Přestože o jednom z jejích zásahů informuje kronika, že „škody byly kvůli malé výkonnosti stroje značné“, sdružilo se kolem ní v roce 1894 několik nadšenců. O dva roky později založili oficiální Sbor dobrovolných hasičů.

Za více než století prošlo sborem dvě stě třicet lidí, o kterých se zmiňují kroniky. „Určitě jich však bylo víc, protože například dorostenci se tehdy přesně nezaznamenávali,“ říká Jiří Benda, který mapoval historii sboru.

V současnosti má soběšický sbor místo jedné ruční stříkačky k dispozici tři zásahová auta a motorový člun. Pravidelně zasahuje při větších i menších požárech v okolí. „Od letošního ledna jsme vyjížděli osmatřicetkrát, loni bylo výjezdů šestadevadesát,“ říká velitel sboru Aleš Doubek.

Ve sboru je nyní jedenatřicet hasičů, pět z nich se stalo hasiči z povolání. Obzvláště rušný bývá pro soběšické hasiče květen. „Podílíme se totiž na zabezpečení festivalu Brno – město uprostřed Evropy,“ říká Doubek.

Soběšičtí hasiči tak byli vidět i letos, jak projíždějí mezi davy lidí na Brněnské přehradě a zajišťují bezpečnost při ohňostrojích. Ještě náročnější však byly ohňostroje na Špilberku. „Organizátoři festivalu se na nás obrátili už poněkolikáté, mají k nám důvěru,“ podotýká Doubek. Zatímco loni museli hasiči během ohňostrojů dvakrát hasit hořící pyrotechniku a likvidovali rozlitou naftu, letos se vše obešlo bez problémů.

Nejstarší dochovaná fotografie soběšické hasičské mládeže.
Nejstarší dochovaná fotografie soběšické hasičské mládeže.

Ke sboru také neodmyslitelně patří mladí hasiči. Už v roce 1919 založili Soběšičtí odbor dorostu, který tehdy čítal dvanáct členů. „Doposud se činí, by byli dobrými nástupci, jakmile začnou řídnout řady naše,“ píše o nich kronikář.

Dobré nástupce si hasiči vychovávají i nyní. „Mladých teď máme dvanáct a každý týden pro ně jejich vedoucí připravuje program,“ pochvaluje si Doubek.