Druhá světová válka vstoupila navždy do paměti Sboru dobrovolných hasičů v Borači. „V květnu 1945 jeho členové vypravili z hasičské zbrojnice pohřeb partyzánů Oty Pešla a Jana Krykorky, které upálili Němci v nedaleké Bělči. Partyzáni se tam na sklonku války snažili odzbrojit ustupující německý oddíl,“ zavzpomínal současný starosta sboru Vlastimil Jurnečka.

SDH Borač
Rok vzniku: 1898
Starosta SDH: Vlastimil Jurnečka
Velitel jednotky SDH: Jiří Skalník
Počet členů: 44
Počet dětí: 7
Sídlo: Borač

Dobrovolní hasiči v obci Borač na Brněnsku vznikli třináctého března 1898. Zasloužili se o to učitel František Jeřábek na popud poštmistra Františka Životského z nedalekého Doubravníka a místní občan Antonín Válka. Na zřizující schůzi se do sboru přihlásilo třicet členů činných a devětadvacet přispívajících.

Prvním starostou sboru se stal mlynář Josef Bartošovský. „Několik dní po založení sboru jeho členové koupili od firmy R.A. Smekal čtyřkolovou ruční stříkačku, kterou vlastníme dodnes. O rok později začali připravovat stavbu hasičského skladiště,“ zabrouzdal do historie stávající starosta sboru Vlastimil Jurnečka.

Činnost boračovských poznamenala první světová válka. Patnáct hasičů odešlo bojovat na frontu, jeden z nich se nevrátil. „V roce 1928 projížděl obcí prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Při této příležitosti drželi členové čestnou stráž po obou stranách silnice a dohlíželi na pořádek,“ připomněl Jurnečka. O čtyři roky později práci hasičů ulehčila dvoukolová motorová stříkačka.

Děti u počítače, ilustrační foto
Dítě u počítače? Co nejdřív, radí odborníci z Masarykovy univerzity