil. Asi to prostě chtěl. Já ale nemluvil přímo k němu, ale k protihráči.

Na přízeň fanoušků si ovšem nemůžete stěžovat. Je pravda, že s nimi občas zajdete do hospody?

Prošel jsem šest klubů, ale nikde fanoušci nežili s klubem tolik, co v Brně. Je dobře, když se hráči s fanoušky stýkají. Dotváří to pospolitost. Škoda, že kluky z kotle nepodpoří na Srbské víc lidí. Když je plno, tak stejný zápas vypadá opticky mnohem líp, než když je prázdný stadion.