Předchozí
1 z 6
Další

Název mu dali pastevci

Originální maďarský guláš se nezahušťujeOriginální maďarský guláš se nezahušťujeZdroj: Shutterstock

Slovo gulya v maďarštině označuje stádo hovězího dobytka. Od něj je to už jen kousek k výrazu gulyás, který si pastevci krav v panonských rovinách vařili údajně už v 9. či 10. století. V jejich podání šlo o polévku s hromadou masa, cibule a mrkve připravovanou v kotlíku na ohni.

Pravý maďarský guláš je i dnes spíše polévkou než hustou omáčkou, obsahuje samozřejmě papriku (do Maďarska se dostala v 16. století) a typicky i moučné nočky csipetke. Servíruje se s bílým chlebem.

V Čechách od 19. století

V Česku je guláš klasikou s 200letou tradicíV Česku je guláš klasikou s 200letou tradicíZdroj: Shutterstock

Za uherskými hranicemi se o guláši poprvé psalo v roce 1805, a to v Karlových Varech, kde restauratérka Maria Anna Neudecker vydala knihu Die Bayerische Köchin in Böhmen – Bavorská kuchařka v Čechách. Mezi devíti stovkami receptů se objevil i ten na Kolaschfleisch.

O přípravě guláše referuje i Hospodářská pražská kuchařka z roku 1811. Známá kuchařka Magdaleny Dobromily Rettigové guláš zmiňuje ve vydání z roku 1843.

Z Valašska do Plzně

Buřtguláš je oblíbený, s původním receptem ale nemá moc společnéhoBuřtguláš je oblíbený, s původním receptem ale nemá moc společnéhoZdroj: Shutterstock

V českých zemích si guláš časem získal obrovskou popularitu. A co je oblíbené, s tím lidé experimentují a vytvářejí své vlastní varianty. Do znojemského guláše se proto přidávají nakrájené kyselé okurky, do karlovarského smetana, plzeňský se podlévá pivem a ve valašském najdeme kysané zelí a slaninu, případně klobásku.

Guláš Petra Voka obsahuje lečo a červené víno. Trochu dál od originálu pak na gulášové mapě leží mexický guláš, kuřecí guláš nebo buřtguláš. Nejběžnějším gulášovým masem je u nás hovězí kližka, zahušťuje se moukou.

Knedlíky, bramboráčky, halušky

Guláš a bramboráčky? Populární hospodská kombinaceGuláš a bramboráčky? Populární hospodská kombinaceZdroj: Shutterstock

Guláš s houskovým knedlíkem je snad tou nejklasičtější kombinací českých domácností a hospod. Když už zmiňujeme restaurace, v těch guláš někdy servírují i s bramboráčky.

Guláš je však možné doprovodit širokým spektrem příloh. Někdo nepohrdne těstovinami, jiný vařenými bramborami, bulgurem, pohankou či rýží. V Kosovu ke guláši tradičně dávají bramborovou kaši, na Slovensku bramborové noky nebo halušky.

I Maďaři si hrají

Guláš fiaker zaujme nožičkou párku a sázeným vejcemGuláš fiaker zaujme nožičkou párku a sázeným vejcemZdroj: Shutterstock

V Maďarsku je guláš národním jídlem, a podobně jako v Česku se i ve své domovině dočkal mnoha variant. Guláš csángó podávají s rýží a kysanou smetanou, csikós s nudlemi, kološvárský (název pro rumunskou Kluž) se zelím, ve Velké podunajské nížině zase přidávají kapustu.

Guláš fiaker vídeňského střihu strávníkovi nabízí párek a sázené vejce. Mimo Maďarsko, potažmo celou střední Evropu, se guláš rozšířil také do Skandinávie, jižní Evropy i USA.

Nepřipalovat a zahušťovat s mírou

Cibulku na guláš byste neměli nikdy spálitCibulku na guláš byste neměli nikdy spálitZdroj: Shutterstock

Kdekdo už slyšel o tom, že pokud cibuli na začátku přípravy spálíte, chytne výsledný guláš lepší šmak. Profesionální kuchaři od takového postupu odrazují, vede podle nich naopak k nesympatické nahořklé chuti. Upřesnit je potřeba také radu „kolik masa, tolik cibule“. Myšleno je to spíše opticky, nikoliv hmotnostně – velké množství cibule guláš přesladí.

Aby nebyl guláš ve finále příliš moučný, nesmíte to přehnat ani se zahušťováním. Nebo místo mouky zkusit strouhané brambory či kousky chleba, případně se spolehnout na vysoký obsah kolagenu v mase a nezahušťovat vůbec.