„Sbor podporovalo mnoho místních. Jak penězi, tak prací. Pomáhali třeba s lámáním kamene nebo dopravovali materiál vlastními potahy a povozy. Byly to práce čestné, neplacené,“ řekla jednatelka sboru Lenka Sýkorová.

Do pozdější činnosti výrazně zasáhla první světová válka, z které se nevrátilo pět hasičů. „Na jejich počest nechal sbor zhotovit pamětní desku z bílého mramoru, která je vsazena do výklenku kaple,“ sdělila Sýkorová.

Sbor již od svého založení stál, a dodnes stojí, v centru kulturního dění v obci. Svědčí o tom i záznamy v kronikách. „Jen do roku 1930 uspořádal sbor osmapadesát zábav,“ vyčíslila Sýkorová.

Hasiči pravidelně organizují plesy, hodové zábavy, a navíc se účastní prací při zvelebování obce. Od roku 2004 také pořádají soutěž v hasičském útoku s názvem Heroltická hasičská sešlost.

Zachránili děti před záplavami

Heroltice – Sedmdesát dětí evakuovali heroltičtí hasiči z obav před záplavami z rekreačního střediska Šárka. Před deseti lety. „Spolu se zásahovou jednotkou z Tišnova se hasičům v krátké době podařilo přesunout děti do našeho kulturního domu, kde přespaly do rána. Druhý den si je už odvezli rodiče,“ vzpomněla na událost současná jednatelka sboru Lenka Sýkorová.

Rok vzniku: 1908
Počet aktivních členů: 40
Počet členů zásah. jednotky: 7
Starosta SDH: Ludvík Kratochvíl
Velitel zás. jednotky: Petr Babák