Většina hasičů ve sboru působí již od dětství, když ještě byli součástí oddílu slatinských mladších žáků. Právě zápal pro věc je podle velitele jednotky Jiřího Slámy nejdůležitější vlastností dobrovolného hasiče. Dobrý zdravotní stav a fyzické vlastnosti jsou až na druhém místě.

Jako spousta dalších brněnských hasičských sborů má i ten slatinský dlouhou tradici. „Působíme již od roku 1894. Od té doby zcela nepřetržitě. Ačkoliv bylo za tu dobu mnoho období změn či finačních nedostatků, jednotka to pokaždé ustála,“ uvedl velitel jednotky Sláma.

Z minulosti má sbor na účtu několik velkých zásahů. Hasili například při velkém požáru brněnské teplárny v roce 1975. Ten způsobil výbuch uhelného prachu ve staré mlýnici. Na místě zemřeli čtyři lidé a dalších čtyřiadvacet výbuch zranil. „Zasahovaly tam snad všechny tehdejší hasičské jednotky z Brna,“ sdělil Sláma. Oheň likvidovalo přibližně sto čtyřicet dobrovolných i profesionálních hasičů s šestatřiceti vozidly.

K případům slatinští hasiči vyjíždějí se dvěma hasičskými auty z osmdesátých let minulého století. „Zvláště na voze Škoda z roku 1983 je stáří hodně znát. Často se porouchá. Pokud to jde, opravujeme si ho sami. Snažíme se ale našetřit na nové,“ popsal problémy Sláma. Ještě o dva roky starší vůz Avia podle něj zatím funguje spolehlivě.

I se starými auty se však hasiči dostanou na místo nehody do patnácti až dvaceti minut. „Loni jsme vyjeli celkem devětačtyřicetkrát. Letos máme zatím třiadvacet zásahů, ale rok ještě nekončí,“ řekl Sláma. Podle něj musí být sbor pořád v pohotovosti. „Někdy zasahujeme osmkrát za měsíc, jindy za celý měsíc ani jednou,“ doplnil.

Slatinští hasiči neorganizují vlastní kulturní akce, pravidelně se ale zúčastňují mnoha hasičských soutěží. „Není to jen pro zábavu. Chápeme to i jako trénink našich schopností,“ vysvětlil Sláma.

V sobotu jednotka soutěžila v Šaraticích v požárním útoku, tedy stříkání hadicí na terč. Skončili na desátém místě. „Sání se nám vydařilo, voda z mašiny šla podle očekávání, ale náš rozdělovač Mácin trošku zaváhal. Nedoběhl až tam, kam bylo potřeba. Tudíž jsme nedosáhly až k čáře,“ popsal člen sboru Pavel Knor.

Další ambice si slatinští kladou do podzimní soutěže Železný hasič. „Na sto metrů dlouhé trati se hasiči v plné výzbroji a výstroji setkají s mnoha náročnými překážkami. Sám jsem trať běžel a stálo mě to mnoho sil,“ uzavřel Sláma.

KLÁRA ŽIDKOVÁ