Každý rok se zúčastňují několika hasičských soutěží. „Naše soutěžní družstvo mužů se dobře uchytilo. V budoucnu chceme přihlásit i děti, které ve sboru máme. Ty ale zatím chodí do mateřské školky a jsou malé. Dobré však je, že mají zájem. Stejně tak vedoucí jsou ochotní,“ popsal starosta sboru Stanislav Pernica.

Žena v uniformě

Kromě dětí a mužů, mohou lidé spatřit v hasičské uniformě i jednu ženu. „Mrzí mě, že jich není víc, ale třeba z těch malých nějaká zůstane,“ doplnil pětašedesátiletý hasič. „Jsem rád, že děláme něco pro obec, navíc tam chodí i mí vnuci,“ odůvodnil Pernica své několikaleté působení.

Zásahovou jednotku tvoří dvanáct členů. Vyjíždí párkrát ročně. „Jednou jsme pomáhali při záplavách a také jsme hasili hořící místní kravín,“ vyjmenoval velitel zásahové jednotky, který je u dobrovolných hasičů už pětadvacet let, Stanislav Žemla.

Návštěvnici v biotopu zachránili život

Pohotoví byli vloni dobrovolní hasiči z Kovalovic na Brněnsku, kteří si na konto připsali záchranu života. Jedna z návštěvnic tamního koupaliště zřejmě dostala infarkt. „Naši muži tam byli nejrychleji, ještě před příjezdem záchranné služby. Díky školení ví, jak oživovat, takže ji profesionálně poskytli první pomoc a zachránili ji,“ pochválil své svěřence starosta sboru Stanislav Pernica.

Rodinné prostředí

Nejen ochranu před ohněm i vodou, ale také kulturní vyžití v obci mají na starost kovalovičtí dobrovolní hasiči. Organizují třeba posezení u cimbálu, ostatky nebo hody. „Spolupráce s nimi je na velmi dobré úrovni. Vztahy mezi námi jsou velmi rodinné. Jako obec přispíváme na jejich činnost. Nedávno se nám podařilo získat dotaci a dovybavit tak vozový park,“ konstatoval starosta vesnice Milan Blahák. Dobrou spolupráci oceňuje i starosta sboru Stanislav Pernica. „Vychází nám vstříc,“ poznamenal.

SDH KOVALOVICE
Rok vzniku: 1885
Počet aktivních členů: 57
Počet členů zásahové jednotky: 12
Starosta SDH: Stanislav Pernica
Velitel zásahové jednotky: Stanislav Žemla
Sídlo: Kovalovice