„V roce 2016 ku příležitosti sto desátého výročí založení sboru jsme ji nechali zrekonstruovat. Jsme rádi, že ji stále máme a můžeme ji každoročně ukazovat široké veřejnosti,“ sdělil starosta sboru Petr Kopřiva.

Dlouhá léta jednotka neměla hasící techniku se zásobou vody, a tak jim mnohdy nezbylo nic jiného než čekat na místě požáru na vodu od okolních jednotek. To se však změnilo minulý rok. Hasiči se dočkali vysokotlakého hasicího zařízení, které je podobné hasicím zařízením profesionálních hasičů. Díky tomu teď mohou k požáru přivézt zásobu vody, která vystačí až na dvacet minut hašení.

Místní jednotka chce svou práci dělat, jak nejlépe dovede. I proto se v loňském roce pět členů jejich zásahové jednotky zúčastnilo odborné stáže u profesionálních hasičů v Židlochovicích. Sobotovičtí hasiči si tak vyzkoušeli dvanáctihodinovou směnu, při které vyjeli ke dvěma požárům. Sbor se také spolu s dalšími deseti okolními jednotkami zapojil do taktického cvičení v Holasicích, při kterém trénovali dálkovou dopravu vody k požáru a součinnost mezi jednotlivými jednotkami.

I když zrovna nikde nehoří, místní sbor rozhodně nezahálí. Hasiči se celoročně starají o největší část kulturního a společenského života v Sobotovicích. „Každý rok pořádáme masopustní průvod obcí, pálení čarodějnic a soutěž pro mladé hasiče. Pro děti na podzim organizujeme branný závod. Přes zimu se staráme o výrobu ledu na kluzišti a na Vánoce s dětmi připravujeme koncert a rozsvěcování vánočního stromu. Velkou měrou se podílíme i na pořádání hodů,“ prozradil Kopřiva.

Bleskově uhasili požár u dálnice

Sobotovice – V srpnu loňského roku Sobotovičtí hasiči překvapili svou rychlostí i profesionální hasiče. Za letního večera vyrazilo deset místních hasičů k požáru suché trávy na svahu dálnice, který ohrožoval v těsné blízkosti stojící protihlukovou stěnu s dřevěnou konstrukcí. Požár bleskově zlikvidovali, a to ještě dříve, než dorazila jednotka profesionálních hasičů ze Židlochovic. „Kolegové nejdříve v udivení pozorovali, co se vlastně děje. Víme, že profíci vždy přijedou na pomoc. Ale v naší branži se počítá každá vteřina, která může někdy znamenat nižší škody na zdraví nebo majetku,“ řekl starosta sboru Petr Kopřiva.