V té letošní jsou výkony účastníka krajského přeboru na opačném pólu. Ze třinácti zápasů vydoloval jen sedm bodů, čtyři zápasy čeká na vítězství a v průměru dostává přes tři branky na zápas. „Příčina? Naše nezkušenost. V týmu máme samé mladé kluky. Jak dostaneme gól, naše hra se rozsype,“ vysvětlil židenický trenér Bohdan Ryšavý.

Důkazem nynějšího neutěšeného stavu byl i víkendový zápas proti Rousínovu, kterému Čafka podlehla jasně 0:6. „Pět branek jsme dostali ze standardních situací. Přitom do sedmnácté minuty jsme šli třikrát sami na jejich brankáře,“ povzdechl si Ryšavý.

Na cestu záchrany v páté nejvyšší domácí soutěži podle něj mohou nasměrovat Židenice pouze příchody nových, zkušených hráčů. „Potřebujeme tak tři sehnat. Aby klukům veleli na hřišti, organizovali je. Zpoza lajny už pokyny nezabírají,“ uvedl kouč.

S jeho představou souhlasí i kapitán, teprve dvacetiletý Michal Bím. „Zatím platíme daň za naše mládí. Potřebujeme autoritu na hřišti,“ řekl obránce. „V opačném, případě bude boj o záchranu opravdu velice obtížný,“ uvažoval.

Hlasy kabiny ale vedení Čafky bude asi jen velice těžce naplňovat. „Chystáme na toto téma sezení s předsedou. Už jsem dokonce oslovil i několik hráčů, ale nikomu se k nám příliš nechce,“ okomentoval Ryšavý současná jednání. „Ale budeme dál hledat,“ ujistil.

Příčinou nezájmu hráčů může být nejistá finanční situace klubu nebo nevyhovující zázemí. Po sporech se židenickými Sokoly klub nemůže využívat kabiny na Gajdošově ulici v Brně, takže na tréninky se fotbalisté převlékají téměř kilometr daleko od hřiště v prostorách klubu na Pastrnkově ulici.

Mistrovské domácí zápasy pak hrají na umělé trávě v Brně–Ivanovicích. „Podmínky opravdu nejsou ideální. Hrajete třicet kol venku,“ uvědomoval si situaci Bím.

Po třinácti zápasech jsou Židenice na dně krajského přeboru se sedmi body. Na předposlední Velkou nad Veličkou ztrácí dva body, na čtrnáctou Kuřim další čtyři.

LETOŠNÍ ČAFKA

GÓLOVÉ VÝPRASKY

1. kolo: RájecJestřebí – Židenice 5:1
2. kolo: Kuřim – Židenice 4:0
3. kolo: IE Znojmo – Židenice 8:1
4. kolo: Židenice – Moravský Krumlov 0:4
5. kolo: Židenice – Rousínov 0:6

SVĚTLEJŠÍ MOMEMTY

4. kolo: Židenice – 1. SC Znojmo B 2:1

11. kolo: Bzenec – Židenice 1:1

15. kolo: Židenice – Velká nad Veličkou 3:0