Počátky dobrovolných hasičů v Ponětovicích na Brněnsku sahají do přelomu devatenáctého a dvacátého století. Sbor od počátku přispíval ke společenskému životu v obci, a to i přesto, že potřebné peníze získával pomalu. Založil třeba divadelní spolek, jehož členové sehráli několik představení.

SDH Ponětovice
• Rok vzniku: 1900
• Počet členů: 58
• Počet členů zásahové jednotky: 11
• Starosta SDH: Josef Dvořáček
• Velitel zásahové jednotky: Antonín Boleslav

Činnost ponětovických hasičů přerušil začátek první světové války. „Všichni mladí muži odešli na frontu. Sedm z nich se nevrátilo. Po válce se zbylí hasiči ale brzy sešli a sbor obnovili. V roce 1921 postavili za pomoci peněz místních obyvatel pomník padlým vojákům,“ připomněla kronikářka obce Jitka Skládaná.

O tři roky později se Ponětovičtí radovali ze vzácné návštěvy. Při cestě na Slovensko projížděl obcí prezident Tomáš Garrigue Masaryk. „Lidé vyzdobili nádraží. Spatřit hlavu státu byl pro ně velký zážitek. O bezpečnost a organizaci se postarali hasiči,“ doplnila Skládaná.

Další velkou událostí byl župní sjezd v roce 1927, kterého se zúčastnilo pětačtyřicet hasičských sborů.

Za války přišli o vybavení

Na konci druhé světové války se v Ponětovicích usadilo 250 německých vojáků. Rudá armáda je bombardovala. V dubnu 1945 tak bylo zničeno i několik domů v obci. „Hasiči nemohli hasit požáry kvůli neustálým náletům sovětských letadel. Nebylo možné ani uklidit a tím uchránit vybavení hasičů, jako stříkačky a hadice. Po válce byly nepoužitelné,“ popsala kronikářka Jitka Skládaná.