Každý rok se zúčastňují několika hasičských soutěží. „Naše soutěžní družstvo mužů se dobře uchytilo. V budoucnu chceme přihlásit i děti, které ve sboru máme. Ty ale zatím chodí do mateřské školky a jsou malé. Dobré však je, že mají zájem. Stejně tak vedoucí jsou ochotní,“ popsal starosta sboru Stanislav Pernica.

Žena v uniformě

Kromě dětí a mužů, mohou lidé spatřit v hasičské uniformě i jednu ženu. „Mrzí mě, že jich není víc, ale třeba z těch malých nějaká zůstane,“ doplnil pětašedesátiletý hasič. „Jsem rád, že děláme něco pro obec, navíc tam chodí i mí vnuci,“ odůvodnil Pernica své několikaleté působení.

Neznámý vandal napsal na mešitu výhrůžný nápis.
Brno proti nenávisti. Výhrůžka na mešitě je nepřípustná, podepisují politici

Zásahovou jednotku tvoří dvanáct členů. Vyjíždí párkrát ročně. „Jednou jsme pomáhali při záplavách a také jsme hasili hořící místní kravín,“ vyjmenoval velitel zásahové jednotky, který je u dobrovolných hasičů už pětadvacet let, Stanislav Žemla.

Návštěvnici v biotopu zachránili život

Pohotoví byli vloni dobrovolní hasiči z Kovalovic na Brněnsku, kteří si na konto připsali záchranu života. Jedna z návštěvnic tamního koupaliště zřejmě dostala infarkt. „Naši muži tam byli nejrychleji, ještě před příjezdem záchranné služby. Díky školení ví, jak oživovat, takže ji profesionálně poskytli první pomoc a zachránili ji,“ pochválil své svěřence starosta sboru Stanislav Pernica.

Pohled na Jakubské náměstí v Brně. Přes léto je zde živo dlouho do noci, což vadí místním obyvatelům.
Už žádné pivo na zemi u kostela. Pravidla na Jakubském náměstí v Brně zpřísní

Rodinné prostředí

Nejen ochranu před ohněm i vodou, ale také kulturní vyžití v obci mají na starost kovalovičtí dobrovolní hasiči. Organizují třeba posezení u cimbálu, ostatky nebo hody. „Spolupráce s nimi je na velmi dobré úrovni. Vztahy mezi námi jsou velmi rodinné. Jako obec přispíváme na jejich činnost. Nedávno se nám podařilo získat dotaci a dovybavit tak vozový park,“ konstatoval starosta vesnice Milan Blahák. Dobrou spolupráci oceňuje i starosta sboru Stanislav Pernica. „Vychází nám vstříc,“ poznamenal.

SDH KOVALOVICE
Rok vzniku: 1885
Počet aktivních členů: 57
Počet členů zásahové jednotky: 12
Starosta SDH: Stanislav Pernica
Velitel zásahové jednotky: Stanislav Žemla
Sídlo: Kovalovice