Po celou dobu působení se jeho členové řídí heslem „Vlasti k oslavě, bližnímu k ochraně“, které mají napsané na praporu.

Sbor má v současné době bezmála sedmdesát členů a ketkovičtí hasiči si na nezájem lidí o jejich práci rozhodně nemohou stěžovat. „Největší radost máme z toho, že se o naši práci zajímá hodně mladých. Je lepší, když tráví svůj volný čas smysluplnou činností, než kdyby jen tak bloumali po vsi.

Podařilo se nám kolektiv hasičů omladit,“ řekl starosta sboru Josef Obršlík.

Ketkovičtí hasiči mají tři soutěžní družstva hasičů a mají v soutěžích nemalé úspěchy. „V naší vesnici pořádáme soutěž v požárním sportu „O pohár starosty obce“ a v letošním ročníku se naše družstva žen i mužů umístili na prvním místě,“ pochlubil se Obršlík.

Také v soutěžích, které pořádají hasičské sbory z okolních vesnic, byli ketkovičtí dobrovolníci letos úspěšní. V hasičských soutěžích ale nejde o výhru. „Jejich význam je především v tom, že si dobrovolníci vyzkouší různé typy zásahů a získají dovednosti, které pak můžou využít při skutečném neštěstí,“ vysvětlil Obršlík.

Zásahová jednotka ketkovických hasičů je součástí Integrovaného záchranného systému jihomoravského kraje a má výstroj na vysoké úrovni. V letošním roce vyjela zásahová jednotka ke dvěma lesním požárům, k požáru dílen v ketkovické škole a fary v sousední vsi Čučice nebo k požáru rodinného domu v Ketkovicích.

Starost dělá ketkovickým dobrovolníkům jejich technika. „Chtělo by to novou stříkačku, obec ale na takovou investici nemá peníze. Naši členové tak s velkým úsilím udržují v provozu cisternu z roku 1976. Stojí to hodně času a stále více peněz,“ postěžoval si Obršlík.

Ve volném čase se dobrovolníci starají také o historickou stříkačku „Stratílek“ z roku 1937, které si velmi váží. „Na pohled vypadá naše stříkačka jako nová, bohužel není funkční. Je složité sehnat náhradní díly,“ dodal starosta.

Hasiči z ketkovic se také významně podílejí na kulturním životě obce. Pravidelně pořádají hasičský ples a Havelské hody, které mají v Ketkovicích téměř stoletou tradici.

IVANA MACÍKOVÁ