„Organizují pro ně kroužky a cvičí s nimi v tělocvičně i na hřišti. Jsem ráda, že tímhle způsobem vychovávají místní mládež. Kromě toho pomáhají při organizování společenských akcí, jako jsou například cyklistické závody,“ chválí hasiče Valová. Starostou sboru je čtyři roky Luboš Svoboda. „K hasičině jsem byl vedený od dětství, je to rodinná tradice. Můj otec byl velitel,“ zmínil.

Ze slavnosti běželi k požáru

Nečekaně dopadl před lety svátek Božího těla pro zbraslavské dobrovolné hasiče. Červnovou křesťanskou slavnost totiž narušil požár. „Znám ten příběh jen z vyprávění. Hasiči museli přímo z průvodu utéct k zásahu,“ připomněl současný velitel zásahového jednotky David Krutiš. Členem zbraslavského sboru je muž od malička. Netradičního výjezdu se tehdy nezúčastnil.

Školení? Zbraslavští přípravu nepodceňují

Kolem osmdesáti hasičů tvoří nyní dobrovolný sbor ve Zbraslavi na Brněnsku. Členů zásahové jednotky je čtrnáct. „Vyjíždíme k událostem zhruba pětkrát šestkrát do roka. Pokud není nějaká kalamita,“ sdělil velitel jednotky David Krutiš.

Nejčastěji se podle něj jedná o technické pomoci. „Například odčerpáváme vodu po přívalových deštích nebo odklízení popadané stromy, které vyvrátil silný vítr. Požáry naštěstí moc řešit nemusíme,“ uvedl Krutiš. Velitelem místní jednotky je už šest let. Hasičině se ale věnuje už od útlého dětství.

Ilustrační foto - radar
Úsekové měření: pokutu na Mamutovi dostane už víc než tisíc řidičů

Deset členů zásahové jednotky má školení pro použití izolačního dýchacího přístroje. Každý z jednotky se podle velitele zúčastňuje odborné přípravy v rozsahu minimálně čtyřiceti hodin ročně. Zbraslavští hasiči se také podílejí na pořádání společenských a kulturních akcí obce.

Sbor vznikl v roce 1895. Zakládajících členů bylo sedm. V začátcích používali dvouproudovou čtyřkolovou stříkačku a měli jen to nejnutnější hasičské nářadí.

SDH Zbraslav
Rok vzniku: 1895
Počet členů: 80
Počet členů zásahové jednotky: 14
Starosta SDH: Luboš Svoboda
Velitel zásahové jednotky: David Krutiš